צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הגר"ד לאו בעקבות הקורונה: "אין לנשק מזוזות ואין לגעת בהם כלל"

הרב הראשי לישראל: "אין כל מצוה וחובה לנשק מזוזה. ישנו מנהג שיש לו מקורות קדומים על כך שנהגו לגעת במזוזה, ורק בשלב מאוחר יותר החלו לנהוג גם לנשק. די בכך שאדם יחשוב עת כניסתו ויציאתו שאכן הדברים שנכתבים במזוזה, וזה ילווה אותו בהמשך דרכו"
 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו פרסם מכתביו לפיו "אין כל מצוה וחובה לנשק מזוזה. ישנו מנהג שיש לו מקורות קדומים על כך שנהגו לגעת במזוזה, ורק בשלב מאוחר יותר החלו לנהוג גם לנשק. כשהחלו להיות מודעים לעובדה שדבר זה יש בו חשש סכנה, כבר במאה התשע עשרה אחד מהאדמו"רים המפורסמים קבע שיש להזהר מהדבר. וכן מורי ורבי הרב שלמה זלמן אוירבך לא ראה ערך בנישוק היד והיה רק מניח ידו על המזוזה".

עוד הוסיף הרב לאו כי, "בימים אלו, של"ע אנו עדים להתפשטות מחלה קשה, אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהם כלל. די בכך שאדם יחשוב עת כניסתו ויציאתו שאכן הדברים שנכתבים במזוזה, וזה ילווה אותו בהמשך דרכו. כבר הבעתי דעתי בנושא מחלת הקורונה, שחובה לנהוג לפי הוראות הגורמים האמונים על בריאות הציבור".

מוקדם יותר התקיימה בלשכת של הרב הראשי לישראל הגר״ד לאו ישיבה בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ״ל המשרד משה בר סימן טוב וראשי מערכת הבריאות, בנוגע להשלכות ההלכתיות בהתמודדות עם נגיף הקורונה, כגון קריאת מגילה לאנשים אשר הונחו להיות בבידוד ועוד סוגיות הלכתיות אשר עולות בימים אלו לאור הנחיות משרד הבריאות.

הבוקר קיים שר הבריאות יעקב ליצמן ישיבה מיוחדת עם נציג צעירי חב"ד בבתי הרפואה ונציג מוקד חירום חב"ד, יחד עם מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, ראש תחום רפואה במשרד הבריאות ד"ר ורד עזרא, מנהלת בריאות הציבור פרופ סיגל סדצקי, מנכ"ל מדא אלי בין.

הדיון המיוחד נערך לאור מאות פניות שהתקבלו למוקד משרד הבריאות בנושא אפשרות לקריאת המגילה בחג הפורים לאזרחים השוהים בבידוד בית על פי הוראות משרד הבריאות. שלוחי חבד הציעו כי יקיימו היערכות מיוחדת בהתאם להנחיות משרד הבריאות, תוך שימוש באמצעי מיגון נדרשים, כדי לאפשר להם לקרוא את המגילה בבתי השוהים בבידוד ביתי.

כמו כן נידונו מספר יוזמות נוספים בנושא חג הפורים ופסח שנבחנים בשעה זו על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, ושעליהן תצא הודעה מיוחדת בהמשך. מטעם חב”ד השתתפו הרב לוי מנדלזון מאגף לב חב"ד בצעירי חב"ד והרב שלמה פלס ממוקד חירום חב״ד.

כתבות קשורות

7 תגובות

 1. צריך להבין את עומק העניין בגודל ההדבקות מהקורונה. יש לה השלכות חסרי משמעות לנגד עין אנושית, אבל האמת היא תמיד האמת. אסור ככה לדבר על תלמיד חכם שהשקיע את רוב שנותיו בתורה ובתמיכה בארץ ישראל. הוא עושה את זה מממקום טוב.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן