ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הכריז על הנחיות חדשות להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה: "מבקשים מכם לשנות את שגרת החיים שלכם". מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר: "בתי הספר והתחבורה הציבורית ימשיכו בינתיים לפעול"


ההצהרה לתקשורת בהשתתפות ראש הממשלה, שר הבריאות, ראש המל"ל ומנכ"ל משרד הבריאות. צילום: איתי בית און/לע״מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בהצרה לתקשורת כי "כי יש דבר שמעיב על השמחה של כולנו, וזו כמובן המגפה העולמית. היא הוגדרה ככה הערב על ידי ארגון הבריאות העולמי. זו מגפה עולמית, היא פוקדת את כל המדינות, היא פוקדת אותן בצורה קשה או קשה יותר, לפעמים קלה יותר. בישראל מצבנו טוב יותר מרוב המדינות, אנחנו נקטנו באמצעים שמדינות רבות לא נקטו. אבל האתגר הוא גדול, הוא משמעותי, לכל המדינות – אתגר בריאותי, אתגר לחיים, אתגר כלכלי ואתגר בינלאומי גדול מאוד".

"אני שוחחתי היום גם עם ד"ר דברה בירקס, האחראית על המלחמה במגפה בארה"ב", עדכן ראש הממשלה, "היא שיבחה את ההתארגנות שלנו, והיא מדברת עם הרבה מדינות. שוחחתי גם עם ראש ממשלת הודו, ידידי נרנדרה מודי. אנחנו הרי תלויים גם בקווי האספקה ואנחנו עובדים עם המדינות השונות, אנחנו מקיימים את המגעים האלה כל הזמן".

נתניהו הזכיר כי "כדי להתמודד עם האתגר הכלכלי קיימנו קודם לכן מסיבת עיתונאים, לא אחזור עליה. התייעצתי עם שר האוצר ועם נגיד בנק ישראל ועם אחרים והצענו חבילת סיוע של 10 מיליארד שקל. קודם כל, ארבעה מיליארד שקל שנתנו לעסקים, הוספנו עוד ארבעה מיליארד, זה שמונה מיליארד. מיליארד למערכת הבריאות שהיא מאותגרת וזקוקה לאמצעים, כדי שהיא לא תגביל את עצמה בדבר הזה, ועוד מיליארד לצרכים מיוחדים כמו משטרה ודברים נוספים שהם חשובים לנו, לא אפרט את כולם".

נתניהו בהצהרה לתקשורת הערב. צילום: פלאש 90

לטענת ראש הממשלה, "המשק הישראלי במצב טוב יותר, אפילו טוב מאוד גם בגלל צמיחה גבוהה, אבטלה נמוכה, יחס חוב-תוצר – זו מילה אחרת להגיד שאנחנו יכולים לשלם את החובות שלנו. מערכת פיננסית, מילה אחרת להגיד שהבנקים מאוד איתנים ויציבים. ישראל נכנסת למשבר הזה במצב כלכלי מצויין ואלה הצעדים הראשונים שנקטנו, עזרה ראשונה כלכלית לנפגעי הקורונה. ואם נצטרך, וכנראה נצטרך, ניתן עוד ויש לנו ממה לתת ולהעניק. זה הנושא הראשון".

"עכשיו אני מגיע לנושא השני, שאולי הוא הנושא הראשון, וזה נושא הבריאות", עבר נתניהו לחלק הדרמטי, "אני בהתייעצות מתמדת עם ידידי שר הבריאות, הרב ליצמן, ועם אנשי משרדו וכמובן עם היועץ לביטחון לאומי, כי אנחנו צריכים לשלב הרבה מערכות בעניין הזה. אני חושב שצריך להבין שהמשבר הזה, ועמדו על כך, הוא שונה במהותו. הוא שונה במהותו ממשברים אחרים. במשברים אחרים, אם זה התקפות טרור או אפילו מלחמה, אנחנו עושים הכל כדי לטפל באיום חיצוני ולשנות ככל המעט את שגרת החיים הפנימית".

"במשבר הזה", אומר נתניהו, "אחרי שטיפלנו במעטפת החיצונית וסגרנו, או צמצמנו והידקנו מאוד, את המעטפת החיצונית של המדינה, אנחנו נאלצים עכשיו לשנות את שגרת החיים הפנימית, כדי להתמודד עם המשבר הזה של הנגיף שרוצה לתקוף אותנו מן החוץ. אני מבקש מכם, אזרחי ישראל, לשנות את שגרת החיים שלכם כדי להתמודד עם איום חיצוני. בפירוש לשנות. זה לא קל, זה מחייב אותנו בהרבה שינויים כדוגמת דבר שאנחנו הישראלים אוהבים לעשות, אנחנו אוהבים להתחבק, אנחנו אוהבים ללחוץ ידיים, אוהבים לנשק. אין. אני כבר עמדתי על שינויים מסוימים שאנחנו צריכים לעשות, קודם כל, להימנע מלחיצת ידיים, לרחוץ את הידיים, אנחנו ניתן על זה גם הנחיות שוב, פעם אחר פעם, לשמור על ההיגיינה האישית".

נתניהו מדגים את חשיבות השימוש בטישו. צילום: פלאש 90

נתניהו קרא והדגים על המסך את הצורך בשימוש בטישו, "אני רוצה שתראו גם מה המשמעות של לשים מטפחת או טישו מעל הפנים. תראי בבקשה, הנה מה שקורה כאשר מישהו מתעטש. זה מעביר את המחלה, אלה רסיסי הרוק, ולכן הדבר הפשוט ביותר זה פשוט לקחת טישו. אני סוחב טישו כל הזמן, ולעשות את הדבר הזה: להתעטש או להשתעל לתוך טישו".

"אתם לא צריכים מסכות, זה מספיק. תעשו את זה וזה עושה שינוי גדול מאוד כי אנחנו צריכים להגן אחד על השני, ואני תכף אגע בזה בהמשך. כלומר, זה הדבר הראשון, לשמור על היגיינה, גם ברחיצת ידיים, גם בלחיצת ידיים, גם בשימוש במטפחות, כדי למנוע בשיעול והתעטשות התפזרות של רסיסי הרוק הללו, וגם כשאתם נוגעים בפנים ככל שניתן. זה הדבר הראשון".

"הדבר השני שאנחנו עושים היום בשינוי התנהגותי", המשיך נתניהו, "אנחנו מבקשים את העזרה שלכם – זה להגביל את ההתקהלות. אנחנו מבקשים: אם אין צורך בכנסים, אם אין צורך באירועים אל תקיימו אותם ואל תלכו אליהם. אני אומר את זה בצורה הכי ברורה. אנחנו בפנדמיה, במגיפה עולמית. ואני מבקש מכם, מדינות אחרות שלא נקטו בצעדים בהם אנחנו נקטנו נמצאות במדרון מאוד קשה. אנחנו שומרים על המדינה במקום טוב, אבל צריך לעשות שינויים התנהגותיים כדי שנמשיך לשמור על עצמנו במקום טוב ולעבור את המשבר יחד".

"אנחנו מגבילים את זה באופן מלאכותי על מקומות סגורים על מאה איש". נתניהו מטיל את הפצצה. צילום: פלאש 90

"לא להתקהל", הוסיף ראש הממשלה והטיל את הפצצה המרכזית של הערב, "אנחנו מגבילים את זה באופן מלאכותי על מקומות סגורים על מאה איש. יהיו החרגות לצורכי ביטחון ולצורכי ציבור אחרים, ולצורכי בריאות, צבא וכולי, אבל גם עוד נושאים. אנחנו נחריג את זה, אנחנו נוציא את זה בצורה מסודרת, זה חשוב. אבל צריך להבין שאנחנו נכנסים למשמעת אחרת. ואם אתה כבר מגיע למקום שיש בו קהל – תשתדל לא להצטופף. תעשו הכל כדי לא להצטופף, ושוב – לשמור על ההיגיינה".

עוד עדכן כי, "אנחנו נודיע מה נעשה עם שנת הלימודים, אנחנו בפירוש חושבים לגבי שנת הלימודים האוניברסיטאית – אנחנו שוקלים את דחייתה. לגבי בתי הספר יש כאן שיקולים אחרים שנובעים גם מאופי המחלה ומתוחלת המחלה, על כך אנחנו נדון. ברגע זה אין שינוי, ואני מניח שמנכ"ל משרד הבריאות ידווח על כך. יש כאן שאלות של מדידת החום, ואבחון אנשים באופן כללי לנסות לתפוס את הדברים בזמן ועוד דברים שיעלו כאן הערב, אבל הדבר המרכזי הוא לא להתקהל, לשמור על מרחק, לשמור על היגיינה".

נתניהו ציין כי הנפגעים העיקריים יכולים להיות האנשים המבוגרים, "אני קורא לזה בריאות הציבור, אבל זה לא נכון. זו לא שאלה של בריאות הציבור, זו לא שאלה אם מישהו כאן יקבל מחלה. אם מישהו יקבל מחלה והוא בן 30 או 20 או בגילים כאלה, לא יקרה לו כלום. בסבירות גדולה. הוא פשוט יהיה קצת חולה, אולי, אם הוא ירגיש את זה בכלל, והוא יבריא. אבל הבעיה שלנו היא שאם לא נמנע את ההתפשטות הזו על ידי שינוי ההתנהגות הזו, והדברים האחרים שאנחנו החלטנו עליהם – והם החלטות קשות, אנחנו נדביק את המבוגרים, והמבוגרים נמצאים בסכנה הרבה יותר גדולה. וכאן אנחנו מדברים על שמירה על החיים".

"לכן, כשאני מדבר על בריאות הציבור אני מדבר על החיים שלכם, אזרחי ישראל, אני מדבר על החיים של האבא שלכם ושל הסבא שלכם. ואני מגייס את הצעירים היום כדי לשמור על המבוגרים. ולכן זה מחייב שינוי והקרבה בשגרת החיים של כל אחד ואחד מאיתנו. אני מבקש מכם לעשות את זה כדי לשמור על אבא ולשמור על סבא וסבתא"

"יהיה לנו יותר קשה לפני שיהיה לנו יותר קל, אני כבר אומר לכם. זה קורה, זה מתפתח, אבל אני מאמין שאנחנו יכולים לגבור על המשבר הזה. עובדה שאנחנו מתפקדים יותר טוב כמעט מכל מדינות העולם, וזה בזכותכם ובזכות המדיניות שאנחנו נוקטים בה, ובזכות המשמעת העצמית שאתם מגלים אזרחי ישראל", אמר נתניהו וסיים: "אז בעזרת השם ובשיתוף פעולה של כולנו, אנחנו נתגבר על המשבר הזה".

תמונות נוספות ממסיבת העיתונאים. צילום: פלאש 90 

פורים בצל הקורונה: ליצמן בלבוש חגיגי. צילום: פלאש 90

לצד רה"מ, גם שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב וראש המל"ל מאיר בן שבת השתתפו בהצהרה. השר ליצמן אמר כי מדובר ב"צעדים לא קלים", מחשש שהמצב ייצא משליטה. הוא התייחס לאוכלוסייה המבוגרת ואמר כי "אנחנו, הציבור המבוגר, צריך לכבד אותו. צריך לשמור עליהם ולראות איך להאריך את שנותיהם. בכלל בתי החולים לא צריך להסתובב הרבה. יש פה זיהומים וזה נוסף עליהם".

עוד הוסיף ליצמן שהיה לבוש בבעקיטשע וחשוב בספודיק לאור חג הפורים בירושלים כי "העיקר הוא היגיינה וניקיון. גם בבתי הכנסת שבהם אני מתפלל כבר אין מגבות משותפות – כל אחד מביא מגבת פרטית קטנה מהבית. אנחנו מקווים ומתפללים שה' יעזור, ואכן, ברוך השם עד עכשיו אף אחד בארץ לא מת מהנגיף. אנחנו מתפללים שזה יגמר בקרוב", סיים השר את דבריו.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר: "אנחנו קוראים לכל האנשים שיש להם סימפטומים של חום ותסמינים נשימתיים, שיעול או קוצר נשימה – אתם חייבים להכנס לבידוד עד שיעברו הסימפטומים ועוד יומיים נוספים". עם זאת, בר סימן-טוב אמר כי "אנחנו לא רואים סיבה לסגור את בתי הספר, החטיבות והתיכונים. גם התחבורה הציבורית והעבודה, אבל אנחנו קוראים למעסיקים לאפשר לעובדים לעבוד מהבית". על הלימודים האקדמיים אמר המנכ"ל כי "נשב עם המועצה להשכלה גבוהה ונראה מה אפשר לעשות ללמידה מרחוק".

בר סימן-טוב הבהיר כי "ידענו שהבשורה הזאת תגיע. הסתכלנו על המספרים והבנו שמדובר באירוע גלובלי, ולכן גם ביצענו את ההיערכויות שלנו מראש. לא היססנו לעשות צעדים אחרים מול מדינות נוספות. הגענו לסיטואציה שאנחנו צריכים לטפל לא רק במעטפת שמחוץ ישראל, אלא גם שאנחנו צריכים לנקוט במאצעים כדי להאט את קצב ההתפשטות בישראל.

ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, אמר כי "בעת הזו, היעד הוא למנוע את מספר החולים, ובהמשך – לשנות את המגמה". בן-שבת חילק את התהליך לשני מעגלים: "האחד – צמצום מעגל ההדבקה מחו"ל, והשני – צמצום בתוך הקהילה על ידי איסור התקהלות ושמירה על כללי ההיגיינה".