בניגוד להצהרות על הכוונה להאריך את תקופת 'שעון החורף' כדי לצמצם את השהייה בשעות אור במרחב הציבורי בימי הקורונה, בישיבה עם בכירי מערכת הביטחון וסייבר נקבע: אין אפשרות לדחות את שעון הקיץ שיחל בלילה שבין חמישי לשישי השבוע

בישיבה שהתקיימה היום (שני) בראשות המשנה לראש המל״ל, איתן בן דוד, בהשתתפות נציגי צה"ל, מל"ל, משרד הפנים, משרד האוצר, משרד התקשורת, משרד המשפטים, רשות התקשוב הממשלתי, מערך הסייבר וגופים נוספים, הומלץ כי אין אפשרות לדחות את שעון הקיץ ל-1.5.2020. לפיכך, החליט שר הפנים, אריה דרעי לאמץ את המלצת אנשי המקצוע והודיע כי שעון הקיץ יחל בלילה שבין חמישי לשישי השבוע

כזכור, בממשלה ביקשו לדחות את שעון הקיץ ל-1.5.2020 כדי לצמצם את שעות האור ובכך להקטין את מספר התושבים המסתובבים במרחב הציבורי, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. הרעיון זכתה לתמיכה מגורמים שונים והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר עקרונית ביוזמה.

אמש הודיעו ברשות התקשוב הממשלתית ו'ישראל דיגיטלית', כי תאריך המעבר בין תקופת שעון החורף לשעון הקיץ מוגדרת באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים. כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, על יצרני מערכות ההפעלה לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותו, ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק. עדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה, תאריך התחלת שעון הקיץ.

רשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״, ציינו עוד כי במצב שבו חלק מהמחשבים עובדים באזורי זמן שונים, עלולות להיווצר תקלות והשבתת מערכי מחשוב שלמות. בנוסף, העדרות עובדים רבים בסקטור הפרטי, יקשו על ביצוע השינוי. הבוקר כאמור, התקיימה שיחת ועידה בראשות המשנה לר׳ המל״ל, בהשתתפות נציגי צה״ל, מלל, האוצר, הפנים, רשות התקשוב הממשלתי, משרד התקשורת, מערך הסייבר, וגורמים נוספים.

לאחר שנקבע על ידי משרד המשפטים כי אין מניעה משפטית, נבדק אם אפשר לדחות טכנית את שעון הקיץ ואת ההשלכות של הדחיה מבחינה כלכלית ומבצעית בצהל ובגופי ביטחון נוספים. לאחר דיון ארוך התקבלה המלצה חד משמעית: אין אפשרות לדחות את שעון הקיץ מכמה סיבות: נדרשת הערכות טכנולוגית של מספר חודשים, בגופי התקשורת עומסים גדולים, וכל תקלה עלולה להשבית מערכות שלמות, יש סכנה לפגיעה בכשירות המבצעית של צהל ושל טכנולוגיות רפואיות בבתי חולים.

לאור זאת, החליט שר הפנים דרעי כי שעון הקיץ תש"פ- 2020, יחל השבוע, אור ליום שישי ב' בניסן תש"פ, 27.3.2020. בלילה שבין יום חמישי, 26.3.2020 , א' בניסן תש"פ ליום שישי 27.3.2020, ב' בניסן תש"פ, בשעה 02:00 יש להזיז את המחוגים שעה אחת קדימה לשעה 03:00. שעון הקיץ יסתיים במוצאי שבת, ז' בחשון תשפ"א, 25.10.2020.

 

היועמ"ש אישר: ליצמן חשף – בממשלה שוקלים להאריך את שעון החורף