גופי המודיעין והביטחון של ישראל מתגייסים כדי לסייע למאמצי בלימת התפשטות נגיף הקורונה: במבצע שניהל הלילה המוסד הגיעו ארצה 100 אלף ערכות בדיקה קורונה חדשות. בקרוב יתקיימו מבצעים נוספים בהם צפויים להגיע 4 מיליון ערכות

גם ארגון הביון הישראלי המוסד מצטרף למאבק בהתפשטות הקורונה בישראל. לפי דיווח הבוקר ב'N12', אנשי הארגון הצליחו להביא לישראל במבצע חשאי שהתקיים הלילה (בין רביעי לחמישי) 100 אלף ערכות בדיקה לקורונה מחו"ל.

עוד דיווח הכתב ניר דבורי כי בימים הקרובים ינהלו אנשי המוסד וראש המוסד יוסי כהן מבצעים נוספים בהם יגיעו לישראל 4 מיליון ערכות בדיקת קורונה נוספות, לאחר שאותרו בכמה מדינות. גם אנשי צוות הסייבר של המוסד מסייעים בימים אלה בכתיבת תוכנות ואפליקציות ייחודיות להתמודדות עם הנגיף עבור משרד הבריאות.

אמש דיווחנו כי שר הביטחון, נפתלי בנט, סיכם עם המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), בתיאום עם משרדי הבריאות והאוצר, כי משרד הביטחון יפתח במבצע רכש רחב היקף של ציוד רפואי חיוני ושינועו למדינת ישראל. זאת, לאור הצרכים המתגברים של מערכת הבריאות והיכולות הייחודיות של משרד הביטחון לרכש חירום ושינוע בינלאומי למדינת ישראל.

עפ"י הסיכום שהושג, משרד הבריאות יגדיר את הצרכים, ומשרד הביטחון, באמצעות מנהל הרכש ויחידת הממונה על השינוע הבינלאומי, יאתרו וירכשו בהליך מזורז ציוד רפואי בארץ ובעולם וישנעו אותו למדינת ישראל. עוד סוכם כי נציג של מנהל הרכש יישב באופן קבוע במשרד הבריאות וירכז את הדרישות ואת בתאום בין המשרדים.

ב'N12' נחשף מוקדם יותר מסמך מדאיג במיוחד שחיבר לפני ימים אחדים מנהל המערך הלוגיסטי לשעת חירום של משרד הבריאות שמגלב עד כמה המשרד לא הגיע ערוך ומוכן להתמודדות עם אירוע כזה של התפשטות מגפה. במסמך מפורטים החוסרים של משרד הבריאות בהם מאה יחידות של מכונות הנשמה מדגם C6, עשר מיליון מסכות, חמש מיליון יחידות של חלוקים חסיני מים ו-12 מיליון יחידות של משקפי מגן.

בתוך כך, ב'חדשות 13' דווח כי מדינת ישראל החמיצה בימים האחרונים את האפשרות לרכוש מכונות הנשמה, מסיכות וערכות לבדיקות נגיף הקורונה, לאחר שקבוצה של יזמי הייטק הצליחו בעזרת הקשרים שלהם להשיג את האפשרות לרכוש את הציוד. במשרד הבריאות התמהמהו עם התשובה ואת הציוד המבוקש יקבלו מדינות אחרות.

אריק גומונובסקי, אחד ממובילי הקבוצה ויזם בתחום הסייבר, סיפר כי יש מספר מצומצם של מכונות הנשמה בעולם, ומעט חברות שיודעות לייצר ולספק אותן, אך "האמריקנים פשוט רוכשים הכל מהכל". לדבריו,"לא צריך את המכונה הכי מתאימה, צריך לקנות את מה שיש, כי מה שלא מזמינים היום – מחר לא רלוונטי".