ר"ע ביתר: "זהו יום בשורה לעם ישראל, לאנשי ההתיישבות". ר"ע י-ם: "תוכנית אמיצה, שמחזקת את ירושלים ושומרת אותה מאוחדת לעד". ראש מועצת שומרון: "התוכנית שנחשפה, טומנת בחובה פוטנציאל להזדמנות הסטורית אולם גם סכנה"

יו"ר פורום הרשויות החרדיות וראש עיריית ביתר עילית שביהודה ושומרון, מאיר רובינשטיין, בירך על עסקת המאה שפורסמה בבית הלבן: "מברך את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת נשיא ארה״ב דונלד טראמפ על ההחלטה ההיסטורית של סיפוח יהודה ושומרון. זהו יום בשורה לעם ישראל, לאנשי ההתיישבות, ולביתר עילית. אחרי שנים ארוכות של הקפאה, אנחנו בפני עידן חדש. ברכות", מסר רובינשטיין.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון הגיב גם הוא לתוכנית האמריקנית ולהצהרה של הנשיא טראמפ כי ירושלים לא תחולק: "אני מברך את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על תוכניתו האמיצה, שמחזקת את ירושלים ושומרת אותה מאוחדת לעד. זוהי תחנה נוספת וחשובה, בדרך ארוכה, של תקומתו של העם היהודי במולדתו ובירתה ירושלים".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בתגובה כי, "התוכנית שנחשפה, טומנת בחובה פוטנציאל להזדמנות הסטורית אולם גם סכנה הממשלה צריכה להחיל מיידית כבר ביום ראשון ריבונות ולא דברים שמסכנים את קיומה של המדינה. תכנית המאה שלנו היא מליון יהודים ביוש". לדבריו, "צריך להודות לנשיא ארהב על עמידתו לצד ישראל ועל שינוי החשיבה ומתן רוח גבית להתיישבות".

דגן הוסיף כי, "אני מחזק את ראש הממשלה על החלטתו להחלת ריבונות וחיזוק ההתישבות וקורא שלא להקים מדינת טרור. לא תקום מדינת טרור בלב ישראל. אנחנו מוכנים לחתוך את היד ושלא תקום מדינת טרור בלב הארץ הציבור בישראל נחוש. יש להחיל את הריבונות כבר ביום ראשון הקרוב בישיבת ממשלה. הציבור יתן גב להמשך בניה ונגד בידוד ישובים. אנחנו בתקופת מבחן האם נלך על ריבונות או על דברים שיחלישו את ישראל. אני קורא לראש הממשלה לעמוד איתן.

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי, אמר כי "אנו מברכים על הצעת הריבונות וקוראים לראש הממשלה להחילה עוד טרם הבחירות. יחד עם זאת דוחים באופן נחרץ הקמתה של מדינת טרור ערבית בליבה של ארץ ישראל תוך וויתור על אדמות מולדת. רעיון המובלעות הוא איוולת ואנו דוחים אותו בנחרצות. נתיחס לתכנית בהרחבה לאחר שנחשף לכל פרטיה, בקרוב יפגשו חבריי ראשי המועצות עם ראש הממשלה ועם שובו אפגש עימו להבין לעמוק את המשמעויות".

נציג דגל התורה במועצת גוש עציון ותושב מעלה עמוס, יואל סילבר, מסר כי "החלת הריבונות והחוק הישראלי על היישובים הם צעדים חשובים כדי להתקדם לנורמליזציה בשירותים והתשתיות שתושבי היישובים ביו"ש צריכים לקבל כמו כל אזרח במדינת ישראל, בד בבד חייבת להיות תכנית ממשלתית מתוקצבת שתוודא שהיישובים ב"מובלעות" כהגדרת התכנית לא ישארו יישובים קטנים ומובלעים אלא יהפכו להיות ערים גדולות בישראל, יש לנו את כל התנאים בשטח כדי לגרום לזה לקרות".

יו"ר האיחוד הלאומי השר בצלאל סמוטריץ' אמר על התוכנית כי "כך היא גאולתם של ישראל. קמעה קמעה. אור וחושך משמשים בערבוביה. התקדמנו הערב צעד אדיר, גם אם לא מושלם. ההכרה אמריקאית בדבר הזכות התנ"כית וההיסטורית של העם היהודי על ארץ ישראל כולה היא התגשמות שלב משמעותי בדברי הנביאים. עם לא יכול להיות כובש בארצו! הלוואי ושם שמים יהיה שגור גם על לשונם של מנהיגינו כפי שהוא שגור על לשונם של הנשיא טראמפ ואנשיו".

"מפעל ההתיישבות ניצח בגדול. מוכח היום, כפי שמתרחש שוב ושוב בלמעלה ממאה שנות ציונות, שקביעת העובדות בשטח מביאה אחריה את ההכרה הבינלאומית. נממש מיידית, וכשלב ביניים, את ההכרה הזו על מרחבי ההתיישבות הקיימת ונמשיך לקבוע עובדות בשטח גם בשאר חלקי ארץ ישראל. ההכרה העולמית תגיע בעזרת השם גם אליהם".

"שיח הריבונות ניצח. אם כשהתחלנו בהתיישבות ובשדולת ארץ ישראל בכנסת לדבר על זה היו אומרים לנו שתוך כמה שנים תוחל הריבונות על כל ההתיישבות לא היינו מאמינים. פשוט היינו כחולמים. מה לא אמרו עלינו – שאנחנו הזויים, משיחיים, לא ראליים. ביום ראשון בע"ה זה יקרה. המעז מנצח. נמשיך להעיז ובעזרת השם גם לנצח עוד ועוד".

עם זאת, סמוטריץ הוסיף כי "בתכנית, כפי שהיא הוצגה היום על ידי הנשיא טראמפ, יש גם חלק רע ומסוכן, שגם אם אף אחד לא מאמין – כולל האמריקאים עצמם – שימתממש, אסור לקבל אפילו הצהרתית. הבשורה הטובה היא שממשלת ישראל לא נדרשת לקבל את התכנית. האמריקאים מסתפקים באמירת ה"כן" הכללית והאישית של נתניהו בנאומו לשאת ולתת בעתיד על בסיסה, אם וכאשר הערבים יקיימו את התנאים שהוצבו להם, ולמעשה יהפכו לסקנדינבים – מה שכמובן לא יקרה לעולם".

"החלטת הממשלה תכלול רק את החלק הטוב של התכנית – החלת ריבונות מיידית על ההתיישבות כולה. על כל השאר דיבר רק הנשיא טראמפ וזה אינו מחייב אותנו. מבחינתנו זה ריבונות עכשיו, מדינה ערבית לעולם לא. אנחנו ממשיכים להתנגד לכל סוג של ריבונות ערבית בארץ ישראל ולמסירה של סנטימטר אחד ממנה. לא היום ולא בעתיד, לא במפורש ולא במשתמע. במובן הזה אנחנו לא מקבלים את התכנית האמריקאית אלא לוקחים ממנה את החלקים הטובים. מורכב אבל אפשרי", דברי סמוטריץ'.

עוד הוא טוען, "מרשה לעצמי להעריך שגם האמריקאים יודעים שאין שום סיכוי בעולם שהערבים יבואו לתכנית בתנאים האלה, ואף בונים על זה. למעשה הם מתייצבים לצידה של ישראל ומשלמים "מס שפתיים" לערבים. במובן הזה התמונה מתהפכת – במקום מחויבות לערבים ותשלום "מס שפתיים" לביטחונה של ישראל, מחוייבות אמיתית לישראל ו"מס שפתיים" לערבים".

"בימים האחרונים אני מתלבט הרבה האם הקב"ה מציב לנו הזדמנות במהלך הזה או מעמיד אותנו בניסיון. אני נוטה לחשוב שהוא מזמן לנו הזדמנות אדירה. הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של ישראל, והוא הוכיח את זה בשורה של מעשים. הוא מוקף ביהודים אוהבי ישראל ונסמך פוליטית במידה רבה על האיוונגליסטים תומכי ישראל. "מגלגלין זכות על ידי זכאי". ניקח בשתי ידיים את המתנה שרבוש"ע נותן לנו דרך שליחו בבית הלבן, ונמשיך לפעול עם א-ל המחזיר שכינתו לציון ברחמים, ולהתאמץ להיות ראויים למתנות הבאות בשאר חלקי ארץ ישראל", דברי יו"ר האיחוד הלאומי.