ח"כ ע'דיר כמאל מריח: "באתי לפוליטיקה בכדי להחליף את ממשלת הגזענות, השיסוי וממשלת חוק הלאום, ולא בכדי להיות שותפה לה". ח"כ יועז הנדל: "‏מנהיגות נמדדת ברגעי משבר. טובת המדינה לפני האינטרס הפוליטי. זו הבחירה של בני גנץ"

ח"כ ע'דיר כמאל מריח מחוסן לישראל' יוצאת נגד הכוונה של יו"ר המפלגה ח"כ בני גנץ להצטרף לממשלת נתניהו: "מנהיגות עם יושרה נמדדת בעתות משבר. מנהיג לא בוגד בעקרונותיו ובציבור בוחריו. באתי לפוליטיקה בכדי להחליף את ממשלת הגזענות, השיסוי וממשלת חוק הלאום, ולא בכדי להיות שותפה לה. אני לא אשב יום אחד תחת המושחת מבלפור", כתבה בציוץ בטוויטר. מריח, בת העדה הדרוזית, הצטרפה לחוסן לישראל כחלק מהמאבק בחוק הלאום. ככל הידוע, הדרישה של כחול לבן לתיקון חוק הלאום אינה מופיעה בהסכם בין הליכוד וחוסן לישראל.

מנגד, ח"כ יועז הנדל (תל"מ) שיבח את בחירתו של גנץ. "‏מנהיגות נמדדת ברגעי משבר. טובת המדינה לפני האינטרס הפוליטי. זו הבחירה של בני גנץ", צייץ הנדל בטוויטר. בניגוד למריח, הנדל מעונין להצטרף עם חוסן לישראל לממשלה בראשות נתניהו, אך מעמדו המשפטי עדיין לא ברור ורק בתחילת השבוע יתברר אם יש לו ולח"כ צביקה האוזר אפשרות להתפצל ממפלגת הבית שלהם, שהחליטה להישאר עם יש עתיד מחוץ לממשלה.

לפיד כתב בצהריים בפייסבוק כי "עדיין אין לי תשובה לשאלה שמעסיקה את כולם. אני לא יודע למה גנץ ואשכנזי החליטו לפרק את כחול לבן. לזחול לממשלה של ביבי. לא מדובר בממשלת אחדות. זה בטח לא בגלל הקורונה. הרי אף אחד מהם לא טרח אפילו לבקש את תיק הבריאות. כל הדיבורים על "להכנס מתחת לאלונקה" הם קשקוש מביך. לא נכנסתם מתחת לשום אלונקה. נכנסתם מתחת לביבי".

"בניגוד למחמאות שהוא מרעיף על עצמו. נתניהו מנהל את המשבר רע מאוד. הכל בשליפה. אין איסטרטגיה אחידה. מסיבות העתונאים מרשימות, אבל אין מאחוריהן ארגון מסודר או נוהלי עבודה שמישהו יכול להבין. ישראל התעלמה מכל ההתרעות על המגיפה שפרצה בסין כבר בדצמבר. רמת המוכנות של מערכת הבריאות היתה מתחת לכל בקורת. אין מיטות, אין בדיקות, אין ציוד מגן, אין מכונות הנשמה. אלפים מאנשי הצוותים הרפואיים נמצאים בבידוד. אין אפילו מי שישאל איך הגענו למצב הזה".

"העורף הישראלי לא מוכן. מסיבות פוליטיות לא הופעל פיקוד העורף, מערך מל"ח (משק לשעת חירום), ורח"ל (רשות לשעת חירום). רמת המוכנות והפעילות של המערכת כולה הוגדרה בידי המכון למדיניות ואיסטרטגיה: "כשל מערכתי ולאומי הגובל ברשלנות והפקרות"".

"ברמה הכלכלית, המשבר אפילו לא מנוהל רע, הוא לא מנוהל בכלל. המשפט המוזר של ביבי שהוא עובד לפי "העקרון של מילטון פרידמן שהחמיא לי פעם," אינו לוקח בחשבון עובדה אחת: מילטון פרידמן מת לפני 14 שנה. הוא לא ידע שיש דבר כזה קורונה. הוא לא היה מחמיא לביבי על הטיפול בכלכלת המשבר".

"אין הסבר למה לא הונחה עדיין תוכנית כלכלית מסודרת. בקוריאה –המדינה שהפכה למודל העולמי של טיפול בקורונה – האבטלה ירדה (!) בחודש האחרון ל-3.3%. המשק הקוריאני פועל כמעט במלוא התפוקה. בישראל האבטלה עברה את ה-20%, המשק משותק. אף אחד לא טרח ליצור קשר עם ממשלת קוריאה לבדוק מה הם עושים נכון. אף אחד לא הגדיר מודל לחזרה לעבודה".

"בזה אנחנו הולכים להתעסק עכשיו. דווקא בימי משבר, חשוב שתהיה אופוזיציה. בארה"ב היו דמוקרטים ורפובליקנים גם במלחמת העולם השניה. משברים אינם מבטלים את הצורך בקולות אחרים. בטח בזמן שהשלטון מפגין רשלנות ניהולית ואיסטרטגית. בכל יוזמה חיובית שתסייע לאזרחי ישראל, כמובן שנהיה הראשונים לעזור. נפעל באחריות, בהגינות, נשתף פעולה עם הממשלה. אלא שמישהו צריך גם להצביע על כשלים, להציג תוכניות אלטרנטיביות, לוודא שהשלטון מתפקד ביעילות".

"מישהו צריך גם להגן על הדמוקרטיה. עכשיו יותר מתמיד. כל דמוקרטיה שהתמוטטה אי פעם עשתה את זה בחסות "מצב חירום" כלשהו. הערכים והעקרונות שלנו לא נעלמים בזמן חירום. אנחנו זקוקים להם יותר מאי פעם. אנחנו נגן עליהם יותר מאי פעם", דברי לפיד.