בשל הקורונה הדיינים הכריעו: התשלום על גנים פרטיים ישולם באופן חלקי

ב'חושן משפט' מוזכר מצב שבו הצדדים אינם יכולים להמשיך בהתחייבותם עקב 'מכת מדינה' - בפסק הדין כותבים הרבנים, שלמרות שיש בזה מחלוקת הפוסקים, הרי שבית הדין מפרסם את הדרך הנכונה לנהוג בזה

בהתייחסות הלכתית ראשונה לנושאים ההלכתיים הרבים שנוצרו בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מפרסם בית הדין בעיר 'ביתר עילית' של ראב"ד ביתר הגאון רבי צבי ברוורמן שליט"א, שורה של הוראות בשאלות שמגיעות לבית דין בימים אלו.

במכתבם שפורסם בעיר מקדימים הדיינים כי מציאות זו מוזכרת כבר במקורות ההלכתיים ב'חושן משפט', מצב שבו הצדדים אינם יכולים להמשיך בהתחייבותם עקב 'מכת מדינה'.

בפסק הדין כותבים הרבנים, שלמרות שיש בזה מחלוקת הפוסקים, דבר שנותן כח למי שמחזיק בכסף להיות 'מוחזק', ולומר שסובר כשיטות שפוסקות כמוהו, הרי שבית הדין מפרסם את הדרך הנכונה לנהוג בזה. 

על פי הצעת בית הדין, שמתבססת על סיפור דומה שהגיע לפתחו של ה'חתם סופר' זיע"א, שבו הכריע שמכיון שיש בדבר מחלוקת הפוסקים יש לפשר.

הדיינים מציעים כפשרה כי הגנים הפרטיים אשר היו אמורים לפעול גם בימים הראשונים של חודש ניסן, ישלמו ההורים רק עד סוף חודש אדר, אך לא ישלמו על ימי העובדה שהיו אמורים להיות בתחילת ניסן. אומנם במקרה שהגן עובד באופן רשמי, ומפעיל הגן מקבל דמי אבטלה, דעת בית הדין שאין על ההורים לשלם כלל.

עוד מתייחס בית הדין, למקרים רבים של אנשים ששכרו דירות לפסח, או עבור חתונה שהתבטלה, ובאים לפני בית הדין לשאול האם חייבים לשלם את השכירות בכל מקרה. במקרה זה הפסק הינו כי השוכר פטור מלשלם מכיון שנאנס, אך תשלומים ומקדמות שכבר שולמו, אין המשכיר צריך להחזיר.

בית הדין מוסיף, כי לאחר פסח יוקם הרכב מיוחד לדון בכל השאלות המיוחדות שיתעוררו, ובעיקר בנוגע לאולמות שמחה וקייטרינג, שבהם יש לדון בכל הסכם לגופו. 

כתבות קשורות

7 תגובות

למה לא שומרים מרחק 2 מטר אחד מן השני ??????????

אני מקווה שזו לא תמונה עדכנית…
יושבים 20 איש צפופים ואפילו לא פתחו חלון…
הם עוד עלולים לקבל על זה קנס אם התמונה תדלוף למשטרת הקורונה…

לדעתי ראוי לציין כי האירוע שבצילום לא התרחש לאחרונה, בכדי שלא יבינו כי ניתן לקיים כעת ישיבה בצורה כזו.

פסק דין שבטעות מקורו – עיין בקצות החושן סימן שכב ס"ק א' ודו"ק.

כל כך הרבה דיינים ואפילו ספר אחד לא פתוח ??? מה עם המשנה של הוו מתונים בדין וכמו שפירש הרב ברטנורא שם ???

זה תמונת ארכיון ישנה ולכן הם לא יושבים במרחק

לא שומרים מרחק של שתי מטר, כי זה תמונת ארכיון, עוד קודם לתקופת הקורונה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן