על פי הודעת הגורם הביטחוני: בחמאס העבירו מסרים לישראל, לפיהם הארגון החליט להפסיק באופן חד צדדי את שיגור הבלונים והירי הרקטי לעבר ישראל. עוד אמר: "אנו סקפטיים, אך ייעשה ניסיון להחזיר את היציבות לעוטף עזה"

גורם ביטחוני מסר הערב (חמישי) כי חמאס העביר מסרים לישראל, לפיהם הארגון החליט להפסיק באופן חד צדדי את שיגור הבלונים והירי הרקטי לעבר ישראל. המסר מחמאס הגיע יממה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו העביר מסר מאיים לארגון, במהלך ריאיון טלוויזיוני, ואמר: "אנחנו מכינים לארגון את הפתעת חייו".

הגורם הביטחוני הוסיף כי ככל שיישמר השקט, ישראל תרחיב בחזרה את מרחב הדיג ל-15 מייל ותחזיר את 500 היתרי המסחר שצומצמו. בדבריו אמר הגורם: "אנו סקפטיים, אך ייעשה ניסיון להחזיר את היציבות לעוטף עזה. המעשים בשטח הם שיקבעו".

ב'ווינט' דווח כי הגורם לא מסר דרך מי עבר המסר לישראל, אך מקורות פלסטיניים בעזה אמרו כי המסר הועבר באמצעות שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב. ביום שלישי דווח כי חמאס הבטיח לחברי משלחת המודיעין המצרי שביקרה בעזה כי הם יפסיקו לאלתר את הפרחת בלוני הנפץ. בפועל חמאס הגביר את כמות בלוני הנפץ שהופרחו לעבר ישראל בשתי היממות האחרונות.

הודעתו של הגורם הביטחוני מגיעה לאחר שמוקדם יותר השבוע, משלחת ביטחונית מצרית הגיעה לרצועת עזה אחרי נתק של חמישה חודשים בין חמאס לקהיר. לפי הדיווחים, בפגישה שעסקה בתהליך הרגיעה ובאבטחת הגבולות המשותפים בין הצדדים, המשלחת העבירה מסרי אזהרה מישראל לבכירי חמאס. אחרי עזיבת המשלחת, דווח בעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי הפלגים הפלסטיניים ברצועה הגיעו להסכמות בנוגע להפסקת שיגורי בלוני הנפץ לשטח ישראל.

כזכור מוקדם יותר היום דווח כי בלון נפץ ששוגר מרצועת עזה לשטח ישראל התפוצץ מעל בית ספר בשדרות. התלמידים הוכנסו למרחבים המוגנים. אין נפגעים באירוע. בלון הנפץ התפוצץ מעל שטח בית הספר. בשל הבהלה, הצוות החינוכי פינה את הילדים למקלטים. לפי דיווחים בשטח, אין נפגעים באירוע, אך ישנם מספר נפגעי חרדה.

בתוך כך, בתחילת השבוע דווח בעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי הפלגים הפלסטיניים ברצועה הגיעו להסכמות בנוגע להפסקת שיגורי בלוני הנפץ לשטח ישראל. ההחלטה התקבלה בשעות הלילה, כמה שעות לאחר שמשלחת ביטחונית מצרית עזבה את הרצועה. עוד דווח כי ישראל הבטיחה בתמורה הקלות במעברים לרצועה. מקורות בעזה מסרו כי כבר הועברה הנחיה לכל יחידות הבלונים ברצועה.