משרד הבריאות ממליץ לאחר הערכת מצב שקיים היום: "לשקול את נחיצות הנסיעה גם לתאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן. זאת בנוסף לאזהרת המסע שניתנה לגבי סין. במשרד החוץ הגיבו זועמים: "יגרמו נזקים מדיניים"


מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בנושא הרחבת ההמלצות של המשרד לגבי יעדים נוספים באסיה.

משרד הבריאות הרחיב היום (ראשון) את אזהרותיו בנוגע לנגיף הקורונה, לאחר הערכת מצב שבוצעה הבוקר בהמשך להנחיית שר הבריאות יעקב ליצמן, הומלץ על ידי המשרד לשקול את נחיצות הנסיעות ליעדים הבאים: תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן. זאת בנוסף לאזהרת המסע שניתנה לגבי סין.

ב'ווינט' דווח כי במשרד החוץ הגיבו בכעס על פרסום ההמלצות של משרד הבריאות, ובכירים במשרד טענו כי ההודעה לא תואמה עם משרד החוץ. "חבל שהם עושים מה שהם רוצים. זה בכלל לא תפקידם לפרסם אזהרות כאלה. ישראל היא הראשונה בעולם שעושה צעד כזה. העיקר לקפוץ ראשונים ולגרום לנזקים מדיניים", אמרו במשרד. עוד דווח כי לאחר פרסום ההודעה חדר המצב של משרד החוץ הוצף בפניות של ישראלים שביקשו להבין את משמעות האזהרה אך שם הפנו אותם למשרד הבריאות. "הם הרי כבר קיבלו אחריות גם על כלל יחסי החוץ שלנו", אמר גורם במשרד החוץ.

בהודעת משרד הבריאות נאמר כי המשרד הרחיב לאחרונה את הגדרת המקרה של חשד לנגיף הקורונה לצורך ביצוע בדיקת מעבדה לחוזרים מהיעדים שצויינו לעיל. על פי ההגדרה החדשה, אדם שעונה על אחד משני הקריטריונים הבאים: שהה במגע הדוק עם חולה מאומת, או שהה באחד מהיעדים שצויינו ובתוך 14 יום מהמגע עם החולה המאומת או מהחזרה מאחת המדינות האמורות, והופיעו אצלו חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר.

לפי משרד הבריאות על מי שעונה לקריטריונים אלה יש לגשת למרפאה או לבית חולים, בתיאום והודעה מראש על הגעתם, תוך כיסוי האף והפה במסכה או בבד, להימנע ממגע עם הסובבים, להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית ולפעול בהתאם להוראות המפורטות באתר המשרד.

במשרד הבריאות מדגישים כי בהתאם להנחיות קודמות בידוד בית נדרש אך ורק לחוזרים מסין. רק עבור מי שלא חלפו 14 יום מאז הגעתו מסין- וסין בלבד. "המשרד רואה בציבור שותף מרכזי לפעילויות למניעת התפרצות המחלה. רק במאמץ משותף של כולם נצליח להתמודד עם התפרצות אפשרית בישראל, נכתב בהודעת המשרד.


סרטון קמפיין של משרד הבריאות בנושא נגיף קורונה.

בתוך כך, שני מקרים נוספים של חשש להידבקות בנגיף הקטלני התגלו היום בישראל. למיון של המרכז הרפואי שערי צדק הופנה גבר בן 52 שחזר מתאילנד לאחר שביומיים האחרונים התלונן על חום, שיעול וכאבי גרון. בהתאם להנחיות ובתיאום עם משרד הבריאות נלקחו בדיקות דם והועברו לבדיקה והוא שוחרר לבידוד ביתי במצב טוב.

כמו כן, למרכז הרפואי לגליל הגיע בסביבות השעה 11:30, מסניף של קופ"ח כללית בכרמיאל, גבר בן 39 (תושב כרמיאל), שלדבריו סובל מזה כשבוע מתסמינים של שיעול וחום. כמו כן סיפר, כי חזר ארצה מסין בתאריך 17 בינואר, ולכן עלה בתחילה החשד להידבקות בנגיף הקורונה. הגבר עבר תישאול ובדיקות בחדר המיון, שבסיומם נשלל החשד כי נדבק בנגיף הקורונה, והוא שוחרר לביתו במצב טוב.

מניין המתים כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה ברחבי העולם עלה הלילה ל-813, וחצה את כמות הנספים במגפת הסארס בשנים 2003-2002, שממנה מתו 774 בני אדם. הרשויות בסין הודיעו כי 89 בני אדם מתו ברחבי המדינה כתוצאה מהידבקות בנגיף ביממה הקטלנית ביותר שהייתה מאז החלה ההתפרצות בחודש דצמבר.