לטענת עורך הדין של הדוקר בפיגוע במונסי שארע בימי החנוכה חיפוש בבית אימו של החשוד תומאס גרפטון חשף סימנים רבים של מחלות נפשיות עמוקות, לרבות צריכת תרופות פסיכיאטריות. על כן טוען העורך דין כי הדוקר אינו כשיר לעמוד לדין

עורך דינו של החשוד בפיגוע הדקירה בקהילה היהודית במונסי שבמדינת ניו יורק בארה"ב טוען כי מרשו אינו כשיר לעמוד לדין. לטענת עורך הדין חיפוש בבית אימו של החשוד תומאס גרפטון חשף סימנים רבים של מחלות נפשיות עמוקות, לרבות צריכת תרופות פסיכיאטריות. כמו כן לטענתו החשוד הפסיק ליטול את התרופות האנטי-פסיכוטיות בחודש אוקטובר האחרון.

המפגע בן 37 ​ביצע בעבר פשעי שנאה. בביתו של גרפטון התגלו יומנים ורישומים שהכילו רישומים וכיתובים אנטישמיים. בעמוד אחד ביומן שהתגלה בדירתו, נראה מגן דוד, כשלידו מצוייר צלב קרס וכיתובים האומרים "תרבות נאצית" ו-"אדולף היטלר". על חוות הדעת הפסיכיאטרית תגיב הפרקליטות בימים הקרובים.

כזכור, חמישה מתפללים חרדים מחסידות קאסאן נדקרו בימי החנוכה בבית כנסת בעיירה מונסי, הממוקמת כ-50 ק"מ מהעיר ניו יורק בארצות הברית. חמישה פצועים פונו לבתי חולים, ועוד 10 טופלו במקום. האירוע התרחש במהלך סעודת מלווה מלכה בבית מדרשו של של אדמו"ר מקאסאן פארשעי שליט"א.

מונסי נחשבת למרכז יהודי בולט, ובמקום פועלות קהילות חסידיות מוכרות. על פי הדיווחים ברשתות החברתיות, מדובר באדם שחור שנכנס אל המבנה שבשכונת פורשיי שבעיר כשפניו מוסתרות בצעיף, דקר את המתפללים ואז נמלט בכלי רכב. החשוד במעשה נעצר בתום מרדף משטרתי, לאחר שלוחיות הרישוי שלו זוהו.

אחד מהנוכחים סיפר 'לכאן חדשות': "הרבי פתח את ביתו לכבוד חנוכה. אדם מאוד גבוה עם מצ'טה התחיל לפגוע באנשים. אדם אחד פגע בו ואנשים התחילו לברוח. הוא ניסה להיכנס לבית כנסת סמוך, אבל הצליחו לנעול אותו. שמענו שתפסו אותו במנהטן". עוד הוא סיפר "רוב הנפגעים היו נכים, זרקנו על התוקף שולחנות וכיסאות".

בעקבות כך, כתב אישום הוגש נגד המחבל, גרפטון תומאס בן ה-37, בגין חמישה ניסיונות רצח ופריצה. על פי האישום, הדוקר פרץ לבית כנסת שבביתו של האדמו"ר מקאסאן הרב חיים רוטנברג שבשכונת פארשעי בעיר, ודקר חמישה אנשים, בהם אחד שנפצע קשה.