צילומים: פלאש 90, דוברות

לקראת רגיעה? הרקטה האחרונה שוגרה ב-23:01; התקיפה האחרונה ב-20:27

לאחר סבב הסלמה של יומיים שכלל למעלה מ-100 שיגורי רקטות לאשקלון, נתיבות, שדרות ועוטף עזה, השקט נשמר בשעות האחרונות. ההודעה האחרונה על תקיפת צה"ל נמסרה ב-20:27. הפלסטינים: הפסקת אש. בפנים: דקה אחרי דקה של הסלמה

על פי הודעות הג'יהאד האיסלאמי הערב (שני), הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הסכימו להפסקת אש ולעצור את סבב האלימות הנוכחי – בתנאי שישראל תפסיק את התקיפות שלה ברצועה. על פי מקורות בפלגים ברצועת עזה, הפסקת האש נכנסה לתוקף באופן הדדי ובו-זמני בשעה 23:30 – כך דווח ברשת אל ג'זירה, זאת לאחר שהיו דיווחים קודמים על נצירת האש כבר בשעה 22:00 – והירי לדרום נמשך.

במהלך היום תקף צה"ל עשרות יעדים של הג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה, שכללו מתחמים לאחסון אמצעי לחימה ימיים ומתחמים צבאיים המשמשים לאימונים, מתחם צבאי של גא"פ בחאן יונס המשמש לאימונים ולאחסון אמצעי לחימה וכן תשתית תת קרקע של הארגון. בנוסף תקף צה"ל עמדת שיגור רקטות של ארגון הטרור. ההודעה האחרונה מדובר צה"ל על תקיפה ברצועה נמסרה בשעה 20:27.

בעקבות המשך המתיחות, פיקוד העורף הנחה הערב כי לא יתקיימו מחר לימודים באשקלון, נתיבות, שדרות והמועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב. באזורים אלה ניתן לצאת לעבודה בתנאי שניתן להגיע למרחב מוגן לפני זמן ההתגוננות. כמו כן, ניתן לקיים אירועים בתוך מבנה עד 300 איש, אך חל איסור על התכנסויות מחוץ למבנה. בשאר אזורי הארץ אין הנחיות מיוחדות.

לפי שעה, הכבישים החשופים לירי טילי נ"ט יישארו חסומים לפחות עד הבוקר. בישראל מעריכים כי הג'יהאד האיסלאמי ימשיך לנסות להשיג נקמה על סרטון פינוי גופת המחבל אתמול בבוקר ליד חאן יונס. לפי ההערכה, הג'יהאד ינסה לבצע פיגוע קרקע איכותי בגבול, או לירות מטח רקטות קטלני שיחדור את כיפת ברזל, שרשמה עד כה אחוזי יירוט גבוהים של כ-90%.

מטחי רקטות נורו משעות הצהריים לעבר יישובי הדרום.‏ במהלך היום שוגרו כ-90 רקטות ופצצות מרגמה לעבר שטח מדינת ישראל. לא דווח על נפגעים בגוף ואין נזק. מוקדם יותר דווח על רקטה אחת שנפלה בחצר בית. נפילה נוספת נרשמה בגן משחקים, נגרם נזק לגן ולכמה כלי רכב. מרבית הרקטות כאמור יורטו על ידי כיפת ברזל, או נפלו בשטחים פתוחים. מספר בני אדם פונו במצב קל מריצה למרחב המוגן.

דובר הזרוע הצבאית של הגא"פ, אבו חמזה, אמר אחר הצהריים כי, "הודענו על סיום התגובה הצבאית על ההתנקשות בפעילים שלנו בחאן יונס ובדמשק, אך האויב לא הפסיק ואף תקף את המוצבים והפעילים שלנו. לכן, הגבנו על בסיס תקיפה מול תקיפה. אנו מודיעים לאויב, שעליך לא לנסות אותנו והאיומים שלכם לא מפחידים אותנו. כל אחד מהנהגת הישות שמהמר על שבירת ההתנגדות באמצעות תוקפנות וטרור יפסיד את העתיד הפוליטי שלו".

בתקשורת הפלסטינית דווח שבכיר בפלגי ההתנגדות ברצועה מסר כי "הפלגים הפלסטיניים הסכימו לאפשר למתווכים המצרים הזדמנות לקבע את הסכם הפסקת האש. פלגי ההתנגדות יעקבו מקרוב אחר ההתפתחויות בשטח כדי להעריך עד כמה ישראל מחויבת לתנאי הפסקת האש". מקורות פלסטיניים מסרו לאל-ג'זירה: "מאשרים כי הושגה הפסקת אש הדדית בין צה"ל לרצועת עזה".

הרמטכ"ל שנאם היום בערב הוקרה למערך המילואים אמר כי " אני לא בטוח שהאירוע שאנו חווים ב 24 שעות האחרונות לקראת סיום. צה"ל עומד ומגן על עם ישראל. האירוע התחיל מחיילי היבשה שמנעו פיגוע בישראל, המשיך לכוחות האוויר והים ועד לחיילים כיפת ברזל שנמצאים על המשמרת ומונעים פגיעה בריבונות. אנו נמצאים במצב שברירי, ובמהרה ניתן להימצא במבצע".

בתום התייעצויות ביטחוניות, הוחלט על סגירת כלל מעברי הגבול של ישראל עם רצועת עזה, החל מהלילה ועד להודעה חדשה. מעבר כרם שלום ייסגר למעט כניסת ציוד הומניטארי וחיוני, ומעבר ארז ייסגר למעט מקרים הומניטאריים חריגים. בנוסף, מרחב הדיג ברצועת עזה ייסגר לחלוטין. מטעם מתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי, "צעדים אלו התקבלו בתגובה להמשך שיגור הרקטות והפעולות ההתקפיות של הג'יהאד האסלאמי כנגד מדינת ישראל".

בתום הערכת מצב שהתקיימה בקריה בתל אביב בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון נפתלי בנט, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון אמר גורם ביטחוני ישראלי כי "התקבלו מסרים מדרגים שונים של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בדבר רצון להפסקת אש מיידית". הגורם הביטחוני הוסיף כי "אנו סקפטיים. צה"ל ימשיך לפעול עד להשבת השקט בדרום, בתכנון מדרגה נוספת וחזקה הרבה יותר. רק המעשים בשטח הם שיקבעו".

נתניהו סייר בערב בסוללת כיפת ברזל באזור אשדוד ואמר כי, "אתמול תקפנו בכמה זירות – תקפנו בסוריה, תקפנו בעזה, ואנחנו מוסיפים להכות עכשיו עם מטוסים, טנקים ומסוקים. אנחנו נמשיך להכות עד שיושב השקט. יש לי מסר לראשי ארגוני הטרור: אם לא יושב השקט – אתם הבאים בתור".

בנט ביקר אחר הצהריים בעוטף עזה ונפגש עם ראשי המועצות באזור: "ביממה האחרונה הנחתנו מכות על בסיסי ג'יהאד אסלאמי וחיסלנו מחבלי ג'יהאד אסלאמי גם בעזה, וגם באזור דמשק. אנחנו פוגעים בהם איפה שהם ולא רק במי שיורה עלינו. אנחנו לא רוצים במערכה רחבה אבל אנחנו מכינים תכנית, ואם לא תהיה ברירה אנחנו נפעיל מערכה קשה. אנחנו לא נודיע לאויב מתי ולא נודיע לו איפה. אנחנו מחויבים לביטחון לתושבי עוטף עזה", אמר בנט.

11 שעות של הסלמה: מהאזעקה הראשונה עד האחרונה – דקה אחרי דקה

23:40 – דוברת המועצה האזרית שער הנגב: בהמשך לאזעקת צבע אדום שנשמעה לפני מספר דקות, אותרה נפילה בשטח פתוח.

23:20 – דיווחים פלסטינים: ברצועת עזה הודיעו על הפסקת אש החל מ-23:30

23:01 – אזעקה בנחל עוז

22:20 – אזעקות בשדרות, איבים, ניר עם, ארז, מטווח ניר עם, נתיב העשרה.

21:53 – אזעקות בעין השלושה, כיסופים, נירים.

21:52 – אזעקות בעין השלושה, כיסופים, נירים.

21:20 – אזעקה בעין השלושה

20:30 – דובר צה"ל מוסר כי לפני זמן קצר תקפו מטוסי קרב ומסוקי קרב של צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור גא"פ (הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני) ברחבי רצועת עזה, שכללו מתחמים לאחסון אמצעי לחימה ימיים ומתחמים צבאיים המשמשים לאימונים.

20:15 – אזעקות בבארי, זמרת ושובה, עלומים, שוקדה, כפר מימון ותושיה.

20:10 – גורם ביטחוני: "התקבלו מסרים מדרגים שונים של ארגון הג'יהאד האסלאמי בדבר רצון להפסקת אש מיידית. אנו סקפטיים. צה״ל ימשיך לפעול עד להשבת השקט בדרום. בתכנון מדרגה נוספת וחזקה הרבה יותר. רק המעשים בשטח הם שיקבעו".

20:04 – ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת הערכת מצב עם שר הביטחון נפתלי בנט, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירים נוספים במערכת הביטחון, בקריה בתל אביב

20:01 – אזעקה בכיסופים

19:25 – דוברות עיריית אשקלון: נכון לשעה זו, הנחיות פיקוד העורף עדיין בתוקף, לרבות אי קיום הלימודים מחר. על כל שינוי, נעדכן בהתאם.

19:16 – דובר צה"ל: בשעה זו תוקף צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור גא״פ ברצועת עזה. פרטים בהמשך.

18:47 – דובר צה"ל: בהמשך לדיווחים על השיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לשטח ישראל היום (ב'), עד לשעה 18:00 זוהו כ-50 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לאחר תחקור עומדים אחוזי היירוט על כ-90 אחוזים מהשיגורים, בהתאם למדיניות היירוט.

18:30 – ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר בסוללת כיפת ברזל באזור אשדוד ואמר כי, "אתמול תקפנו בכמה זירות – תקפנו בסוריה, תקפנו בעזה, ואנחנו מוסיפים להכות עכשיו עם מטוסים, טנקים ומסוקים. אנחנו נמשיך להכות עד שיושב השקט. יש לי מסר לראשי ארגוני הטרור: אם לא יושב השקט – אתם הבאים בתור".

18:27 – אזעקה בנתיב העשרה

18:02 – אזעקה בכיסופים

18:00 – שר הביטחון, נפתלי בנט, יקיים בשעה 18:15 הערכת מצב בקריה שבתל אביב בהשתתפות הרמטכ״ל ובכירי מערכת הביטחון.

17:51 – כחול לבן: לאור המצב הביטחוני הוחלט לקיים הצהרה ביטחונית של יו"ר כחול לבן, רא"ל (במיל') בני גנץ, שר הביטחון לשעבר רא"ל (במיל') משה (בוגי) יעלון ורא"ל (במיל') ח"כ גבי אשכנזי, ולבטל את כנס הפעילים של כחול לבן בתל אביב.

17:40 – אזעקה בנירים

17:26 – אזעקות בנירים ועין השלושה.

17:15 – אזעקות באשקלון, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, זיקים, כרמיה, נתיב העשרה, יד מרדכי, מבקיעים.

17:04 – דובר צה"ל: לפני זמן קצר, כלי טיס של צה״ל תקף עמדת שיגור של ארגון הטרור גא״פ בצפון רצועת עזה, ממנה נורו רקטות לפני זמן קצר משטח רצועת עזה לשטח ישראל. זוהתה פגיעה.

17:01 – אזעקות בנירים, עין השלושה,

17:00 – אזעקות בנירים, עין השלושה,

16:50 – אזעקות בשדרות, איבים וארז.

16:49 – למרכז הרפואי ברזילי הובא תושב אשקלון בן 55 שבזמן האזעקה נפל ונחבל בפנים. מצבו יציב מועמד לבדיקת הדמיה.

16:21 – אזעקות באשקלון, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, זיקים, נתיב העשרה, יד מרדכי, כרמיה ומבקיעים.

16:20 – דוברות המועצה האזורית שדות נגב: בהמשך לאזעקות ביישובי המועצה- אין נפילות בתוך ישובים. יש מספר נפילות בשטחים פתוחים. נפילה בקטע כביש סמוך לזמרת.

16:19 – אזעקות באזור תעשייה הדרומי אשקלון, זיקים, כרמיה, נתיב העשרה, אשקלון, אזור תעשייה צפוני אשקלון, מבקיעים

16:05 – עקב המצב הביטחוני, ראש הממשלה ביטל את השתתפותו בכנסים של הליכוד בטבריה ובצפת והוא יקיים הערכות מצב ביטחוניות בקריה.

16:06 – אזעקות בבית הגדי, נתיבות, ברוש, תאשור, תדהר, מעגלים גבעולים מלילות, שיבולים, שרשרת, זמרת ושובה, בארי, כפר מימון ותושיה, עלומים, שוקדה.

16:05 – ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצות ביטחונית עם ראש השב"כ וראש המל"ל, ובשיחת ועידה עם שר הביטחון והרמטכ"ל, במתקן ביטחוני במרכז הארץ. ראש הממשלה הנחה על המשך הפעולה מול ארגוני הטרור בעזה.

16:00 – אזעקות בסופה, חולית ופרי גן.

15:58 – דוברות המועצה האזורית אשכול: בדקות האחרונות הופעלו אזעקות במספר ישובים באשכול. נשמעו פיצוצים במרחב, הפרטים בבדיקה. קודם לכן נשמעו הדי פיצוצים שמקורם בירוטים בשמי המועצה (מרכז המועצה). לא הופעלו התרעות בתוך ישובים, אלא בשטח פתוח בלבד .

15:55 – אזעקות בחולית, ניר יצחק, סופה, פרי גן.

15:07 – אזעקה באזור תעשייה הדרומי אשקלון.

14:35 – דובר צה"ל מוסר כי לפני זמן קצר תקפו מטוסי קרב ומסוקי קרב של צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור גא"פ ברחבי רצועת עזה, בהם מתחם צבאי של גא"פ בחאן יונס, המשמש לאימונים ולאחסון אמצעי לחימה וכן תשתית תת קרקע של ארגון הטרור גא"פ באלבריג'.

15:38 – רה"מ בנימין נתניהו: "‏תודה לכוחותינו על תקיפת עשרות מטרות ויעדי טרור בעזה ובסוריה. חיסלנו מחבלים רבים ופגענו בתשתיות טרור. נמשיך לתקוף. אם חמאס והג׳יהאד האיסלמי לא יפסיקו את האש לחלוטין, נאלץ להפעיל את תוכנית המערכה הרחבה שהכנו. נעשה מה שצריך כדי להחזיר את הביטחון המוחלט לתושבי הדרום".

13:28 – דובר צה"ל: בשעה זו תוקף צה"ל יעדי טרור של ארגון הטרור גא״פ (הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני) ברצועת עזה. פרטים בהמשך.

13:10 – דובר צה"ל: בהמשך לדיווח על פרטי השיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לשטח ישראל היום (ב'), לאחר תחקור הנתונים זוהו בסך הכל 14 שיגורים לעבר שטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו 12 שיגורים.

12:57 – דוברות המשטרה: חבלני משטרת ישראל טיפלו במהלך השעה האחרונה בכמה זירות בעיר בשדרות, בינהן גן משחקים, בהן נמצאו רסיסים כתוצאה מנפילות ויירוטים. החבלנים אספו את הממצאים להמשך טיפול שלהם.

12:56 – ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת התייעצות ביטחונית טלפונית עם ראשי מערכת הביטחון. נתניהו שוחח בטלפון עם ראש עיריית אשקלון תומר גלאם וראש עיריית שדרות אלון דוידי. רה"מ נתניהו חיזק את עמידתם האיתנה של תושבי העיר ועידכן את ראשי העיר בתמונת המצב הביטחונית.

12:48 – עיריית שדרות: בהמשך למטחים האחרונים, דווח על נפילה אחת בחצר בית. נפילה נוספת בגן משחקים.

12:42 – אזעקה בנתיב העשרה

12:31 – אזעקות בניר עם, שדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר

12:24 – צה"ל: זוהו שישה שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו חמישה שיגורים.

12:19 – מד"א: חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול לנפגעת חרדה. אין נפגעי גוף.

12:01 – אזעקות בשדרות ובישובים בעוטף עזה בהם: ניר עם, איבים, גבים, ומפלסים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן