אחרי שגנץ עודכן: ב-19:00 ייפגשו ראש הממשלה והנשיא האמריקאי שיציג לתקשורת את "עסקת המאה". במקביל, הרשות הפלסטינית תדון בדרכי תגובה לתוכנית ובעזה נערכים להפגנות על הגדר. מחר מתוכנן יום זעם בגדה, אך לא צפוי גל אלימות רחב היקף

יום עמוס בהתרחשויות מדיניות צפוי להיות היום (שלישי) לאחר שאמש נפגשו בבית הלבן במשך כשעה וחצי ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארצות הברית טראמפ ודנו בין היתר על תוכנית השלום. לאחר מכן נפגש יו"ר כחול לבן גנץ עם הנשיא האמריקני והנשיא עדכן אותו בפרטי העסקה שצפויה להתפרסם היום.

בוושינגטון ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארצות הברית טראמפ בבית הלבן בשעה 19:00 שעון ישראל. בפגישה הנוספת יציג הנשיא האמריקני את מתווה תוכנית השלום בפני התקשורת. ראש הממשלה הצהיר אתמול בפני הנשיא: "מצפה לעשות איתך היסטוריה מחר". יו"ר כחול לבן מסר בתום הפגישה כי הייתה "פגישה מצוינת" וכי יפעל מייד לאחר הבחירות ליישומה של תוכנית המאה.

הפלסטינים נערכים להגיב לפרסום תוכניתו של טראמפ. הערב לאחר פרסום התוכנית על ידי הנשיא טראמפ, תתקיים פגישת חירום של ההנהגה הפלסטינית בראשות אבו מאזן על מנת לדון בדרכי ההתמודדות. מחר מתוכנן יום זעם בגדה, אך לא צפוי גל אלימות רחב היקף. ברצועת עזה מתכנן חמאס לקיים מחר הפגנות רחבות על הגדר אולם לא ידוע במה יהיה היקפם. לעת עתה צה"ל לא תגבר כוחות, אך הוא ערוך לכך במידת הצורך.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ התייחס אמש לפגישתו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי, "סיימתי לפני שעתיים פגישה חשובה ויוצאת דופן עם נשיא אמריקאי אמיץ וידיד אמת של ישראל. השיחה עסקה בנושאים החשובים ביותר לעתידה ולביטחונה של מדינת ישראל- רוב אלו ישארו כמובן חסויים לעת הזו".

גנץ התייחס לתוכן הפגישה ואמר כי, "הודיתי לנשיא על התמיכה העמוקה באזרחי ישראל וביטחון ישראל בדגש הסיוע מול איומי איראן, ושלוחותיה שנפרסו בשנים האחרונות סביב גבולות המדינה וכן על ההכרה שלו ברמת הגולן והעברת השגרירות לירושלים. בפגישה העליתי גם את סוגיית חיזבאללה והגזרה המתחממת בסוריה ואפשר שבלבנון".

"אני מבהיר שוב, תוכנית השלום של הנשיא, היא אבן דרך משמעותית והיסטורית. מיד לאחר הבחירות אפעל ליישומה בממשלת קבע ותוך תיאום עם מדינות האזור. בשיחה דיברנו גם על חשיבות השיח מול הפלסטינים, מדינות האזור ומלך ירדן. העליתי בפני הנשיא גם את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים הנמצאים בשבי חמאס והדגשתי כי בכל הסדר חייבים לכלול את השבתם הביתה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש מוקדם יותר בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין תוכנית המאה האמריקנית שצפויה להתפרסם מחר בשעה 19:00: "מחר ב-12:00 (שעון ארה"ב) נציג תכנית שעבדו עליו על ידי כולם ונראה אם זה יקבל כן, אם כן אז זה יהיה מעולה, אם לא נתמודד גם", אמר טראמפ. לדבריו, "נכריז על תוכנית מאוד גדולה שתהיה המלצה לישראלים והפלסטינים, הכי קרובה אי פעם".

"זה תכנית מאוד חשובה לשלום במזרח התיכון, לא משנה איפה הלכתי אמרו לי שהישראלים והפלסטינים צריכים לעשות שלום לפני שיהיה שלום במזרח התיכון. אנשים עבדו על זה במשך שנים רבות, אני חושב שאנחנו יחסית קרובים. אבל אנחנו צריכים להביא אנשים אחרים להסכים גם, הרבה ממדיניות ערב הסכימו לזה, הם אוהבים את, הם חושבים שזה נהדר, הם חושבים שזה התחלה גדולה, אני גם חושב שזה התחלה גדולה, זה יהיה נפלא עם נוכל לבצע את זה".

טראמפ נשאל האם בכוונתו שתצא לפועל לפני הבחירות והשיב כי, "אני חושב שהוא (נתניהו) פה בשביל סיבה, אני מקווה שזה יהיה כן, הסכסוך במזרח התיכון נמשך המון זמן, שנים ודורות, זה הזדמנות ונראה מה יקרה מה שיהיה יהיה, הוא פה בשביל סיבה". לדבריו, "יש לנו את התמיכה של ראש הממשלה, יש לנו את התמיכה של יתר המפלגות ואני חושב שיהיה לנו גם את התמיכה של הפלסטינים, אבל נראה, אם יהיה לנו זה יהיה מעולה לכולם, אם לא החיים ממשיכים".

על עמדת הפלסטינים אמר כי, "נדבר על זה מחר, זה משהו שהם צריכים לרצות, הם כנראה לא ירצו את אבל הם צריכים לרצות את זה, אני חושב שבסוף הם כן ירצו את זה, זה מאוד טוב להם, בפועל זה הרבה מעבר לטוב להם, אז נראה מה יקרה. בלעדיהם אנחנו לא עושים את העסקה וזה בסדר, הם לא חיים טוב, כפי כשאתם יודעים קיצצנו לפלסטינים, זה משהו שאני לא אוהב לעשות אבל עשינו את זה ואנחנו חושבים שיש סיכוי טוב שהם ירצו את זה, והם אנשי משא ומתן מעולים, אין לי מושג מה הם יגידו, הם בטח יגידו שהם לא רוצים ותוך כדי ינהלו משא ומתן".

בפתח הפגישה אמר ראש הממשלה על תוכנית המאה של ידידו האמריקני: "אדוני הנשיא, אני רוצה לומר שני דברים. ראשית, עסקת המאה היא הזדמנות המאה ולא נוותר עליה. נדבר על זה מחר. היום, אני חוזר ואומר תודה רבה על כל מה שעשית למען מדינת ישראל. אתה הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל בבית הלבן מאז ומעולם, ואני מאמין שמחר נוכל להמשיך ולעשות היסטוריה. תודה, אדוני הנשיא".