Share on whatsapp

יצליח להחליף את טראמפ? הדמוקרטים פותחים את המרוץ לנשיאות 2020

הפריימריז של המפלגה הדמוקרטית במדינת איווה יהוו את יריית הפתיחה הרשמית של בחירות 2020 בארה"ב. על אף שאיווה אינה מהווה מרכז עניין פוליטי בשגרה, המועמדים הדמוקרטים השקיעו בה מתוך הבנה שניצחון או הפסד בה יכול להשפיע על המשך דרכם
 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • "מודים על כל איבר שחוזר לתפקד" מיטל בטור מרגש

  תוכן מקודם

היום (שני) ייערכו הפריימריז של המפלגה הדמוקרטית במדינת איווה המושלגת, ויהוו את יריית הפתיחה באופן רשמי של בחירות 2020. הדמוקרטים רוצים מאוד להחליף את הנשיא דונלד טראמפ, שלועג ומכנה את המועמדים בשמות. אומנם הסקרים מראים כי יהיה לטראמפ קשה לנצח את כל אחד מהם, אך תומכיו אומרים כי אחרי 2016 הם לא מאמינים לסקרים. בצד הרפובליקני מתקיימת הצבעה לאשרור מועמדותו של טראמפ כמועמד המפלגה גם בקדנציה הבאה.

11 מועמדים דמוקרטים החלו במסע להחלפת הנשיא טראמפ, ג'ו ביידן (77), ברנדי סנדרס (78), הסנאטורית אליזבת וורן (70), ראש עיריית סאות-בנד (אינדיאנה) לשעבר פיט בוטג'ג' (38), ראש עיריית ניו-יורק לשעבר מייקל בלומברג (77), הסנאטורית איימי קלובאצ'ר (59), והיזם אנדרו ינג (45). בנוסף ישנם עוד ארבעה מתמודדים אנונימיים – טולסי גבארד (38), מייקל בנט (55), דבאל פטריק (63) וטום סטייר (62).

לארבעה מועמדים יש סיכוי לנצח היום במדינה הראשונה שבוחרת, מי שמוביל בסקרים הוא ברני סנדרס. הסוציאליסט הוותיק מצליח למשוך את בני גילו ובמקביל לחשמל את האוויר. מנגד נמצא מועמד מבוגר אחר, ג'ו ביידן. הוא מוביל בסקרים הארציים אבל מפגר באיווה, ומציע את הבחירה הבטוחה אבל המאוד לא מלהיבה. מי שמקווה להיות הפתעת הבחירות הוא פיט בוטיג'ג' בן ה-38. הוא מקווה שזירת ההתמודדות תזניק אותו מאלמוניות לקדמת הבמה. והמועמדת הרביעית בעלת הסיכוי הגבוה באיווה היא אליזבת וורן, שמציעה תפיסת עולם סוציאל-דמוקרטית בדומה לזו שמציג סנדרס.

איווה היא מדינה קטנה עם כשלושה מיליון תושבים – המדינה ה-31 בארצות הברית מבחינת גודל האוכלוסייה, בדרך כלל היא לא מרכזת עניין פוליטי או השפעה רבה, אך המועמדים השקיעו בה המון, מתוך הבנה שניצחון או הפסד כאן יכולים לקבוע את היכולת שלהם להמשיך ולגייס תרומות להמשך הדרך.

שיטת הבחירות באיווה היא ייחודית. ההצבעה שם נערכת לא בקלפיות אלא באמצעות אסיפות עיר. 1,600 אסיפות כאלו יתקיימו הלילה במקביל, כולן באותה השעה. כל מועמד דמוקרטי צריך לקבל לפחות 15% כדי להיחשב במניין הקולות הסופי.

יצוין שאחד המועמדים הפופולריים בפריימריז, ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, בחר לדלג על המירוץ הערב ולהיכנס אליו רק "ביום שלישי הגדול" עוד שבועיים, אז יערכו הבחירות בכמה מדינות במקביל, זאת מאחר והחליט על הצטרפות למירוץ באיחור משמעותי. בלמוברג, יהודי שהונו מוערך בלמעלה מ-50 מיליארד דולר, מקווה לכסות על הפער בקמפיין חסר תקדים אליו הוא צפוי לשפוך מאות מיליונים, ואולי אף יותר מכך.

כתבות קשורות

הרב יוסף חיים אוהב ציון • מעלת יום ט"ו באב
מתנגדי חיסונים מפגינים מול ביתו של בנט; המשטרה עצרה חמישה מפגינים
סיום מסכת אלו מציאות בתלמוד תורה בעלזא בית שמש
ט"ו באב: מרן שר התורה בחן אתרוג כמנהג אביו מרן ה'סטייפלער' זי"ע • גלריה
בסמוך ליישוב אביתר: עשרות פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל • צפו
יובא לאישור הממשלה בשבוע הבא: כל מה שצריך לדעת על התקנות החדשות
לאחר הסערה בשל מינויו לשר בממשלה: אבידר הודיע כי הוא התחסן נגד הקורונה
בנט ממשיך בריסוק הסטטוס קוו: כך מקדמת הממשלה תחב"צ בשבת
מצנח רחיפה התרסק בגליל התחתון - הטייס נהרג • צפו
ומשפע מצות תפילין • שמחת הבר מצוה לבן המשפיע רבי צבי אלימלך פריזנד
חיזבאללה על התקיפות הישראליות: "הפרה מחדש של ריבונות לבנון"
משרד הבריאות: עלה ל-81 מספר החולים שמצבם מוגדר קשה

2 תגובות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן