דיווחים במצרים: הנשיא לשעבר חוסני מובארק מת בגיל 91

נשיא מצרים לשעבר, מוחמד חוסני מובארק מת היום בגיל 91. לאחרונה עבר מובארק ניתוח מורכב, ממנו הוא לא התאושש. בשנת 2011 הוא הודח אחרי 30 שנים שבהן שלט במדינה. הוא היה ביחסים קרובים עם ישראל, אך סירב לבקר בה

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מת בגיל 91 – כך דווח היום (שלישי) בכלי תקשורת במדינה. מובארק ירש את מקומו של אנוואר סאדאת שנרצח על ידי הג'יהאד המצרי וכיהן כנשיא מצרים מ-14 באוקטובר 1981 ועד ה-11 בפברואר 2011. הוא התפטר מכהונתו בעקבות ההפגנות העממיות נגדו, ולאחר מכן נעצר, נכלא ושוחרר.

סוף החודש שעבר מובארק עבר ניתוח בקהיר. לאחר הניתוח הוא סבל מסיבוכים ואושפז בטיפול נמרץ. בעיתון המצרי "יום 7" נכתב כי "הנשיא לשעבר מובארק הלך לעולמו לפני זמן קצר". בעיתון ציינו כי הוא נאבק במחלה במשך שנים וכי חברי בנו עלאא החלו לפרסם הודעות הספד וניחומים ברשתות החברתיות. עד כה לא התקבלה הודעה או הצהרה מטעם המשפחה או מטעם ממשלת מצרים.

בתקופת כהונתו בנשיאות נחשב מובארק לאחד המנהיגים החזקים והמשפיעים ביותר במזרח התיכון ובעולם הערבי. הוא התפטר מכהונתו בעקבות ההפגנות העממיות נגדו, ולאחר מכן נעצר, הועמד למשפט על הרג מפגינים, הורשע ונדון למאסר עולם; אך התקבלה בקשתו למשפט חוזר בינואר 2013.

ב-29 בנובמבר 2014 זוכה מובארכ במשפטו החוזר מהאישום בהרג מפגינים וכן מאישום בפרשת שחיתות שלטונית במסגרת סחר גז עם ישראל. עם זאת, משפט חוזר חל בפרשת השחיתות ובמאי 2015 הורשעו מובארק ובניו, ונשפטו למאסר 3 ו-4 שנים בהתאמה. מובארק הוחזק בבית חולים צבאי, ובניו שוחררו באוקטובר 2015 על ידי בית משפט בקהיר. במרץ 2017 זוכה מההאשמות בהרג מפגינים והוא שוחרר ממאסרו.

מובארק במפגש עם נתניהו ואבו מאזן בתייוך מזכירת המדינה האמריקנית דאז הילרי קלינטון. צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

מובראכ כיהן בתפקיד נשיא מצרים 31 שנים, במהלכן נבחר בארבע מערכות בחירות נוספות בהן היה המועמד היחיד (אורכה של כל כהונה הוא שש שנים). הוא ניצח ברוב של 88% בבחירות דמוקרטיות לנשיאות, בשנת 2005.

עם תחילתה של מלחמת לבנון הראשונה בשנת 1982, הקפיא מובארק את יחסיו עם ישראל. למרות לחצים חוזרים ונשנים מצד מדינות ערב סירב מובארכ לבטל את הסכם השלום עם ישראל. ארבע שנים לאחר מלחמת לבנון החזיר את שגריר מצרים לתל אביב. צעד נוסף שמיוחס לרצונו להצטייר כמנהיג כלל-ערבי, הוא הימנעותו מביקור בישראל לאורך כל שנות שלטונו, מלבד ביקור אחד, בהלווייתו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין, ביקור שהגדיר "חברי".

בשנת 1993 היה שותף לשיחות השלום החשאיות בין ישראל לאש"ף. בעקבות האינתיפאדה השנייה הנהיג שורה של צעדים לצינון היחסים בין שתי המדינות, ובהם החזרת השגריר המצרי בחודש אוקטובר 2000.

4 תגובות

כן ירבו בעזה

יהי זכרו ברוך.
לא הבנתי מה הקשר לתמונה עם ביבי.
מובארק מת או ביבי??

לא נשכח את המי שבירך עשה לו מרן הרב עובדיה כדי שיצא מהכלא ובדרך נס הוא יצא זמן קצר לאחר מכן

זכותו תגן עליך

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן