יו"ר כחול לבן מהצהיר: "כל מי שירצה להיכנס לממשלתי, יחתום על מסמך קווי יסוד ובו התחייבות להתנגד לחוק הצרפתי". על ההזמנה לעימות: "נתניהו נזכר כעת בשל משפטו". נתניהו: "גנץ מפחד מעימות והוא יודע למה. ישראל צריכה מנהיג לא פחדן"

יו"ר כחול לבן בני גנץ סירב היום (רביעי) להצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לעימות ואמר כי "נתניהו נמנע זה למעלה מעשור מעימותים, כך הוא נמנע מהקריאה שלי לעימותים בסבבי הבחירות האחרונות, הוא נזכר באירוע נוכח תאריך המשפט שלו שנקבע ל-17 במרץ, כל האירוע הזה הוא ספין תקשורתי אחד גדול, אני לא עובד בשביל הספין הזה, אני לא עובד בשבילו".

עוד הוסיף גנץ ואמר כי, "אני מסתכל לו בלבן של העניים, אני מסתכל לציבור בישראל בעניים, אני מנהל שיח עם הציבור הישראלי ערב ערב, אני נשאל בין 12 ל-14 שאלות שאינני יודע מראש מה הן בכל אחד מהכנסים שאני נמצא בהם, מציב את כל האמת בפני הציבור הישראלי, ואני מתכוון להמשיך לעשות את זה. נתניהו משקר, מרמה, עושה ספינים, אני לא שותף לחגיגה הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברי יו"ר כחול לבן ואמר כי, "גנץ מפחד מעימות והוא יודע למה. ישראל צריכה מנהיג חזק ולא פחדן. ישראל זקוקה לממשלת ימין חזקה ולא לממשלה שנשענת על הרשימה המשותפת. אם גנץ מפחד לבוא לעימות מול ראש הממשלה איך הוא יעמוד באתגרים הגדולים של מדינת ישראל. אני חוזר וקורא לגנץ: בוא לעימות מולי".

על הקלטות אשכנזי: "רכילות צבעונית"

גנץ נשאל במסיבת העיתונאים על ההקלטות של חברו למפלגה הרמטכ"ל לשעבר ח"כ גבי אשכנזי שנחשפו השבוע ואמר כי, "אני מכיר את גבי אשכנזי מזה 25 שנה, האיש סיכן את חייו, הקריב את עצמו, הקריב את החופש שלו, שירת את הציבור באופן נאמן, כתף לכתף, אני חושב שהוא איש ציבור ראוי על כל מה שנאמר בזה".

"אני מכיר את הסיפור היטב, הפרשה הזאת נבדקה הן על ידי מבקר המדינה והן על ידי הגורמים בפרקליטות, נסרקה במסרקות ברזל, כפי שלא סרקו אף איש ציבור אחר, אני מכבד את החלטת הרשויות לא לחשוף את העניין הזה, כל מה שהיה צריך לצורכי חקירה נבדק ונעשה בו שימוש וכל השאר זה רכילות צבעונית מתוך שיחות אינטימיות שאנשים מקיימים, שאין ביניהם לבין הצרכים הציבוריים שום דבר.

לדבריו, "גם הגורמים האכיפאתיים בפרקליטות ובמבקר מכירים את הצורך של דבר שנשארים בתוך החדרים ואין להם קשר חקירתי, להישאר אינטימיים בתוך החדרים בשביל לאפשר לאנשים לעבוד, לכן אינני מוצא צורך שהדבר הזה יתפרסם, מה גם שהתקבלו כבר החלטות על ידי הרשות השופטת".

"כל מי שייכנס לממשלתי יתחייב להתנגד לחוק הצרפתי"

בהצהרה לתקשורת עם בכיר המשטרה לשעבר ח"כ יואב סגלוביץ מ'כחול לבן' התייחס גנץ לקביעת תאריך משפטו של נתניהו ואמר כי, "על רקע קביעת תאריך משפטו של ראש הממשלה באתי לדבר איתכם היום על נורמות חוקיות ומוסר ציבורי. נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים לא יכול לכהן כראש ממשלה. לא בהיבט המוסרי-ערכי ולא בהיבט התפקודי. זו אמת פשוטה וברורה".

"ב-17.3 ראש הממשלה יאבד את המנדט ויתחיל המשפט. ב-17.3 יעבור מכס ראש הממשלה וספסל הנאשמים. זו הסיבה שהוא מוכן לרסק את המערכות הממלכתיות של מדינת ישראל ובראשן מערכות אכיפת החוק. אין לו גבולות ואין לו אחריות למדינת ישראל. נתניהו דואג רק לנתניהו ולא לאזרחי ישראל. הוא תקף את המשטרה- ואת המפכ"ל שהוא מינה. הוא המשיך לפרקליטות".

"בימים האחרונים אנחנו רואים מסע דה לגיטימיציה והשתלחויות ביועץ המשפטי לממשלה שלא נראה כדוגמתן במדינת ישראל. יועץ שהוא מינה ושעבד איתו באופן אישי כמזכיר הממשלה ושעושה את עבודתו כנאמנה. מלבד ההשתלחויות, הוא מינה שר משפטים שכל תפקידו לפגוע בעת הזו זה במערכת המשפט ובאמון בה. תנו לי לעשות לכם ספויילר: הבאים בתור- יהיו השופטים של בית המשפט המחוזי בירושלים".

"כעת, אחרי שמנענו ממנו חסינות נתניהו רוצה דבר אחד- להרכיב קואליציה שתאפשר לו להעביר חוק שיאסור להביא למשפט ראש ממשלה. מה שהוא מכנה – החוק הצרפתי. נתניהו משעבד מדינה שלמה כדי להימלט מהדין. אנחנו לא נאפשר לו. לכן, אני מודיע כאן שכל מי שירצה להיכנס לממשלתי, יחתום על מסמך קווי יסוד ובו התחייבות להתנגד לכל יוזמה שכזו. אני קורא לכל ראשי המפלגות להתחייב כבר היום שלא יתנו יד לחוק שכזה".

"במדינת ישראל אף פוליטיקאי או איש ציבור לא יהיה מעל לחוק. הממשלה והכנסת לעולם לא יהפכו מקלט לעבריינים. כראש ממשלה, אני מתכוון להיאבק באופן אישי בשחיתות השלטונית- גם בהיבט הנורמטיבי וגם בהיבט האופרטיבי. שחיתות פוגעת בביטחון הלאומי, בכלכלה ובחברה כולה. הטלתי על ח"כ יואב סגלוביץ שיושב איתי כאן, ראש אגף החקירות לשעבר, להביא לממשלה הבאה תוכנית מקיפה למלחמה בשחיתות השלטונית שתעוגן בקווי היסוד".

"התוכנית תובא כהחלטת ממשלה, במסגרת השנה הראשונה לכהונתה ויוקם צוות מנכ"לים ומומחים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה שילווה את הסוגייה וקידומה כולל מעורבות אישית שלי בנושא זה. בין השאר, אני מתכוון להביא במסגרת ההחלטה חבילת חקיקה נגד שחיתות שלטונית: חוק איסור כהונה לראש ממשלה או שר שהוגשו נגדם כתב אישום בעבירות פליליות חמורות. תיקון לחוק הקלון שימנע ממי שהורשע בעבירות שחיתות שלטונית עם קלון, לחזור לחיים הציבוריים. העברת הסמכות למתן חסינות לחברי כנסת לוועדה ציבורית, חיצונית ומקצועית".

"בנוסף, הצעת חוק שכבר הגשתי להגבלת כהונת ראש ממשלה ל-8 שנים או שתי קדנציות, כדי שהסיאוב ותאוות השלטון לא יעשו לאף אחד את מה שהם עשו לנתניהו. התוכנית שלנו תכלול גם שינויים נורמטיביים נדרשים כמו הטמעת עקרונות דו"ח שמגר בנושא כללי אתיקה לחברי ממשלה ושימוש במנגנוני שקיפות בכדי למנוע מלכתחילה מנבחרי ציבור למעוד ולבצע עבירות במה שקרוי 'שטחים אפורים'", דברי גנץ.

גנץ נשאל האם ידרוש גם מליברמן כתנאי להצטרפות לממשלה הסכמה ל'חוק הצרפתי' והשיב כי, "אמרנו שזה קווי הייסוד שלנו ואנחנו מצפים מהשותפים האסטרטגיים ובמי שייבחר להיות שותף לממשלה הזאת להבין שהמאבק בשחיתות הוא הנשמת אפה של ממשלת ישראל, של החברה בישראל, אני לא מאמין שיש מישהו שלט חושב שזאת מטרה חשוב ולא יירתם אליה".