שר החוץ של האיחוד האירופי תקף את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ ואמר כי בארגון "מודאגים במיוחד מהצהרות ישראל על סיפוח חלקים בגדה המערבית - יישום הצעדים לא יעבור ללא תגובה". לדבריו "התוכנית חורגת מההסכמים הבין-לאומיים"

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, התייחס היום (שלישי) לתוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי בארגון "מודאגים במיוחד מהצהרות ישראל על סיפוח חלקים בגדה המערבית". לדבריו: "יישום הצעדים לא יעבור ללא תגובה".

בורל תקף את תוכנית השלום של טראמפ ואמר כי יש בה "בעיות לא פתורות". הוא טען כי בעיות אלו חייבות להיפתר דרך משא ומתן בין שני הצדדים, עוד אמר על התוכנית ש"היא חורגת מההסכמים הבין-לאומיים הקבועים".

בתחילת השבוע אמר דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, כי תוכנית השלום שהציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "סותרת בבירור החלטות קודמות של האו"ם": "אנחנו רואים את תגובת הפלסטינים, אנחנו רואים את התגובה הנרחבת של המדינות הערביות, המצדדות בפלסטינים בדחיית התוכנית. זה כמובן גורם לחשוב על כדאיותיה", צוטט פסקוב.

קושנר: "אם הפלסטינים לא יעמדו בתנאים – לא צריך להכיר בהם כמדינה"

עוד לפני כן דחתה הליגה הערבית את תוכנית השלום של טראמפ ומסרה כי התוכנית לא תוביל לשלום. שרי הליגה הודיעו כי לא ישתפו פעולה עם ארה"ב ביישום התוכנית והתריעו לבל תנסה ישראל לממש את התוכנית בכוח באופן חד-צדדי. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף בחריפות את ישראל ואת ארה"ב ובהתייחסות לדרישה שיכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית.

בכיר בממשל האמריקני הגיב להחלטת הליגה ואמר כי "אם הליגה הערבית לא תנסה גישה אחרת – הגורל של העם הפלסטיני לא ישתנה". לדברי הגורם, "ארצות הברית מעריכה את ההצהרות החיוביות של מדינות ערביות רבות על חזון הנשיא טראמפ במהלך כינוס הליגה הערבית היום בקהיר. רק על ידי רצון לנסות גישה חדשה נבצע פריצת דרך בסכסוך שהותיר את העם הפלסטיני לסבול במשך עשרות שנים".

שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, התייחס גם הוא ביום שישי האחרון לסוגיית הסיפוח ואמר כי "בריטניה מודאגת מהדיווחים על האפשרות שישראל תפעל לסיפוח שטחים בגדה המערבית. כל צעד חד צדדי יהווה נזק למאמץ לחדש את המשא ומתן, והוא יהיה מנוגד לחוק הבין-לאומי". לדבריו: "כל שינוי בסטטוס קוו לא יכול להתבצע ללא הסכם עם הפלסטינים".

מוקדם יותר באות יום, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף את מדינות ערב שלא התנגדו לתוכנית השלום האמריקנית ואמר כי "מדינות ערב שתומכות בהסכם בוגדות בירושלים, בוגדות באנשים שלהן ובוגדות באנושות כולה". זאת, ברקע המחלוקת בעולם הערבי בנוגע לעסקה.