לפני זמן קצר ננעלה ההרשמה במזכירות הכנסת לתפקיד יו"ר הכנסת - והמועמד היחיד שנרשם הוא יו"ר כחול לבן בני גנץ. משמעות הדבר היא שגנץ הוא יו"ר הכנסת הבא, והמשא ומתן לאחדות יימשך. יש עתיד תיעדר מההצבעה, בלוק הימין יתמוך בגנץ

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיש היום (חמישי) את מועמדותו לתפקיד יו"ר הכנסת למזכירות המשכן, חרף ההתנגדות של חלק מחבריו להנהגת המפלגה, בראשם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. דובר הכנסת הודיע כי גנץ הוא המועמד היחידי לתפקיד. לראשונה, יתקיים עם כל ח"כ דיון אישי במשך שלוש דקות, ולאחר מכן תיערך ההצבעה.

למרות ההתנגדות של לפיד למהלך, הוא החליט לבסוף כי ח"כ מאיר כהן ממפלגתו לא יגיש את מועמדותו. יש עתיד לא תגיע למליאה שתתכנס ב-16:00. בגוש הימין מתכוונים להצביע בעד גנץ. ישיבת הקוקפיט של המפלגה שהתכנסה מוקדם יותר לצורך קבלת החלטה על המועמד לתפקיד יושב ראש הכנסת מטעם המפלגה הסתיימה ללא הסכמות, לאחר שמספר 2 במפלגה, יאיר לפיד, סירב לרעיון של מינוי גנץ לתפקיד.

גנץ החליט להתמודד לתפקיד נוכח האיומים של הליכוד לפוצץ את המגעים לאחדות במקרה ומועמד יש עתיד ייבר לתפקיד. אם גנץ יחזיק בתפקיד זה יאפשר עוד זמן לקיים מו"מ על אחדות, אך עשוי לגרום לפיצוץ פנימי בכחול לבן שכן לפי ההסכם בין המפלגות יו"ר הכנסת ייבחר מטעם יש עתיד – תפקיד שייעדו לח"כ מאיר כהן.

בכיר בכחול לבן אמר כי "אם לפיד רוצה לפרק את כחול לבן שיצביע נגד גנץ". גורמים ב"יש עתיד" אמרו בעקבות זאת כי פיצול בכחול לבן "קרוב מתמיד", וייתכן שיקרה עוד היום. מוקדם יותר גורמים ביש עתיד כי הדיווחים על הכוונה למנות את גנץ ליו"ר הכנסת, כפשרה בדרך למתווה ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד, הם "שטויות וספינים שלא יקרו".

מיהדות התורה נמסר כי "בשיחה שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי יהדות התורה שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, סוכם כי הסיעה תתמוך במועמדותו של ח"כ בני גנץ לתפקיד יו"ר הכנסת".

ברשימה המשותפת מיהרו להודיע שיתנגדו למהלך: "אני קורא ידיעות שכחול לבן שוקלים להציע את בני גנץ כמועמד ליו"ר הכנסת. אני רוצה להודיע שבמקרה כזה הרשימה המשותפת תצביע נגד", אמר ח"כ אחמד טיבי במהלך דיון בועדה המסדרת. יו"ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה מסר כי "לא ניתן יד לממשלה בראשות נתניהו. כחול לבן יחליטו אם הם רוצים לנצח ביחד או להכנע לבד".

גם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן מיהר להודיע שיטרפד את המהלך ומסר כי "ישראל ביתנו תומכת במאיר כהן כמועמד ליו"ר הכנסת". גם במר"צ מתנגדים, ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "לא הענקנו לגנץ את המנדט כדי לנהל מו״מ עם הליכוד, ולא כדי להיות יו״ר הכנסת – וכדאי שהוא יפנים את זה. אם יחליט להעלות את מועמדותו לתפקיד יו״ר הכנסת, אצביע נגד".