צילום: נתי שוחט / פלאש 90

ועדת הכספים הזמנית אישרה מתן ערבות מדינה לטובת עסקים קטנים ובינוניים

ועדת הכספים הזמנית אישרה כחצי מיליארד ₪ ערבות מדינה שיעמידו הלוואות של 4 מיליארד ₪ לעסקים הקטנים והבינוניים על רקע נגיף הקורונה. בנוסף קראו חברי הוועדה לחשב הכללי, להגביר את קצב מתן ההלוואות ולהקטין משמעותית את הבירוקרטיה סביבן

ועדת הכספים הזמנית של הכנסת ה-23 אישרה היום (שלישי) העמדת ערבות מדינה בכחצי מיליארד ₪, שיעמידו לטובת העסקים הלוואות בסכום של 4 מיליארד₪ נוספים, בתנאים משופרים. בנוסף קראו חברי הוועדה לחשב הכללי, להגביר את קצב מתן ההלוואות ולהקטין משמעותית את הבירוקרטיה סביבן.

במסגרת ההליך, אישרה הוועדה העמדת ערבות מדינה בסך 480 מיליון ₪ לבנקים שיעמידו הלוואות לעסקים, במסגרת צעד ראשון של פעילות קרן הסיוע הייעודית לעסקים בשל התפשטות נגיף הקורונה. הערבות תעמיד לרשות הקרן 4 מיליארד ₪ למתן הלוואות לעסקים שנקלעו לקשיים

במסגרת אישור הערבות, הציג החשב הכללי את יתרונות המסלול, ונדרש מצד חברי הכנסת והקהילה העסקית לשיפורים הדרושים, עוד ציין החשב, כי בתוך ימים יציג את תוכנית הסיוע לעסקים בעלי מחזורים גדולים מ-400 מיליון ₪, וכי גובשה גם תוכנית סיוע ייעודית לעמותות

קרן הסיוע הייעודית שהוקמה, תסייע לעסקים שנקלעו לקשיים תזרימים כתוצאה מהשפעות התפרצות נגיף הקורונה. בקרן בוצעו התאמות על מנת לאפשר לעסקים נוספים לקבל הלוואה בערבות מדינה, נוסף על אלה המקבלים סיוע מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה אשר גם במסגרתה בוצעו התאמות למצב.

כך ההתאמות בקרן החדשה יאפשרו גם לבנקים להרחיב את כמות וסך היקף ההלוואות שיועמדו לעסקים, ויקלו ככל שניתן על הקושי התזרימי שעסקים מתמודדים איתו בתקופה זו. במסגרת זו, יוקצו לפעילותה של הקרן הייעודית 4 מיליארד ₪, זאת כאשר המדינה תקצה לבנקים שיצטרפו להעמדת הלוואות במסגרת הקרן הייעודית, 480 מיליון ₪. סך הכל הוצג בדיון כי לטובת הלוואות לעסקים אלה, בערבות המדינה, מועמדים 6 מיליארד ₪ בקרנות השונות.

במהלך הדיון השיב החשב לשאלות חברי הוועדה וחברי המגזר העסקי, לעניין המסלולים המאושרים, חזקיהו התבקש ע"י יו"ר הוועדה הזמנית לפעול לקיצור סד הזמנים של מתן הלוואות, והשיב כי ישנה השתדלות לעניין כך, כולל מתן הלוואות גישור עד למתן אישור להלוואות. נציג איגוד המלונאות, ציין הענף קורס לגמרי, וכי ההלוואות המוצעות לא מספקות, והענף לא ישרוד את המשבר ללא סיוע משמעותי יותר. עסקים קטנים, הציגו כי הם זקוקים להלוואות קטנות יחסית אך באופן מידי, והבירוקרטיה מקשה על כך. החשב, רוני חזקיהו, כי תוכנית סיוע לעסקים גדולים יותר, בעלי מחזור של למעלה מ-400 מיליון ₪, תוצג בתוך מספר ימים, וציין כי מענים שונים מקודמים, כולל קיצור הבירוקרטיה, מענה למלכ"רים, וקיצור משך ההמתנה להלוואות.

6 תגובות

שכחתם לציין שאת היוזמה המצילה הזאת הוביל עודד פורר מכחול לבן.

יוסף, בחרת שם יפה…

ליוסף,
שמאלני אחד.
מי אתה בכלל שכל כך חשוב לך שיציינו שזו יוזמת פורר מישראל ביתנו
נבל ברשות התורה

לא יודע מי זה יוסף הזה
אבל פורר הוא ימני
כך שמי שתומך בו הוא ימני

שכחו לציין: מה בכלל תוכנית ההלוואות הזאת נותנת ? ? הלוואה לחנות נעלים/בגדים/כלי-בית/וכו' כדי שיעברו את הפסח, ואח"כ מה…. ? ? המכירות שלהם צפויות לעלות לשחקים בזמן ספירת העומר כדי שיכלו להחזיר את ההלוואה ? ? כמה ריבית יש בהלוואה ? ? הרי העצמאים החזקים לא צריכים הלוואה כזאת, והחלשים – מניין יחזירו ? ? – פורר עוד יפורר את כולנו…. ! !

נכון שיהיה לעסקים קשה להחזיר והם יצטרכו להתצמצם מאוד ,
אבל אם עכשיו לא יהיה להם תזרים מזומנים העסק יקרוס וזהו.
והמדינה לורחת בחשבון שלפחות מיליארד שקל לא יצליחו להחזיר ויעשו מה שנקרא " תספורת".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *