צילום: פלאש 90

דיווחים: חמושים בצפון סיני פוצצו את צינור הגז למצרים – בישראל מכחישים

כשבועיים בלבד לאחר תחילת הזרמת הגז, כלי תקשורת במצרים מדווחים כי חמושים בצפון סיני גרמו לפיצוץ בצינור שמוביל גז מישראל. שותפות לוויתן: "לא ארעה פגיעה במערכת הולכת הגז". לשכת שר האנרגיה שטייניץ: "נכון לשעה זו הגז הטבעי זורם בצינור"

 • שליח חב"ד באוקראינה: "ילדים יהודים רעבים ללחם כפשוטו"

  תוכן מקודם

 • כנס העמותות של מוטי ויטמן: עכשיו גם העמותה שלך יכולה להצליח בענק

  תוכן מקודם

 • "אנשים ניסו להתפרץ למשאית הגופות" העדויות של זק"א

  תוכן מקודם

 • "עזרו לנו להציל את מוישי" משפחת סלומון מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

רשת אל-ג'זירה מדווחת הערב (ראשון) כי חמושים אלמונים פוצצו צינור המוביל גז בין ישראל למצרים, באזור צפון סיני. הצינור היבשתי שנפגע אינו בבעלות "דלק קידוחים" אלא שייך לחברה מצרית בשם Egas, לכן השליטה והאחריות לתחזוקה שלו בידי המצרים. בערוץ 'אל ערביה' דווחו מפי גורמים רשמיים במצרים שאישרו כי חמושים הגיעו על רכב 4X4 והניחו מטען רב עוצמה בקטע באזור ביר עביד ופוצצו את הצינור.

סוכנות הידיעות AP דיווחה מפי גורמי בטחון במצרים כי לפחות שישה חמושים הטמינו חומרי נפץ מתחת לצינור שמעביר גז לעיר אל עריש ולמפעל מלט במרכז סיני. לפי הגורמים, שביקשו לשמור על אנונימיות מכיוון שהוזהרו שלא לדבר עם העיתונות, הפיצוץ גרם ללהבות ענק, והרשויות עצרו את הזרמת גז כדי שהאש תכבה. אף ארגון טרור לא לקח אחריות לפיצוץ.

בשותפות לווייתן הכחישו את הדיווח ומסרו כי "לא ארעה פגיעה במערכת הולכת הגז של EMG המחברת בין ישראל למצרים, וכן לא ארעה פגיעה במערכות שמוליכות את הגז מלוויתן. הזרמת הגז מלוויתן למצרים נמשכת כסדרה". שר האנרגיה יובל שטייניץ מסר כי הפרטים נמצאים בבדיקה: "נכון לשעה זו, הגז הטבעי זורם בצינור מישראל ומגיע למצרים", אמר. "עניין הפיצוץ, ככל שהיה, נבדק על ידי המשרד בתיאום עם כלל הגורמים הרלוונטיים".

בעבר שימש הצינור שנפגע יעד לחבלות חוזרות ונשנות, אולם בשנים האחרונים לא נעשו ניסיונות שהצליחו לפגוע בצינור שמשמש להובלת גז מישראל למצרים. השותפות בין דלק קידוחים לנובל אנרג'י היא שמזרימה כיום גז בצינור, לאחר שבשנה שעברה נחתם בין ישראל למצרים הסכם לאספקת גז בהיקף של כ-15 מיליארד דולרים על פני עשר שנים.

מצרים נאבקת בארגון המדינה האסלאמית בסיני (דאעש), שהתעצם לאחר שצבא מצרים הפיל את הנשיא מוחמד מורסי מהאחים המוסלמים בשנת 2013. פעילים חמושים מטעם הארגון ביצעו עשרות פיגועים, בעיקר נגד כוחות הביטחון במדינה ונוצרים. האסלאמיסטים במצרים גם כיוונו לפגוע בצינורות הגז בין מצרים לירדן וגם לישראל באופן קבוע מאז שנת 2011, והפלת הנשיא דאז חוסני מובארק.

ב-15 בינואר החלה הזרמת הגז הטבעי מישראל למצרים, ימים אחרי תחילת ההזרמה לירדן. שרי האנרגיה של המדינות הודיעו על המהלך שיוצג בפורום הגז המזרח תיכוני בקהיר, וציינו כי מדובר בהתפתחות חשובה שתשרת את האינטרסים הכלכליים של שני הצדדים. צעד זה יאפשר לישראל לייצא חלק מהגז לאירופה דרך מצרים.

2 תגובות

מדינת ישראל כמו דיקטטורה קורה משהו לא טוב ישר מכחישים

עוד אחת בשורת מחדלי הביטחון של ביבי.

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן