מתחילת המשבר נרשמו בשירות התעסוקה 679,778 מבקשי אבטלה חדשים - 90% מהם הוצאו לחל"ת. בתוך כך, הממשלה אישרה היום במשאל טלפוני תקנות שעת חירום הנוגעות להארכת תוקף ודחיית מועדים של אישורים רגולטורים במטרה להקל על בעלי העסקים

על רקע משבר הקורונה ממשיכה מגמת העליה במספר דורשי העבודה בישראל, לפי נתונים שפורסמו הערב (רביעי) שיעור האבטלה הגיע היום ל-20.1%. 679,778 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה מתחילת מרץ. 90.4% מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום. המספר הכולל של דורשי העבודה בשירות התעסוקה עומד על 837,629 אנשים.

מתחילת השבוע הצטרפו למעגל מבקשי התעסוקה 159,870. מהבוקר נרשמו 21,902. אתמול נרשמו 45,647 דורשי עבודה וביום שני 38,016 דורשי עבודה וביום ראשון 54,305.

המובטלים החדשים צפויים לקבל לפני פסח מקדמות שסכומן יהיה גבוה מ-2,000 שקל. זאת בהנחה שהם זכאים לתשלום רק על שליש מחודש מרץ. שירות התעסוקה מעביר מדי יום פרטים של 100 אלף מובטלים חדשים לביטוח הלאומי ועד עכשיו הועברו הפרטים של 400 אלף.

מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור העריך בשבוע שעבר שצפויים 800 אלף מובטלים, ואילו באוצר העריכו שמיליון ישראלים יגיעו למצב אבטלה. ההערכה בשירות התעסוקה היא שלמרות השימוש הנרחב בחל"ת, בסופו של דבר בין 20%-10% מהמובטלים החדשים יפלטו ממקום העבודה ולא יחזרו אליו. כיוון שכך, מספר המובטלים הקבועים יכול להגיע גם ל-200 אלף.

בתוך כך, הממשלה אישרה היום במשאל טלפוני (19 א'), תקנות שעת חירום הנוגעות להארכת תוקף ודחיית מועדים של אישורים רגולטורים, זאת בהמשך להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו למנכ"ל משרדו רונן פרץ לפעול להשלמת שורת הקלות רגולטוריות במטרה להקל על בעלי העסקים.

במסגרת התקנות תינתן דחייה של חודשיים לתהליכים הבירוקרטיים הצפויים לבעלי עסקים. בין היתר, כל האישורים הקיימים, הרישיונות וההיתרים מטעם הרשויות שניתנו לבעלי עסקים יוארכו באופן אוטומטי בחודשיים נוספים. כמו כן, תינתן דחייה של כל העיצומים הכספיים. ההחלטה הוגשה עם שר המשפטים אמיר אוחנה ומשרד המשפטים שסייע בפתרון חקיקתי רחב.

בין התקנות שאושרו

רישיונות להפעלת עסק בכל הרשויות המקומיות יוארכו באופן אוטומטי, הן כדי להקל על העסקים שעובדים תוך צמצום כוח אדם, והן כדי להקל על העסקים שנאלצו לסגור באופן זמני בעקבות המצב.

רישיונות להפעלת עסק מול משרדי הממשלה השונים יוארכו באופן אוטומטי. כגון: אישורי כבאות, משרד הבריאות, הגנת סביבה ועוד.

אין צורך בחידוש היתרים להמשך הפעילות השוטפת. ההיתרים יוארכו אוטומטית בחודשיים נוספים.

כל אישורי הייבוא יחודשו באופן אוטומטי, ללא צורך במתן אישור חדש, זאת כדי לאפשר זרימה של סחורות אל המשק ולמנוע חוסרים ועיכובים.