התנועה לאיכות השלטון לבג"צ: "לא להטיל הרכבת ממשלה על נאשם בפלילים"

אחרי הניצחון הענק בבחירות: התנועה לאיכות השלטון בראשות עו"ד אליעד שרגא הגישו הבוקר עתירה לבג"צ בדרישה שלא לאפשר להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. השר ארדן: "עתירה מבישה נגד הכרעת העם הברורה"

כתבות נוספות בנושא:

גזירת המעונות: העימות בין היועמ"ש לשרים ידחה את הכניסה לתוקף?
החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: אלו ההחלטות שהתקבלו
המתווך: כך הוביל דרעי את האופוזיציה לניצחון מתוק על הקואליציה
דיקטטורה: בימינה מאיימים על המתנגדים לחוק של סער נגד נתניהו
 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • דווקא אחרי תקופת הקורונה- מחר הכנס שיעזור לך לגייס מתורמים חדשים>>>

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

התנועה לאיכות השלטון הגישה הבוקר (שלישי) עתירה לבג"צ כנגד היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת והיועצת המשפטית לבית הנשיא. בעתירתה מבקשת התנועה מבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, שיוציא צו ביניים שיורה על הקפאת הליך ההמלצה, עד אשר היועצים המשפטיים, לממשלה, לכנסת ולנשיא, יוציאו חוות דעת מפורטת הכוללת את אמות המידה הדרושות על מנת להמליץ לנשיא על מועמד, ועל מנת שהנשיא יוכל לקבל החלטה חוקית – וכפי שהם מחויבים לעשות על פי דין ומתוך תפקידם.

התנועה מזכירה כי בעת הנוכחית בנימין נתניהו עומד כחבר כנסת מן המניין, המבקש לקבל על עצמו את הרכבת הממשלה, ואין הוא מכהן כראש ממשלה נבחר – אלא רק כראש ממשלה מכח דיני הרציפות. במצב זה, טוענת התנועה, חל עליו הדין החל על כל חבר כנסת המבקש לקבל את המלצת הסיעות ולאחריה את המנדט מהנשיא – ומבחינה זו, חלים עליו כל דיני הכשירות החלים על כל חבר כנסת אחר במעמד זה.

לפיכך, טוענת התנועה, כי נאשם בפלילים, ובפרט בעבירות החמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים, לא יכול להיות כשיר לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה, ובוודאי לא יכול להיות כשיר בהמשך לנהל את הממשלה. וזאת משום שהוא אינו כשיר נורמטיבית – מדובר בנאשם בפלילים בעבירות החמורות ביותר בהן יכול להיות נאשם נבחר ציבור, ואשר לראשונה בתולדות מדינת ישראל הוא נאשם בביצוען בעודו מכהן בכס ראש הממשלה. אדם כזה אינו יכול לשמש דמות מנהיג ומודל לחיקוי ואינו יכול לכהן כראש ממשלה.

בנוסף כותבת התנועה בעתירה כי הוא אינו כשיר מוסרית – מדובר באדם אשר הקדיש את השנים האחרונות לפגיעה ישירה ומדויקת במרכיבי הדמוקרטיה הישראלית, ובהליך שיטתי ומתוכנן של דה לגיטימציה לרשויות אכיפת החוק ולעומדים בראשן – החל מהמשטרה, דרך פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת, ובשבועות האחרונים אף בסדרת אמירות חמורות ביותר כלפי בית המשפט ושופטיו. אדם כזה אינו יכול לנהל את מדינת ישראל כאשר הוא שומט את הקרקע תחת הממלכתיות והמוסדיות שלה.

ולבסוף, הוא אינו כשיר פונקציונאלית – ראשית, החל מבעוד שבועיים ימים, עת ייפתח משפטו הפלילי, עתותיו של הנאשם נתניהו אינן נמצאות עוד בידו. עליו להתייצב מספר פעמים בשבוע, לימים מלאים וארוכים של דיונים בתיקיו השונים, ולרבות האזנה למאות עדי תביעה והגנה אשר יישמעו בהליך. אדם אשר מקדיש את ימיו לניהול משפטו הפלילי לא יכול באותה העת לנהל מדינה ולקבל החלטות החיוניות לקיומה.

בנוסף, כבר בשלב הקמת הממשלה, ובוודאי שלאחר מכן, הנאשם נתניהו הוא סחיט, לחיץ ומנוגד עניינים. כל החלטה שיקבל תהיה בניגוד עניינים מובנה, ומבלי שהציבור יוכל לדעת אם המדובר בהחלטה לטובתו האישית או לטובת המדינה. כל חקיקה, מינוי או מעשה שלטוני יעמדו מיד בבחינת ניגוד עניינים.

התנועה תזכיר כי בממשלתו הנוכחית מכהנים ארבעה עדי תביעה במשפטו של נתניהו (הנגבי, לווין, אלקין וארדן), עדי תביעה אשר עליו לנהל, על אף שחירותו האישית תלויה במוצא פיהם. התנועה תזכיר כי בשנה הקרובה צפויים לנו מינויי קבע של בכירי שומרי החוק והסף במדינת ישראל – מפכ"ל משטרה, פרקליט מדינה, ראש שב"ס, יועץ משפטי לכנסת – וכי מי שנאשם בשלשה כתבי אישום חמורים אינו יכול להיות הגורם שיהיה אמון על אותם המינויים.

נוסף על אלו טענה התנועה כי הנאשם נתניהו אינו יכול להוסיף ולכהן כראש ממשלה – גם לא ממשלת מעבר – אף מכח הלכות דרעי ופנחסי, אותן אימץ בעצמו שעה שהתפטר מתפקידיו המיניסטריאליים לאחר הגשת כתב האישום ובעקבות עתירת התנועה הקודמת, ומכח המנהג החוקתי המחייב בישראל לפיו אדם בעל כתבי אישום כה חמורים אינו יכול להתמנות למשרות בכירות.

יו"ר התנועה, ד"ר עו"ד אליעד שרגא מסר בתגובה: "כשהאבות המייסדים של המדינה הזאת הקימו כאן מדינה יהודית, דמוקרטית, ליבראלית וציונית, הם חלמו שמדינת ישראל תהיה חברה למופת בבחינת אור לגויים. לכן לא יעלה על הדעת שאדם, שעל גבו ישנה קופת שרצים בדמות שלושה כתבי אישום חמורים של שוחד, מרמה והפרת אמונים, יהרוס את דמות המנהיג הראוי למדינת מופת כמדינת ישראל!!! לא יעלה על הדעת שאדם שכזה ילך בבוקר לבית משפט לשבת על ספסל הנאשמים ובערב ינהל את הקבינט מדיני בטחוני וישלח אותנו ואת ילדינו לקרב. כולי תקווה שבית המשפט העליון יתערב ויקבע מהן הנורמות הראויות".

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר בתגובה לעתירה: "עתירה מבישה נגד הכרעת העם הברורה. אני בטוח שיימצאו מעל 60 חברי כנסת להקמת ממשלה בראשות נתניהו וגם לקבוע בחקיקה, אם יהיה בכך צורך, הבהרה לחוק שכפי שראש ממשלה שנבחר, יכול לכהן למרות כתבי האישום, גם מועמד רשאי להרכיב ממשלה במצב כזה. זו היתה כוונת המחוקק וההגיון מחייב פרשנות זו".

כתבות קשורות

גזירת המעונות: העימות בין היועמ"ש לשרים ידחה את הכניסה לתוקף?
החשש מהמוטציה החדשה של הקורונה: אלו ההחלטות שהתקבלו
המתווך: כך הוביל דרעי את האופוזיציה לניצחון מתוק על הקואליציה
דיקטטורה: בימינה מאיימים על המתנגדים לחוק של סער נגד נתניהו
תעלומה בלב המדבר: מי חתך את הסלע האימתני בדיוק באמצע? • צפו
המקובל התגלה לבנו בחלום: "זו הסיבה שביאת המשיח מתעכבת" • מצמרר
גפני תקף את אלקין: "נכון שאנחנו חרדים אבל לא מטומטמים" • צפו
אדלשטיין הגיש אי אמון: "מתעסקים בבובה בנט ומרצ עושים כעולה על רוחם"
נדחה ערעור הסייען מברקן: "אין מקום להקל בעונשים"
להקת 'פיי דליד' מחדשים את השיר השבתי של קרליבך: "ושמרו"
איווט לעג על ישיבת 'אור ישראל'; המנכ"ל הגיב במתקפה חריפה • צפו
השיא החדש של הביטקוין: אזהרת המומחים וההערכות לגבי העתיד
סינגל בכורה לזמר מוישי וייס: "אנעים זמירות"
גפני ישתתף בועידה בחסות הקרן שמממנת את הרפורמים בישראל?
מסעיר את הפלסטינים: רוקדים עם כאפיה ונשק בחתונה חרדית • צפו
עיר חדשה בישראל: באר יעקב כבר לא מועצה מקומית
הציבור מסתער על המדפים: המס שיכפיל את מחירי החד פעמי יחול בקרוב
אילון מאסק ניפץ את שיא העושר העולמי • תחזית: יהפוך להיות הטריליונר הראשון

17 תגובות

 1. אם יחליטו לא לתת לביבי את הממשלה יגיע הסוף של הציונות. כי לחרדים נמאס ונלחם מלחמה גשמית על היהדות של עם ישראל.

 2. מר אליעד שרגא צריך להבין שכתבי האישום שמאשימים את ביבי נתניהו לא חלים על רוב תושבי ישראל כך שבדכ"כ הרוב קובע ולא קבוצת שתלטנים מהשמאל. ויהיו מחאות על כך ברוב עם.
  הדריסה שלכם בראש ממשלה פוגעת בכולם ומביישת את עם ישראל כלפי העמים. אך כסילים לא יבינו זאת. אוי עוד יבוא יומכם. אל תדאגו.

 3. קודם תופרים תיקים ואחר כך משתמשים בהם לפלפולים משפטיים. ומנסים להגדיר מחדש מהי דמוקרטיה.לא דעת רוב הציבור קובעת אלא הערכים שהשמאל הגדיר כדמוקרטיים זה דמוקרטיה

 4. אבל מה נעשה שהגמרא כותבת דוקא הפוך: שאין אדם נמנה פרנס (מושל) על הציבור אלא אם כן קופה של שרצים תלויה לו מאחוריו..

 5. ל-למען ציון לא אחשה
  את השאלה הזו תפנה לביבי שלך.
  ותוסיף לשאול אותו – איך יתכן שאדם מפסידן (3 ברצף), לא יכול לספק הכרעה,
  לא פורש לאלתר?????

 6. חברים השמחה רבה וגדולה מסיבה פשוטה.

  נמנעה ממשלת חילון ושנאה לדת ולדתיים. זה היה קרוב, אך בס"ד, ובזכות הכוח שביבי קיבל משמיים (לא מובן בשכל אנוש) לעשות קמפיין ולטייל בכל הארץ בגילו, נמנעה ממשלה עם לפיד וליברמן שונאי הדת ומתעביה.

  מה שיקרה הוא
  או שקולות החיילים והמעטפות הכפולות יכריעו את הכף, או שיכנסו עריקים מהצד השני, או שביבי מקים ממשלת מיעוט של 60. ויש לו 60.

 7. הזנב ממשיך לקשקש ורוצה למשוך למטה את הראש, די נמאסתם, העם מאס בכם ובבג"ץ, לא מתחשבים בכם, השופטים הם אנשים פשוטים שנתמנו בשיטת חבר מביא חבר והם לא יכתיבו לעם איך להתנהג, הגיע הזמן לנקות את האורוות ולהוציא את ארגוני השמאל שרוצים לקעקע את מערכת השלטון מחוץ לחוק

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו