במספר יעדים בעולם, מוקדי התפרצות של קורונה ובחלק מהיעדים אף קיים סגר ותנועה בכבישים אסורה. ישראלים רבים מוצאים את עצמם תקועים בלי יכולת לחזור ארצה. סמוטריץ': "קורא לאזרחי ישראל להודיע לבני משפחתם שעדיין מצויים בחו"ל" • בפנים: רשימת היעדים המלאה

משרד התחבורה בשיתוף עם משרד החוץ מתגייסים לחילוץ הישראלים חזרה לארץ. בסדרת דיונים בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ורש"ת עם המל"ל ומשרד החוץ סוכם על מבצע חילוץ ישראלים מרחבי העולם והבאתם חזרה לארץ ממוקדי הקורונה.

במספר יעדים בעולם, מוקדי התפרצות של קורונה, שדות התעופה בפעילות מצומצמת או סגורים, ובחלק מהיעדים אף קיים סגר ותנועה בכבישים אסורה. ישראלים רבים מוצאים את עצמם תקועים בלי יכולת לחזור ארצה.

בשיתוף פעולה עם משרד החוץ, שמצוי בקשר עם אותן מדינות ואחראי על פתיחת השדות והתנועה עבור ישראלים, ומשרד התחבורה שאחראי על התעופה, רש"ת וחברות התעופה הישראליות יוציאו טיסות לחילוץ הישראלים והבאתם חזרה לארץ.

מדובר בטיסות יקרות מאחר והמטוסים טסים כיוון אחד ריקים ולא פעם גם חוזרים בתפוסה חלקית, ולכן ובכדי שמחירי הטיסות לא יהיו מופקעים סוכם על השתתפות של המדינה בכ- 30% מעלות הטיסות כדי להקל על האזרחים השבים ארצה בתקופה מורכבת זו.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' קורא לאזרחי ישראל להודיע לבני משפחתם שעדיין מצויים בחו"ל ליצור קשר עם הנציגויות של משרד החוץ בעולם ולהירשם לטיסות. ככל שיחלוף הזמן יהיה קשה יותר להוציא טיסות ומי שלא יחזור בהקדם עלול למצוא את עצמו תקוע בחו"ל ללא יכולת לחזור ארצה.

מצ"ב הרשימה של היעדים: זאגרב קרואטיה, אודסה אוקראינה, מילאנו איטליה, רומא איטליה, קייב אוקראינה, בודפשט הונגריה, בוקרשט רומניה, פראג צ'כיה, וילנה ליטא, טבליסי גיאורגיה, בוקרשט רומניה, בריסל בלגיה, מדריד ספרד, גואה הודו, מומביי הודו, קולומבו סרי לנקה, אוסטרליה, ניו דלהי, קוסטה ריקה וסאו פאולו. במשרד מדגישים כי יש להתעדכן במידע מלא ומדויק מול משרד החוץ.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "האתוס הציוני מושתת על הערבות ההדדית ועל מחויבותה של המדינה לעשות הכל כדי לא להשאיר אף אזרח מאחור. אנחנו לוקחים אחריות על אזרחי ישראל ומחזירים אותם הביתה. אזרחי ישראל, בואו הביתה". סמוטריץ' הוסיף: "אני מודה למשרד החוץ על שיתוף הפעולה ומבקש את ההירתמות של אזרחי ישראל לדיווח על קרובי משפחה תקועים. יחד, ננצח בע"ה את הקורונה".

חשוב לציין כי בהתאם להנחיות משרד הבריאות כל ישראלי שחוזר מחו"ל נדרש לשהות בבידוד במשך 14 יום והשבים ארצה יידרשו לחתום על התחייבות לעשות כך.