תגובה ב-2 זירות: דובר צה"ל מוסר כי לפני זמן קצר תקפו מטוסי קרב של צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי הפלסטיני דרומית לעיר דמשק שבסוריה, וכן עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה


תיעוד מהתקיפות בסוריה. צילום: Global Telegram

דובר צה"ל מוסר כי לפני זמן קצר (ראשון בערב) תקפו מטוסי קרב של צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור הגא"פ (הג׳האד האיסלאמי הפלסטיני) דרומית לעיר דמשק שבסוריה, וכן עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה. בעקבות השהתקיפה כוונה ליעדים של הג׳האד האיסלאמי בתגובה לירי הרקטות, בישראל באופן חריג לוקחים אחריות לתקיפות בסוריה.

באזור עאדליה בפאתי דמשק שבסוריה הותקף אתר של ארגון הטרור גא"פ, המהווה עוגן משמעותי של הגא"פ בסוריה. באתר מבצע הגא"פ מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה תוך התאמתם לייצור ברצועת עזה ולייצור מקומי בשטח סוריה. בנוסף, מיוצרים מידי חודש באתר זה עשרות קילוגרמים של AP, חומר המשמש כדלק לרקטות ומתקיימות בו הכשרות טכניות לפעילי ארגון הטרור, הן מהרצועה והן מהזירה הצפונית.

בנוסף, לפני כשעה הותקפו עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור גא"פ ברצועת עזה. ברפיח הותקפו תשתיות תת-קרקע ואתרים לאחסון חומרי גלם המשמשים לייצור רקטות. בנוסף, בחאן יונס הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור גא"פ, ובה מתחם לאימון ירי טילי נ"ט וציוד צבאי המשמש את הכוח הימי של ארגון הטרור. כמו כן, בבית להיא הותקף מתחם אימונים צבאי של ארגון הטרור גא"פ.

מדובר צה"ל נמסר כי, "התקיפות בוצעו בתגובה לניסיון הפיגוע הבוקר על גדר המערכת ולשיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. צה״ל יגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה. צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

על פי מספר דיווחים לא מאומתים, מטרת התקיפה הייתה חיסולו של אכרם עג'ורי, המפקד הצבאי של הג׳יהאד האסלאמי. על פי מספר דיווחים, בחודש נובמבר האחרון ישראל ניסתה – ונכשלה בניסיון לחסל את עג'ורי. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מערכות ההגנה שלה הצליחו לפגוע ברוב הטילים שנורו – לפני שהגיעו ליעדם. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי התקיפות הגיעו מכיוון רמת הגולן.

מוקם יותר הערב תקף כלי טיס של צה"ל מספר פעילי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי הפלסטיני בצפון רצועת עזה בעת שעסקו בהכנות לשיגור רקטות, "זוהתה פגיעה", נמסר מדובר צה"ל. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו בתקיפות. בנוסף, דובר צה"ל עדכן באופן חריג במהלך התקיפות כי הוא תוקף יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי ברצועת עזה.

מוקדם יותר הערב הסתיימה הערכת המצב שהתקיימה בקריה שבתל אביב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, נפתלי בנט, הרמטכ״ל אביב כובי, ראש השב״כ נדב ארגמן, ראש המל״ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבר, מתאם הפעולות בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון ובכירי נוספים במערכת הביטחון.

כזכור, במהלך הערב, השיגורים גרמו להפעלת התרעות צבע אדום רבות ברחבי הנגב המערבי. לפי דובר צה"ל, לפחות 13 מהשיגורים שבוצעו הערב לשטח ישראל יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". חלק מהרקטות נפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר, חלק של מיירט נפל במועצה האזורית שער הנגב, ורסיס נוסף פגע בבית בשדרות מבלי לגרום לנפגעים.

רשימת האזעקות הערב
22:40 – אזעקות בשדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, מפלסים, מטווח ניר עם
22:13 – אזעקות בגבים, מכללת ספיר, שדרות, איבים, ניר עם, מפלסים, מטווח ניר עם.
22:09 – אזעקה בסעד
21:15 – אזעקה בנחל עוז
21:00 – אזעקות בשדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, מטווח ניר עם.
20:02 – אזעקה כיסופים
19:53 – אזעקה באשקלון
17:42 – אזעקות בסופה, אשקלון, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, זיקים, כרמיה, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, שדרות, איבים, מפלסים, מטווח ניר עם, מבקיעים, ניר יצחק, נתיב העשרה, ארז ובת הדר.
17:40 – אזעקה בכרם שלום.
17:37 – אזעקה בכיסופים.
17:33 – אזעקות בזיקים, יד מרדכי, כרמיה, נתיב העשרה.
17:32 – אזעקות באזור תעשייה צפוני אשקלון, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, בית שקמה, גיאה, הודיה, מבקיעים, משען.

יממה של הסלמה – סיקור נרחב ב'חדשות JDN'
פיקוד העורף: אין לימודים מחר באשקלון, נתיבות, שדרות ועוטף עזה
צה"ל: תקפנו מחבלים שעסקו בהכנות לשיגור רקטות – זוהתה פגיעה
במקביל לתקיפות של צה"ל: מטח רקטות לעבר שדרות ועוטף עזה • צפו
הוחלט על היקף התגובה? הסתיימה הערכת המצב הביטחונית בקריה • צפו
ירי ללא הפסקה: נפילה בשטח פתוח בשער הנגב, רסיסים פגעו בבית בשדרות
הסלמה בדרום: בוטלו הלימודים מחר בכל מוסדות החינוך באשקלון
מטח הרקטות נמשך: אזעקות באשקלון ועוטף עזה
נתניהו ובנט בהתייעצויות בקריה; גנץ: "ישראל שבוייה של החמאס" • צפו
הג'יהאד: "האירוע הבוקר וההתעללות בגופה עם דחפור חייבו תגובה"
20 רקטות ב-10 דקות: צפו במטח הרקטות לדרום • תיעוד מעזה
בעקבות המטח לדרום: מפקד המחוז במשטרה החליט על עיבוי הכוחות
הסלמה בדרום: אזעקות באשקלון, שדרות ועוטף עזה – 21 שיגורים, 13 יורטו
הג'יהאד האסלאמי מאיים להפציץ את ת"א: סוללות כיפת ברזל נפרסו בדרום
צה"ל: המחבלים שהניחו מטען חבלה בגבול הרצועה – מהג'יהאד האסלאמי
תקרית בגבול הרצועה: צה"ל חיסל שני מחבלים שניסו להניח מטען חבלה