צה"ל פרסם את הדו"ח השנתי של נציב קבילות החיילים לשנת 2019. מהדו"ח עולים נתונים מטרידים המעידים על פגיעות כלפי חיילים חרדים ודתיים. "סגן מפקד פלוגה שפקודו הגיע לבסיס אחרי צום כשהוא לא מגולח, הצמיד סכין מתקפלת לצוואר והחל לגרד את זקנו"

ממלא מקום נציב קבילות החיילים, תא"ל (מיל') איתן דהן, הגיש היום (רביעי) לשר הביטחון נפתלי בנט ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת את הדו"ח השנתי לשנת 2019. מהדו"ח עולים נתונים מטרידים המעידים על פגיעות כלפי חיילים חרדים ודתיים.

ב-2019 הוגשו לנציב קבילות החיילים 6,114 קבילות. 59% מהן נמצאו מוצדקות; כ-55% ממגישי הקבילות היו חיילים בשירות חובה, כ-12% אנשי קבע, כ-11% משרתי מילואים וכ-17% מלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון). 31% מהקבילות עסקו ביחסי מפקד- פקוד ו-13% בתחומי הרפואה.

באחד המקרים שנחשפו בדו"ח, הוגשה תלונה על סגן מפקד פלוגה שפקודו הגיע לבסיס אחרי צום כשהוא לא מגולח, וכעונש הצמיד סכין מתקפלת לצוואר והחל לגרד את זקנו.

כמו כן, חיילים דתיים בקורס מ"כים קבלו על כך שנאלצו לשהות בחדר האוכל לצד חיילות בניגוד לאמונתם, וכן שבמהלך קורס מ"כים הם נאלצו לשבת ברכב עם חיילת מפעילת האמר.

מצה"ל נמסר בתגובה: "מודים לנקח"ל ונציגיו על הדו"ח והעבודה לאורך השנה. בצה"ל רואים חשיבות בדו"ח המציף נושאים הדורשים בחינה וטיפול בחיי היום-יום של חיילי צה"ל. הדו"ח יסייע לקידום המענה הניתן למשרתי צה"ל באופן פרטני ומערכתי".

"צה"ל מחויב ללמוד את הממצאים, להפיק את הלקחים ולתקן את הדרוש תיקון בהקדם. בצה"ל פועלים מספר מנגנוני בקרה וביקרות פנימיים שמטרתם להוביל לשיפור במגוון רחב של נושאים ובראשם מוכנות צה"ל לצד איכות השירות למשרתיו".

בהתאם להחלטת ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, מוביל סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, הליך סדור להעמקת הממצאים וטיפול בפערים שהועלו בדו"ח, כלל האירועים נלמדים, מטופלים ומופקים מהם לקחים אישיים ומערכתיים.

בצה"ל התייחסו לממצאי הדו"ח בעניין חוסרים במזוזות בחדרי צה"ל: "כצבא העם מקפיד לספק לכלל משרתיו את התנאים הנדרשים לקיום אורחות חייהם בהתאם לאופי השירות הצבאי. מתן המענה בנושאים דתיים לחיילי צה"ל נאכף על-ידי גורמי המקצוע מחיל הרבנות הצבאית והמפקדים ביחידות. באשר לנושא החוסרים במזוזות בחדרי צה"ל, הרבנות הצבאית יצאה בתוכנית שש-שנתית בשם "משקוף" בה יותקנו מזוזות בהתאם לתו תקן ההלכתי שנקבע בכלל חדרי צה"ל".

עוד מוסיפים כי "לאחרונה הושלמה התקנת המזוזות בכלל חדרי המגורים של חיילי צה"ל על-פי הפערים המוכרים, במידה וישנם חוסרים נוספים החיילים יכולים לפנות לרב היחידה לקבלת המענה הנדרש. התוכנית ממשיכה לפעול ובהתאם לכך מותקנים מזוזות לפי היעדים שנקבעו".