השרים ליצמן וכץ בחמ"ל משרד החוץ הבוקר. צילום: פלאש 90

"לחלץ את הישראלים": משרד הבריאות הודיע על שליחת נציג מטעמו ליפן

נציג משרד הבריאות שייסע ליפן הוא המשנה למנכ”ל המשרד פרופ’ גרוטו. השר החוץ כץ: "המטרה: הוצאת הישראלים שנמצאים על הספינה, תוך הבטחת בריאות הציבור". השר ליצמן הוסיף: "מטרתנו לבחון חזרתם לישראל באופן בטוח עבורם ועבור הסביבה הישראלית"


המשנה למנכ”ל המשרד פרופ’ איתמר גרוטו

בתום דיון בחמ”ל משרד החוץ הודיע שר הבריאות יעקב ליצמן כי נציג משרד הבריאות המשנה למנכ”ל המשרד פרופ’ איתמר גרוטו ייסע ליפן בכדי לסייע מקרוב ל-15 הישראלים שנמצאים בספינת התיירות. ממשרד החוץ נמסר כי הוא נמצא בקשר רציף עם הרשויות ביפן בעניין הישראלים שנמצאים על הספינה, בה אובחנו עד כה כ-250 בני אדם שנדבקו בנגיף. השר כץ: "המטרה: הוצאת הישראלים שנמצאים על הספינה, תוך הבטחת בריאות הציבור".

שר החוץ הוסיף: "המפגש נועד לקבל מידע ולהעביר מסר ברור". לדבריו: "ההתכנסות היום נועדה לסלול את הדרכים להוצאת הישראלים שנמצאים על הספינה היפנית. העקרון הוא ברור מאוד, במבצע הזה צריך לעמוד ב-2 עקרונות: הראשון לחלץ, השני הוא הבטחה לבריאות הציבור. מספיק שיהיו מספר מקרים של הידבקות כדי שהמציאות בארץ תשתנה".

השר ליצמן ציין כי "מטרתנו להעניק סיוע לישראלים שנמצאים על האוניה, לבחון חזרתם לישראל באופן בטוח עבורם ועבור הסביבה הישראלית". לדבריו: "אנו פועלים על פי הוראות ארגון הבריאות העולמי בכדי לדאוג להם וגם למנוע הדבקה בנגיף לאחר הגעתם".

המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ איתמר גרוטו הוסיף: “אנו רואים חשיבות רבה לצאת כגורם מקצועי ליפן, על מנת להבטיח את בריאותם של הישראלים הנמצאים על הספינה וחזרתם בשלום לישראל ובמקביל לוודא כי מונעים את הסיכון לאוכלוסייה בישראל”.

בתדרוך שנערך בחמ”ל משרד החוץ השתתפו נציגי השגרירויות באזורים שונים בסין, מבייג'ינג, שנגחאי והונג קונג. וכן מיפן. השגריר דיווח על 3 ישראלים שנותרו בבידוד מוחלט במחוז חוביי שם פרץ הנגיף, איתם השגרירות בקשר רציף.

בתוך כך, בראיון לגלי צה"ל אמר הבוקר סגן שגריר יפן בישראל כי לא בטוח שבקשתו של משרד החוץ לשחרור הישראלים תענה, והם ישוחררו רק בתום תקופת הבידוד. בין השאר יעסוק הדיון המיוחד גם באפשרות להביא את הישראלים שנצורים בספינה ארצה תוך הקפדה מלאה על בטיחות הציבור בישראל.

אתמול מסר גורם בכיר במשרד הבריאות כי על פי הרשויות ביפן 15 הנוסעים הישראלים שתקועים בבידוד על הספינה יוצאו מבידוד ביום רביעי הקרוב. עם זאת, יתכן ויצטרכו להיכנס לבידוד נוסף עם הגעתם לישראל – בשל החשש מהדבקה נוספת. עד כה אושרו ביפן 247 מקרים של הידבקות, כולל נוסעים ואנשי צוות מהספינה.

אתמול שוחח שר הבריאות יעקב ליצמן עם הישראלים בשיחת ווידאו, והבטיח שבמקרה ויידבקו המשרד נערך להעניק להם טיפול רפואי בארץ. כמו כן נמסר כי שגרירות ישראל ביפן דואגת לצרכיהם של הישראלים לרבות אספקה שוטפת של אוכל כשר, תרופות, וחבילות מהארץ.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *