הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הודיעה כי "השלימה את תגובתה הצבאית" על האירועים בעזה ודמשק ותחזור לשגר רקטות לעבר ישראל רק אם התקיפות הישראליות ימשיכו. שליח האו"ם: "הצוותים שלנו בשטח בקשר עם המצרים בניסיון להביא לרגיעה"

הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הודיעה רשמית כי "השלימה את תגובתה הצבאית" על אירוע גרירת גופת המחבל באזור חאן יונס ועל התקיפה בדמשק. בהודעת הג'יהאד נמסר כי היא "מבטיחה לעם הפלסטיני ולאומה שהיא תמשיך בדרך הג'יהאד ותגיב על כל ניסיון של ישראל לפגוע בבני העם הפלסטיני ובאדמתו". גורמים פלסטיניים מסרו כי יחזור לשגר רקטות לעבר ישראל רק אם התקיפות הישראליות ימשיכו.

מועצת הביטחון של האו"ם מתכנסת בשעה זו לדון בהתפתחויות האחרונות באזור ובמתיחות בדרום. הדיון נפתח בסקירתו של שליח האו"ם למזה"ת, ניקולאי מלדנוב. חברות המועצה מקיימות כעת התייעצות סגורה. "המצב מסלים בעודנו מדברים. צוות האו"ם בקשר עם הגורמים המצריים בשטח. אנו קוראים להפסקת ירי הרקטות כנגד אוכלוסיה אזרחית ואשר מהווה הפרה של החוק הבינלאומי".

מלדנוב הוסיף כי "ירי הטילים מעזה נמשך וכך גם ההתקפות האוויריות הישראליות בתגובה. צוות האו"ם בשטח נמצא בקשר עם עמיתינו המצרים בניסיון להביא לרגיעה. קורא לעצירה מיידית של ירי הרקטות והמרגמות שמאיימות לגרור את עזה לסבב נוסף של פעולות איבה ללא סוף באופק. שיגור הרקטות ללא הבחנה נגד אוכלוסייה אזרחית מפר את החוק הבינלאומי ועליו להסתיים".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, פנה לחברות המועצה ואמר כי, "עשרות הרקטות שנורו מעזה לישראל מעידות על כוונה ברורה של גורמי טרור ברצועה להסלים את המצב. ישראל פועלת בנחישות ובאחריות להסיר את האיום מעל אזרחיה ולא תהסס להמשיך בפעולותיה ההגנתיות. הקהילה הבינלאומית צריכה לגנות את ירי הרקטות מעזה ולפעול נגד ארגוני הטרור המחרחרים מלחמה".

מוקדם יותר דווח בתקשורת המצרית כי משלחת של "הפלגים הפלסטיניים" (ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי) ברצועת עזה תצא ביום רביעי לקהיר לדון בהסלמה ברצועת עזה. דובר הג'יהאד האסלאמי, מסעב אל-ברים, אמר כי מצרים ממשיכה במאמציה להפסקת "התוקפנות" וכי המגעים עם מצרים לא נפסקו עד לרגע זה. לדבריו, הצלחת המאמץ להביא לרגיעה תלויה בהפסקת התוקפנות הישראלית.

ב'חדשות 13' דווח כי על פי מקורות פלסטיניים, המתווכים המצרים מנהלים מגעים מול מזכ"ל ארגון הטרור, זיאד נחאלה, במטרה למנוע הסלמה רחבה, ואף העבירו מסר שבו הפצירו בג'יהאד האסלאמי לא להגיב אם ישראל תתקוף שוב. עוד דווח כי הערכות, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי קיבלה "אור ירוק" מהמפקדה בדמשק לירות לעבר ישראל.

הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי הוא מקבל אחריות על ירי כל מטחי הרקטות שהחלו בסביבות 12:00 בצהריים וכלל שיגורים של עשרות רקטות לאשקלון, נתיבות ועוטף עזה, ומסר הארגון כי הירי בוצע בתגובה להרג שני פעיליו בדמשק אמש בתקיפת חיל האוויר: "אנו מוכנים להתמודד עם כל תוקפנות, ושישראל תדע שאם היא תמשיך, אנו נגיב במלוא העוצמה".

גם החמאס הוציא הודעה ובה נאמר כי "תגובת ההתנגדות האמיצה לפשעי ישראל הגיעה במסגרת אסטרטגיה אחידה בין כל הפלגים כי הדם הפלסטיני הוא קו אדום שלא ניתן לחצות אותו, וכי האויב הציוני צריך לשלם את מחיר פשעיו והפרותיו. אם ישראל תרחיב את תוקפנותה היא עשויה להתמודד עם התנגדות שלא חוותה לפני כן, ועליה לשאת במחיר ובתוצאות. איננו חובבי מלחמות, אך אנו מתנגדים ומגנים על עמנו".

בתוך כך, מקורות ברצועת עזה צוטטו ב'מעריב' אומרים כי בשעות האחרונות מנהלים חמאס והמצרים מגעים אינטנסיביים עם הנהגת הג'יהאד האיסלאמי, במטרה למנוע הידרדרות נוספת במצב". על פי המקור: "ישנם קולות בתוך הג'יהאד האיסלאמי שהולכים לכיוון הרגיעה, במקביל להצהרות שאם ישראל תפסיק את התוקפנות, אז גם הם יפסיקו, אולם ישנם גורמים סוררים בתוך הארגון, שאינם ממהרים להיענות להנהגת הארגון".