צילום: קמפיין טראמפ

"לא אשם": הסאנט האמריקני זיכה את הנשיא טראמפ בשני סעיפי האישום

על סעיף השימוש לרעה בכוח הצביעו 52 הסנאטורים הרפובליקנים "לא אשם", למעט מיט רומני שהצביע "אשם" ביחד עם עוד 47 דמוקרטים. בסעיף שיבוש מהלך הקונגרס הצביעו כל 53 הרפובליקנים "לא אשם", 47 הסנטורים הדמוקרטים הצביעו "אשם"

כתבות נוספות בנושא:

בנט לעולם: "אל תיכנעו לסחטנות הגרעינית של איראן" • צפו
החגיגות לחתן הערבי במנהרות: החשוד נעצר לחקירה פלילית • צפו
התרגיל של האופוזיציה: תתמוך בחוק האיכונים, אבל עם תנאי מביך
הסקר: "בנט וסער קיוו ל'אפטר שוק' - אך הם מתרסקים ונתניהו מתחזק"

ההצגה הסתיימה: הסנאט האמריקני זיכה הלילה (רביעי) כצפוי את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מכל סעיפי האשמה במשפט ההדחה. בהצבעה על הסעיף הראשון במשפט – ניצול כח לרעה – הצביעו 52 סנאטורים נגד הרשעה והדחה ו-48 בעד. בהצבעה על הסעיף השני – שיבוש הליכי הקונגרס – הצביעו 53 סנאטורים נגד הרשעה והדחה ו-47 בעד. הסנטור הרפובליקני מיט רומני הצביע בעד הדחת הנשיא בסעיף הראשון, ונגד בסעיף השני.

כדי להדיח נשיא מכהן נדרש רוב של שני שלישים מבין חברי הסנאט, 67 מתוך 100 בנטורים, וכיוון שהרפובליקנים ששולטים בסנאט עם רוב של 53 חברים, שמתייצבים כמעט כולם לימין הנשיא, אפילו רוב רגיל לא הושג. בכך זיכה הסנאט ברוב קולות את הנשיא טראמפ משני הסעיפים שבהם האשימו אותו הדמוקרטים בפרשת "אוקראינה-גייט", ניצול סמכות ושיבוש חקירה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר אחרי הזיכוי בסנאט כי, "אני אשא הצהרה פומבית מהבית הלבן מחר ב-12:00 בצהריים (19:00 שעון ישראל) לדון בניצחון של המדינה שלנו על תרמית ההדחה". בנוסף, טראמפ פרסם הנשיא סרטון בטוויטר ובו הוא נראה כביכול על שער של כתב העת "טיים" כנשיא המתמודד וזוכה במערכות בחירות בעשרות השנים הבאות ואף מעבר לכך.

הבית הלבן בירך את הצבעת הסנאט האמריקני ומסר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא אשם כפי שהם טענו לאורך כל הזמן. "ניסיון ההדחה המזויף שנרקם על ידי הדמוקרטים הסתיים במלוא הצדקה ובזיכויו של הנשיא טראמפ", נמסר בהודעת הבית הלבן. מזכיר המדינה האמריקני הסתפק בציוץ תכליתי: "הנשיא דונאלד טראמפ".

הסנטור הרפובליקני ומועמד המפלגה הרפובליקנית לשעבר לנשיאות, מיט רומני, הודיע מוקדם יותר כי יתמוך בהרשעת טראמפ: "אני מאמין שניסיון להשחית בחירות כדי לשמר שלטון הוא התקיפה החמורה ביותר שניתן לעשות לחוקה – מדובר בפשע גדול ובמעשה לא נכון", אמר רומני. "אין לי ברירה תחת השבועה שנשבעתי אלא להביע את המסקנה הזו".

הנשיא טראמפ הואשם על ידי הדמוקרטים בשני סעיפי הדחה, בעקבות ניסונו לכאורה ללחוץ על נשיא אוקראינה לפתוח בחקירה נגד יריבו במפלגה הדמוקרטית סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן תוך שימוש במניעים ואמצעים פסולים. לטענת הדמוקרטים, הנשיא התנה סיוע אמריקני מאסיבי בכך שהנשיא החדש בקייב יודיע על פתיחת החקירה נגד בנו של סגן הנשיא לשעבר שמתמודד בפריימריז הדמוקרטים.

כזכור, בית הנבחרים בוושינגטון, בו יש רוב למפלגה הדמוקרטית, הצביע בעד הדחתו של טראמפ במהלך חודש דצמבר, עם רוב של 230 מול 197 שהצביעו נגד, ובכך הפך לנשיא השלישי בהיסטוריה האמריקנית שבית הנבחרים החליט שיש להדיחו. "אחרי שלוש שנים של ציד מכשפות, הבית התחתון ניסה הלילה להפוך את רצונם של מיליוני אמריקנים פטריוטים שהצביעו בקלפי", אמר אז טראמפ.

הכתבות המעניינות ביותר

שמחה פרידמן בסינגל חדש: "לוחות בהר"
כאשר ישא האומן את היונק: כ"ג שנים להסתלקות האדמו"ר רבי יוחנן מטאלנא זצ"ל
פרחי ירושלים בסינגל לזכר אלי קיי הי"ד: הלב בוכה בשקט
המרדף של ארה"ב אחרי הסכם הגרעין עם איראן - יש סיכויי להצלחה?
ישי מאיר במשאפ חדש: "אש"
"ומירושלים ליבנה": שרידי מבנה מימי הסנהדרין נחשפו ביבנה • צפו
"אם אתם מאירים את שלי" תורמים לקופת הצדקה של גדולי ישראל וזוכים לישועה
בעקבות התבטאויותיו: המתמודד היהודי לנשיאות צרפת אריק זמור יורד בסקרים
מעמד מרגש: הרבי מפינסק קרלין הדליק נר ראשון למאות בנות 'בית לפליטות' • צפו
יחליפו את מסוקי היסעור: רכישת מסוקי התובלה לחיל האוויר אושרה בוועדה
מזקני חסידי בעלזא בירושלים: הלך לעולמו הרה"ח רבי אברהם לוי ז"ל
דיווח: אזרח חזר ארצה ממדינה אדומה ונמלט מבידוד במלונית
טיפים להימנע מנזילות ורטיבויות
המומחה מדרום אפריקה: "בקרוב יהיו 10,000 מאומתים באומיקרון ביום"
ספרי חסידות במחירים של פעם בשנה
היסטורי: בית המדרש הגדול בעולם יוצא בהגרלות חסרי תקדים וזה ההזדמנות שלך לזכות בהם!
נהג האוטובוס שבו נסעה חולת האומיקרון: "תחושה של חוסר רצינות"
משפט נתניהו: ניר חפץ חשף בבכי; "זו הסיבה שהפכתי לעד מדינה"
0 0 הצבעות
דירוג הכתבה
1 תגובה
ישנות
חדשות המדורגות ביותר
Inline Feedbacks
הצגת כל התגובות

החסינות הכמעט אוטומטית הארה"ב הגיונית ומוסרית רק בגלל שהכהונה מוגבלת לשני קדנציות אבל בישראל אם היה כזה דבר – הדרך לשחיתות כמו במדינות עולם שלישי היית מהירה מאוד.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו