בג"ץ דן בפסילת ח"כ יזבק: "אכיפה בררנית מסוכנת לשלטון החוק"

ועדת הבחירות אומנם פסלה את הח"כית מהרשימה המשותפת בשל התנגדות לאופייה של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית ותמיכה במאבק מזוין, אולם ההחלטה זקוקה לאישור בג"ץ. בן גביר הזכיר לשופטים שהם פסלו את בן ארי, מרזל וגופשטיין
 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • חוששים מצום יום כיפור? הדבר הזה יתן לכם כח גם הרבה אחרי

  תוכן מקודם

 • על מה אמר הגאון הגדול רבי עמרם פריד ש'זו מצווה גדולה מאד'

  תוכן מקודם

 • הקציפו הקציפו משקה BARISTA מושלם לקפה >>>

  תוכן מקודם

בבית המשפט העליון החל הבוקר (רביעי) הדיון בעתירה שהוגשה נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול מריצה לכנסת ה-23 את חברת הכנסת מהרשימה המשותפת, היבא יזבק. בנימוקי הועדה נכתב כי יזבק התנגדה לאופייה של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית, והביעה תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל.

לפי החוק, ההחלטה צריכה לקבל את אישור בית המשפט העליון. עו"ד חסן ג'בארין, שמייצג את ח"כ יזבק בדיון טען כי "מלבד שני הפוסטים (קונטאר ומוגרבי, ב.ב.) הקשים והמזעזעים, שאר הראיות שמיוחסות לח"כ יזבק הן דברים שנופלים בלב הקונצנזוס של התרבות הפוליטית הערבית בישראל".

בנוגע לתמיכתה בשביתת הרעב של האסירים הביטחוניים אמר ג'בארין: "אין קשר בין תמיכה בשביתת רעב או התנגדות למעצרים מנהליים ובין תמיכה במעשים שלהם. מלבד ההתנסחות הקשה ביותר, שח"כ יזבק הוסיפה בעניין מוגרבי, לא תמצאו בכל הראיות שבפניכם משפט אחד שאומר שהיא תומכת במאבק מזוין".

מנגד, עו"ד איתמר בן גביר, שמייצג בדיון את עוצמה יהודית, הזכיר בפתח דבריו לשופטים שבסיבוב הראשון הם פסלו את מיכאל בן ארי, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין, השופט פוגלמן השיב לו: "אדוני צריך להזכיר גם את מי שלא נפסל", כשהוא מתייחס לבן גביר עצמו.

"היועץ המשפטי לממשלה קבע אז (בפסילתו של בן ארי) שיש לפרש את הדברים במשמעותם הפשוטה והדרך שבה אוכלוסיית היעד הייתה יכולה לקלוט אותם", טען בן גביר. לדבריו, "לא יכול להיות דין אחד ליזבק ודין אחר לבן ארי. אכיפה בררנית מסוכנת לשלטון החוק, היא מסכנת את מערכת המשפט, ומה שבאתי לבקש הוא שהדין יהיה אותו דין".

עו"ד בן גביר הוסיף: "בעניין קונטאר, אמרה יזבק בראיון לערוץ 13 כי "כל אדם שנהרג בפעולה פוליטית הוא שאהיד". כלומר מעתה אמור שחיסול של מחבל זו פעולה פוליטית. זו השקפת עולמה. מה יהיה השלב הבא? שתטען שקונטאר הוא פעיל זכויות נשים? בתצהיר יזבק לא מסתייגת מהתמיכה שלה בכרים יונס. היא אומרת שהיא לא הוסיפה מילה משלה. אם אני מבין נכון את ההגיון על פי יזבק, אם אני מועמד לכנסת, אני לא צריך להוסיף מילה משלי. לשתף פוסט שמביע תמיכה בטרור, אין עם זה בעיה".

בסוף טיעוניו אמר: "אין ספק שלפי כל המבחנים, בטח לפי מבחן בן ארי, הגברת לא יכולה להיות בכנסת ישראל. מי שתומכת ברוצחים, במרוצצי גולגולת של תינוקות, אין מקומה בבית הנבחרים".

עו"ד שמייצג את הליכוד, אבי הלוי, אמר בדיון כי "אנחנו סבורים שיש מסה קריטית של ראיות שצריכה להביא לפסילתה של ח"כ יזבק. לא מדובר בהתבטאות אחת, אלא בעשרים פרסומים. לא מדובר בראיה אחת או בהתבטאות אחת שניתנה בשנה אחת או בחודש אחד, אלא בהתבטאויות מרובות שהתפרשו על פני שבע שנים, מאז 2013, כשבחלק מהתקופה הזו ח"כ יזבק הייתה מועמדת לכנסת".

עוד טען כי "יזבק הקימה לה פנתיאון גדול שאליו הכניסה לא מחבל אחד, אלא רוצחים שרצחו עשרות אזרחים, ומרגלים אחרים. ולא מדובר כמובן בשיתוף אילם של פוסט או באמירה אגבית, אלא בתפיסת עולם". לדבריו, אין לתת משקל לחרטה שהביעה יזבק על ההתבטאויות. "לאף אחד אין סמכות מוסרית לקבל חרטה מאיש ציבור שתומך, או שתמך ברוצחים שרצחו עשרות אזרחים במדינת ישראל". השופטת ברק-ארז הגיבה לדבריו ואמרה: "אדוני סבור שבכלל אין מקום להבעת חרטה בבקשות פסילה? גם לא לחרטה על הסתה לגזענות? כי השאלה אם אדוני מבקש לבסס כאן דוקטרינה חדשה שלא הוכרה בפסיקה".

מוסר כפול: היועמ"ש מתנגד לפסילת ח"כ יזבק והרשימה המשותפת

כזכור, ועדת הבחירות המרכזית לכנסת קיבלה ברוב גדול את בקשת הח"כים מהליכוד, ישראל ביתנו ועוצמה יהודית, לפסול את חברת כנסת הקיצונית מבל"ד היבא יזבק מהתמודדות לכנסת. 28 חברי ועדה הצביעו בעד הפסילה, לעומת 7 חברים מטעם מר"צ והרשימה המשותפת שהצביעו נגדה. השופט הנדל נמנע בהצבעה.

ח"כ יזבק אמרה בדיון כי, "היום אני מבקשת לדבר על איך כוחות אפלים במדינה הופכים אישה שנאבקה כל חייה למען ערכי החיים, הצדק והשלום לתומכת טרור, רק כי זה משרת את ראייתם הפוליטית ומטרתם האלקטוראלית. איך אישה שנאבקת נגד אלימות בכל צורותיה הופכת לתומכת רצח. אני רוצה לדבר על האבסורד, שבו מי שדוגל בקיפוח ודיכוי הוא זה שבא לתקוף את בעל החזון הצודק והמוסרי".

"על פניו, נראה שאני עומדת היום בפני שתי ברירות: להתעלם או לתקוף חזרה את מי שתוקפים אותי בגזענות. אבל אני בוחרת בדרך שלישית. לקיים שיח, לשמוע ולהשמיע וכן גם להסביר. כי אני מאמינה בחשיבות ובערך המוסף של הדו שיח. כי אני מאמינה בחשיבות של בניית שותפות צודקת ושוויונית המושתת על ערכים ועל אינטרסים משותפים. חשוב לי לדבר לכלל האזרחים כי אני מאמינה בחזון מדינת כל אזרחיה. מדינה שמתייחסת לכל האזרחים כאל שווים".

לטענת הח"כית הקיצונית, "הציבור שלי, הציבור שאני מייצגת, עשה בחירה ברורה במאבק ציבורי לגיטימי ובלתי אלים במסגרת החוק. זו דרכנו וכך אנחנו מנהלים את מאבקינו. ולכן אני כאן, בכנסת. אני מאמינה בדרך הזו, ואני מאמינה בכוחה להביא שינוי ממשי. אחרת לא הייתי בוחרת בה. אני רוצה לומר שפעמים רבות הנוכחות בכנסת, בפוליטיקה, אינה קלה לערבים אזרחי המדינה, אך זו הדרך שלנו ואנו נחושים להמשיך בה. הנוכחות שלי כאן היא התגלמות ההכרעה הפוליטית לטובת מאבק פרלמנטרי, ציבורי".

"הכרעה זו היא שהופכת את הניסיון להאשים אותי בתמיכה באלימות או עידוד לאלימות לאבסורד מוחלט, שכן הקשר היחיד ביני ובין אלימות הוא חלקי במאבק נגד אלימות. אין לי כוונה, ואיני יכולה בנאום זה לענות על הטענות נגדי, שחלקן הגדול מסולף. תגובתי המנומקת נמצאת בידיכם בצורת תצהיר ברור וחד משמעי וגם התייחסתי בפירוט רב לשני הפוסטים מלפני חמש ושבע שנים שעוררו את הסערה הפוליטית. למען הסר ספק אני חוזרת ומדגישה שמעולם לא קראתי לשימוש באלימות. וגם לא התכוונתי להלל את השימוש באלימות".

היא תקפה את בקשת הפסילה ואמר כי, "אני יודעת שלא את כללי המשחק הדמוקרטי הם רוצים לאכוף, אלא את הוצאתי מהמשחק עצמו. צוותי "החפירות" של הימין הקיצוני השקיעו מאמצים רבים כדי למצוא שני פוסטים, אחד משנת 2013 ואחר משנת 2015, מדף הפייסבוק שלי ולבנות סביבם נרטיב ותדמית בדיונית ובדלנית. תדמית של מפלצת, אישה שלא אכפת לה ממותם של ילדים, של אזרחים חפים מפשע. אבל המפלצת הזו שנוצרה על ידי הימין פשוט לא קיימת".

לדבריה, "לא חשבתי לרגע כשפרסמתי ושיתפתי את הפוסטים האלה לפגוע במישהו או להלל מעשה כלשהו. היה קונטקסט והיו נסיבות. הסברתי בתצהירי המפורט את הקשרם של הדברים וגם הסברתי מדוע אכן היום הייתי מתנסחת אחרת. אי אפשר להתעלם מההקשר של הדיון שמתקיים היום, והוא הנסיון של אנשי הימין הקיצוני להסתיר את העוול האמיתי: שהוא הכיבוש, המצור ומדיניות הדיכוי המתמשכת של כל העם הפלסטיני".

מנגד, עו"ד איתמר בן גביר מעוצמה יהודית אמר בדיון כי, "יחד איתי עומדים כאן דני הרן הי"ד, שהמחבל השפל סמיר קונטאר ירה בגבו אל מול בתו הקטנה. עינת הרן הי"ד, שאותו רוצח נאלח רוצץ את ראשה בסלע, והתינוקת הקטנה יעל הי"ד שנחנקה למוות לאחר שאמה ניסתה להסתיר אותה. עומדים כאן השוטרים שהמחבל השפל רצח. יחד איתנו, עומדים גם שלושים וחמישה קדושים שנרצחו בידי המחבלת השפלה דלאל מוגרבי, ועוד ועוד נרצחים. דמם זועק, אך קולם לא יישמע. אהיה אני להם לפה, ואבקש מכבודכם לפסול את יזבק מלהתמודד בבחירות לכנסת".

בנוסף, בן גביר תקף את היועמ"ש, שקבע כי אין למנוע מיזבק להתמודד, על כך שביקש מיזבק הבהרה כדי לקבל את עמדתה ה"עכשווית" בשונה מחבר עוצמה יהודית, ד"ר מיכאל בן ארי, כאשר ביחס אליו קבע היועמ"ש כי תצהירו לפיו אמירותיו מתייחסות לאויבים בלבד אינו קביל, שכן לשיטת היועמ"ש אמירותיו המקוריות הן שקובעות – מה שאין כן אצל יזבק, כאשר במקרה שלה היועמ"ש קיבל את תצהירה שהוגש רק שלשום. בן גביר סיים: "אני מבקש מכם, כבוד חברי הועדה, לעשות היום צדק – ולפסול את תומכת הטרור מהתמודדות לכנסת".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

ביידן הכריז על ברית חדשה מול סין: ארה"ב ובריטניה יחמשו את אוסטרליה בצוללות
עשי"ת: מרן הגר"ח קנייבסקי בבדיקת ד' מינים
וְכִסָּהוּ בֶּעָפָר • האדמו"ר ממודז'יץ בכיסוי הדם
לדון בעסקת חילופי השבויים וההסדרה ברצועה: משלחת מצרית תגיע לעזה וישראל
זֶה כַּפָּרָתִי • האדמו"ר מפרמישלאן במנהג הכפרות
המחקר החדש מוכיח: המחוסנים במנה שלישית של "פייזר" מוגנים פי 10 מקורונה
משטרת גרמניה עצרה ארבעה חשודים שתכננו לבצע פיגוע בבית הכנסת
ביום כיפור: 2,583 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי - עשרות פונו מבניינים מסוכנים למגורים
כִּי חָפֵץ חֶסֶד הוּא • תשליך בחצה"ק נדבורנה
יִכְבּוֹשׁ עֲוֹנוֹתֵינוּ • תשליך בחצה"ק נדבורנה ירושלים
ראש ישיבת הרשב"י מסר שיחת הכנה ליום הכיפורים • גלריה
אב"ד סאנטוב בביקור אצל גאב"ד ירושלים • גלריה
נתניהו על דברי גנץ: "הם דוהרים להסכם הגרעין המסוכן שיאפשר לאיראן ארסנל גרעיני"
הרב יוסף חיים אוהב ציון בעניני יוהכ"פ וסגולות ליוהכ"פ • צפו
כַּפֹּת תְּמָרִים • ראב"ד ירושלים בבדיקת לולבים
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
מִי קֵל כָּמוֹךָ • תשליך בחצה"ק פרמישלאן
הכנה ליום הכיפורים: הגרב"ד פוברסקי מסר שיחה בישיבת שיח יוסף

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו