כלי תקשורת במדינה מדווחים כי מערכות ההגנה האוויריות בסוריה הופעלובעקבות תקיפה בדמשק. גורם צבאי בסוריה: הטילים שוגרו מרמת הגולן ויורטו לפני שהגיעו ליעדם. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי הופצצו אתרים של המיליציות האיראניות

סוריה דיווחה הערב (חמישי) על תקיפה בשמי דמשק, ולפי המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם – ארגון אופוזיציה הפועל מלונדון שדיווחיו נחשבים אמינים יחסית – היעד היה מחסני אמצעי לחימה איראניים בסביבות נמל התעופה של הבירה הסורית. ברשת "אל-חדת'" הסעודית ציינו כי נפגע גם יעד באזור אל-כיסווה שכבר הותקף בעבר.

בתקשורת הרשמית במדינה דווח כי מערכות ההגנה האוויריות של סוריה יירטו מטרות באזור דמשק. בהודעה שפרסם הצבא הסורי נמסר כי כי המערכות יירטו טילים שהגיעו מכיוון רמת הגולן. לטענת הכוחות, הטילים לא הצליחו לפגוע ביעדיהם. מקור צבאי סורי ייחס את התקיפה לישראל וטען כי זוהה ירי טילים מכיוון הגולן

מקורות מסרו לרשת "אל-ערביה" כי נערכו חמש תקיפות ישראליות נגד מחסני נשק וטילים בסביבת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. לפי הדיווח, תקיפה אחת כוונה לאתרים של חטיבה 91 באל-קסווה, דרומית לדמשק. כמו כן, הדגישו המקורות כי התקיפות בוצעו כמה שעות לאחר הגעת משאיות נשק איראניות לשדה התעופה הבינלאומי.

ב'ווינט' דווח אתמול כי מטוס מטען בואינג 747 איראני, שפועל עבור משמרות המהפכה, נחת בדמשק לאחר שהמריא מטהרן. מדובר במטוס שהיה מושבת מאז חודש יוני. בעבר הוא נפגע מתקיפה שמיוחסת לישראל בסוריה. לחברה האיראנית "פארס אייר קאשם" שני מטוסי מטען, וכעת שניהם יחלו לפעול בקו טהרן-דמשק. בעבר גורמי מודיעין זיהו את מטוסים אלו ככאלו שמעבירים אמצעי לחימה ממשמרות המהפה לאנשי חיזבאללה.

מוקדם יותר דווח גם בלבנון על תנועה אווירית ערה של חיל האוויר. בטלוויזיה הסורית הממלכתית שודרו תיעודים כביכול של מערכות הנ"מ הסוריות מיירטות את הטילים ששוגרו. ביום רביעי דיווח ערוץ אל-מיאדין כי צבא לבנון ירה לעבר כלי טיס ישראליים לא מאוישים בדרום המדינה וגרם להם לסגת.

דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסאווי, הגיב לאחרונה לדברים של שר הביטחון וראש הממשלה ואמר כי, "איראן תגיב בכוח על כל פעולה ישראלית נגד האינטרסים שלה באזור. הרפובליקה האיסלאמית תגיב בתגובה מוחצת – שתגרום חרטה על כל סוג של תוקפנות או פעולה מטופשת מצד המשטר הזה נגד האינטרסים של ארצנו בסוריה ובאזור".

כזכור, רק בשבוע החולף המרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם מסר כי לפחות 23 בני אדם בהם שלושה אזרחים איראנים נהרגו בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק ובאזורים נוספים בסוריה. דיווחיו של ארגון האופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה נחשבים אמינים.

לפי הארגון, 15 מההרוגים משתייכים למיליציות הפרו-איראניות הפועלות במדינה. מתוכם כאמור, שלושה אזרחים איראנים, חמישה סורים והאחרים בעלי אזרחות זרה. לפי הדיווח, שמונת ההרוגים הנוספים במתקפה שייכים לצבא אסד, אחד מהם קצין. סוכנות הידיעות "סאנא" השייכת לממשל אסד דיווחה כי שמונה חיילים של אסד "נפצעו" בתקיפה, ונגרם נזק לרכוש.

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר השבוע כי, "אנחנו אומרים לאיראן: אין לכם מה לחפש בסוריה. וכל עוד אתם ממשיכים לנסות לבנות שם בסיסי טרור, אנחנו רק נגביר את הפגיעה בכם. חיסול סולימאני הוא אירוע מעצב שהשפיע משמעותית על הגזרה. אבל אל לאויב האיראני לטעות – אנחנו ממשיכים, ונמשיך למנוע נוכחות איראנית על גבולנו הצפוני. אנחנו פועלים כל העת וגובים מחירים עד שנשיג את היעד הסופי: סילוק איראן מסוריה".

"כאשר זרועות תמנון מכות בך, אל תילחם חזרה רק בזרועות, אלא תחנוק את הראש. כך עם איראן. משך שנות דור, נלחמנו ללא הרף בזרועות התמנון האיראני בלבנון, בסוריה ובעזה, ולא התמקדנו מספיק בהחלשה של איראן עצמה. כעת אנחנו משנים את התפיסה: אנחנו במערכה רציפה להחלשת ראש התמנון האיראני עצמו: בפעולות כלכליות, מדיניות, מודיעיניות, צבאיות, וגם במימדים נוספים", דברי בנט.

ראש המממשלה בנימין נתניהו אמר בשבוע שעבר בכנס הליכוד בנהריה: "התבשרנו היום שאיראן נכשלה בשיגור לוויין. הם גם נכשלים בהעברת נשק לסוריה וללבנון כי אנחנו פועלים שם כל הזמן כולל בימים אלה".