חיזוק לרבנות הראשית: תוכל לאכוף ישירות ולהגיש כתבי אישום נגד מפירי חוק ללא תלות בפרקליטות המדינה - בדומה לרשות המיסים. ברבנות הראשית אומרים: "נקבל כלים נוספים להתמודדות עם הפרות כשרות"

לראשונה החלה הרבנות הראשית השבוע להגיש כתבי אישום באופן ישיר נגד בתי עסק שמציגים עצמם כשרים בניגוד לחוק. עד כה היתה הרבנות תלויה בפרקליטות לשם הגשת כתב אישום. כך פורסם הבוקר (שלישי) 'בישראל היום'.

ההחלטה החדשה מבקשת לתקן בעיה ארוכת שנים. יחידת האכיפה של הרבנות, שפועלת נגד גופים שמפירים את חוק איסור הונאה בכשרות, מוסמכת להטיל קנסות, ולגופים שנקנסו היתה אפשרות להגיש בקשה להישפט על העבירה.

אך במשך שנים רבות לא הוגשו כתבי אישום מטעם הפרקליטות נגד מפירי החוק, מה שאפשר להם לחמוק מעונש ופגע ביכולת ההרתעה של הרבנות. כדי להגדיל את כוחה ואת יכולתה לפעול באופן אקטיבי נגד מפירי החוק, פעלו בשנים האחרונות ברבנות הראשית על מנת להקים מערך תביעה פנימי, שבמסגרתו יוכלו עורכי דין שלה להגיש כתבי אישום באופן עצמאי נגד מפירי חוק – זאת בדומה לרשות המסים ורשות מקרקעי ישראל.

השבוע, לאחר מאמצים רבים, אושרה הבקשה, וכעת יוכלו ברבנות להגיש כתבי אישום נגד העבריינים. ההחלטה נותנת כוח אקטיבי נוסף בידי הרבנות הראשית, זאת בניגוד לעמדתם של ארגונים ליברליים שמבקשים להפריט או לסגור אותה.

בשנים האחרונות ניטשה מלחמה בתחום הכשרות במדינת ישראל, כשמצד אחד עומדת הרבנות הראשית שמבקשת לשמור על השליטה הבלעדית שלה על התחום, ומנגד נמצאים גופים ליברליים שמעוניינים לספק תעודות כשרות אלטרנטיביות. בצעד תקדימי הוגשו השבוע כתבי אישום פליליים נגד כמה בתי עסק, וברבנות מצהירים כי לא מדובר במקרה חד־פעמי.