אזעקות בשדרות, נתיב העשרה, ניר עם, שדרות, איבים, גבים, ומפלסים. צה"ל: זוהו 14 שיגורים, 12 יורטו. מד"א: מעניקים טיפול לנפגעת חרדה. דובר צה"ל: בשעה זו תוקף צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה

13:28 – דובר צה"ל: בשעה זו תוקף צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור גא״פ (הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני) ברצועת עזה. פרטים בהמשך.

13:10 – דובר צה"ל: בהמשך לדיווח על פרטי השיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לשטח ישראל היום (ב'), לאחר תחקור הנתונים זוהו בסך הכל 14 שיגורים לעבר שטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו 12 שיגורים.

12:57 – דוברות המשטרה: חבלני משטרת ישראל טיפלו במהלך השעה האחרונה בכמה זירות בעיר בשדרות, בינהן גן משחקים, בהן נמצאו רסיסים כתוצאה מנפילות ויירוטים. החבלנים אספו את הממצאים להמשך טיפול שלהם.

12:56 – ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת התייעצות ביטחונית טלפונית עם ראשי מערכת הביטחון. נתניהו שוחח בטלפון עם ראש עיריית אשקלון תומר גלאם וראש עיריית שדרות אלון דוידי. רה"מ נתניהו חיזק את עמידתם האיתנה של תושבי העיר ועידכן את ראשי העיר בתמונת המצב הביטחונית.

12:48 – עיריית שדרות: בהמשך למטחים האחרונים, דווח על נפילה אחת בחצר בית. נפילה נוספת בגן משחקים.

12:42 – אזעקה בנתיב העשרה

12:31 – אזעקות בניר עם, שדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר

12:24 – צה"ל: זוהו שישה שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו חמישה שיגורים.

12:19 – מד"א: חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול לנפגעת חרדה. אין נפגעי גוף.

12:01 – אזעקות בשדרות ובישובים בעוטף עזה בהם: ניר עם, איבים, גבים, ומפלסים

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר להסלמה בדרום ותקיפת צה"ל במהלך הלילה ואמר, "אנחנו פועלים נגד הג'יהאד האיסלאמי, והם כבר יודעים שכשהם תוקפים, אנחנו ערוכים לתקוף אותם ולחסל אותם". בראיון ל'עופר חדד' ב'רדיו ירושלים' אמר נתניהו כי, "מלחמה היא מוצא אחרון, אבל ייתכן מאוד שלא יהיה מנוס אלא להגיע אליה".

"תושבי עזה נשלטים על ידי הגנגסטרים האלה, החמאס והג'יהאד. ייתכן שנצטרך לתת מכה יותר גדולה מעופרת יצוקה וצוק איתן", הוסיף קרש הממשלה. לאחר שהצדיק את טענות תושבי העוטף על מציאות חייהם ברקע המשך שיגורי הרקטות, אמר נתניהו כי "יש כאן שתי אפשרויות: אני אדם שפועל בתקיפות, מלחמה היא מוצא אחרון אבל ייתכן שלא יהיה מנוס מלהגיע אליה. הכנו מערך מבצעים ששונה בתכלית".

כזכור, צה"ל הודיע הבוקר כי לאור הערכת המצב הוחלט בצה"ל על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. בנוסף, הוחלט על סגירת חוף זיקים למבקרים. "יודגש כי אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי. יש להמשיך להישמע להוראות שיימסרו על ידי צה״ל ככל שיידרש", נמסר הבוקר מדובר צה"ל. בנוסף, הוחלט על עצירת תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות.

האזורים והצירים שייחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וייסגרו גם הצירים הבאים לשני הכיוונים: כביש מס׳ 4 – מצומת זיקים ועד צומת הכניסה לנתיב העשרה. כביש מס׳ 34 – מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לניר עם. כביש מס׳ 232 – מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים על שם אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית וגבעת ״הפרש הבודד״.

בהתאם להנחיות פיקוד העורף, כ-55,000 תלמידים לא למודים היום. ההנחיות מתייחסות לתלמידים הגרים באשקלון, נתיבות, שדרות, חוף אשקלון, מועצה אזורית אשכול, מועצה אזורית שדות נגב ומועצה אזורית שער הנגב. ניתן לצאת למקומות העבודה בתנאי שניתן להגיע למרחבים מוגנים לפי זמן ההתגוננות. התכנסויות ואירועים בתוך מבנה בלבד ניתן לקיים אירועים עד 300 איש בשאר הארץ אין הנחיות מיוחדות.

דובר צה"ל אישר אמש כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו יעדי טרור של ארגון הטרור הגא"פ (הג׳האד האיסלאמי הפלסטיני) דרומית לעיר דמשק שבסוריה, וכן עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור הג׳האד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה. בעקבות שהתקיפה כוונה ליעדים של הג׳האד האיסלאמי בתגובה לירי הרקטות, בישראל באופן חריג לוקחים אחריות לתקיפות בסוריה.

ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הודיע כי שני מחבלים מהארגון, זיאד מנסור בן ה-24 וסלים אחמד סלים בן ה-23, נהרגו בתקיפות חיל האוויר אמש בדמשק. הארגון לא חשף את תפקידיהם של "הפעילים", והבטיח "לנקום בישראל על הפשע המכוער". התקיפות בוצעו בתגובה למטחים שנורו לשטח ישראל מרצועת עזה החל משעות אחר הצהריים, הכוללים יותר מ-30 רקטות ששוגרו ליישובי הדרום.