משרד הבריאות הודיע כי אחת הישראליות שנחתו הלילה נמל התעופה בן גוריון נדבקה בנגיף הסיני, לאחר ששהתה על "ספינת הקורונה", שעגנה בחופי יפן. כעת, מניין החולים הישראלים עלה לחמישה בני אדם, כאשר הארבעה האחרים עדיין מאושפזים ביפן


צפו: 11 הנוסעים מגיעים הבוקר בטנדר של מד"א למתחם הבידוד בשיבא. צילום: דוברות מד"א.

אחת מנוסעי ספינת "דיימונד פרינסס", ששבו לישראל ונשלחו למתקן בידוד בבית החולים שיבא, נדבקה היום (שישי) בנגיף הסיני – כך אישר משרד הבריאות. בדיקותיהם של עשרת הנוסעים הנוספים נמצאו שליליות. במשרד הבהירו כי החולה בבידוד והשגחה ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל. ארבעה נוסעים נוספים נדבקו בווירוס הקורונה על סיפון הספינה, והם מאושפזים במצב קל בבידוד בבתי חולים ביפן.

ממשרד הבריאות נמסר כי, "בבדיקה שנערכה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות נמצא כי אחת הנוסעות שחזרו מהספינה ביפן נמצאה חיובית. המעבדה ממשיכה לאשש את ממצאי הבדיקה. שאר הנוסעים ששבו נמצאו בבדיקה היום שליליים.החולה בבידוד והשגחה ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל".

אחרי שבועיים על אוניית "דיימונד פרינסס", 11 הישראלים שנמצאו בריאים בבדיקות הובאו מיפן לישראל. מיד עם הגיעם למתחם הבידוד שהוכן עבורם במתקן מגורי העובדים בתל השומר, הושמו 11 הנוסעים בתאי בידוד, איש איש בתאו. ד"ר גליה ברקאי מהמכון למחלות זיהומיות בבית החולים הדריכה את הנוסעים בשיחת וידאו על שהותם הקרובה, במטרה להפיג את חוסר הוודאות בקרבם.

הבוקר, לאחר נחיתתם בנתב"ג והעברתם במיניבוס מיוחד למתחם המבודד שהוקם במיוחד בשיבא, התמקמו הישראלים בחדרים שלהם, ומעתה התקשורת איתם תתבצע בחדר החמ"ל הנמצא בסמוך למתחם. פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא, מסר: "כרגע אנחנו מנסים להפחית את מידת החרדה וחוסר הוודאות שלהם. אנחנו ערוכים לכל מצב".

מדינת ישראל, כמו יתר מדינות העולם, לא סומכת על רמת הבידוד של היפנים בספינה ולא ברור עד כמה הוא היה יעיל. לכן העדיפו בישראל להכניס את הנוסעים לבידוד של שבועיים נוספים וזו לא תהיה הפתעה אם יתגלה שמישהו מהם נדבק. עם זאת, יש לציין שגם אם אחד מהנוסעים נדבק זה לא אומר בהכרח שהוא חולה בנגיף וייתכן כי הוא נשא שיאלץ להיות במעקב עד שהנגיף ייצא מגופו.

מנכ"ל מד"א, אלי בין אמר הבוקר כי, "במגן דוד אדום, נערכנו מבעוד מועד לפינוים של אחד עשר הישראלים שנחתו בארץ, לאחר שהייה של כשבועיים בבידוד בספינה מול חופי יפן. הפראמדיקים שפינו אותם התמגנו בערכות מלאות המיועדות למקרים מאין אלו, על מנת למנוע כל אפשרות של הדבקה. מד"א פועל בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם משרדי הבריאות והחוץ, עם רשות שדות התעופה ועם בית החולים שיבא בתל השומר, וימשיך לסייע במאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל".

אחד החובשים שקיבלו את פניהם של הנוחתים בארץ הוא איציק פאר מאשדוד: "כשפנו אליי בבקשה לקחת חלק בפינוי הישראלים ששהו בספינת התיירות מול חופי יפן, לא היה לי ספק שאעשה זאת", סיפר איציק, "כאנשי רפואת חירום במגן דוד אדום, מחובתנו לסייע לכל מי שזקוק לנו, ואנו יודעים גם לשמור על עצמנו כשאנחנו מבצעים את העבודה שלנו".

גם רמי מאושר מלוד, פראמדיק מד"א ומתנדב בארגון מגיל 15, לקח חלק במבצע פינוי הישראלים ששהו על הספינה מול חופי יפן. "זו גאווה עבורי, כפראמדיק בארגון ההצלה הלאומי של ישראל, לקחת חלק במאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בארץ", סיפר רמי, "לפגוש את הישראלים ששבים סוף סוף לארצם, אחרי ששהו בבידוד על הספינה, היה מאוד מרגש. היה חשוב לנו לנהוג באדיבות, ועשינו כל שביכולתנו כדי לתת להם להרגיש רגועים ובטוחים".