דובר משרד הבריאות מסר כי לאחר שיחה עם ראש הממשלה הוחלט במשרד הבריאות כי בעוד שבועיים יעלו ל-30 אלף בדיקות מידי יום. במשרד הבריאות מציינים כי היום הגיעו כמעט לכ-6000 בדיקות מידי יום ובמהלך שבוע הבא יעלו לכ- 10,000 בדיקות

דובר משרד הבריאות מסר בצהריים (שישי) כי לאחר שיחה עם ראש הממשלה הוחלט במשרד הבריאות כי בעוד שבועיים יעלו ל-30 אלף בדיקות מידי יום. במשרד הבריאות מציינים כי היום הגיעו כמעט לכ-6000 בדיקות מידי יום ובמהלך שבוע הבא יעלו לכ- 10,000 בדיקות.

שר הביטחון, נפתלי בנט הגיב ומסרו כי מדובר ב"בשורה אדירה. ראש הממשלה החליט שמשרד הבריאות יבצע 30,000 בדיקות קורונה ביום, החל מעוד שבועיים, ה-10 באפריל. אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה החשובה. איתור נשאי קורונה ובידודם הם לבנת יסוד במערכה נגד הקורונה. נאתר מיד חולים חדשים, נשלח אותם לבידוד וכך נקטע את שרשרת ההדבקה. יישום ההחלטה יאפשר לישראל נתיב יציאה מן מהחנק הכלכלי. דברים זזים".

מדובר בפועל בקבלה של העמדה אותה מוביל בנט שפרס הלילה את משנתו ל"איך יוצאים ממשבר הקורונה לאחר חג הפסח". הוא מסביר כי "משבר הקורונה מורכב משתי בעיות עצומות—רפואית ופרנסתית– שמתנגשות לכאורה זו בזו: מצד אחד רוצים למנוע הצפה המונית של חולי נשימה קשים על חדרי טיפול נמרץ מוגבלים במספר, לכן "סוגרים את ישראל" כדי לבלום את קצב ההידבקות בנגיף, אך גורמים לנזק נוראי ומידי למיליוני ישראלים שאיבדו את מקור פרנסתם".

"אז איך יוצאים מזה? איך אפשר למנוע את קריסת מערכת הבריאות מבלי להחריב את פרנסת עם ישראל? מסתכלים על המדינות האחרות שעשו זאת: הונג קונג, שוודיה, יפן, סינגפור, דנמרק ולומדים מהם. מדינות אלו בלמו את המגיפה וממשיכות לתפקד ב"שיגרת קורונה" נורמלית".

"הנה מה שצריך לעשות", הוא אומר ומציין כי הוא חושף "זו טיוטת מתווה לתכנית לאומית לישראל להתמודדות מול הקורונה". לדבריו, "מאמצים הרגלים חברתיים חזקים: ריחוק פיזי, אי לחיצת ידיים, שטיפת ידיים, חבישת מסיכות מגן (אני דוחף לאימוץ כאן), מדידת חום בכניסה לכל משרד או לבניין, חיטוי מרובה. מגבילים התקהלויות ואירועי ספורט גדולים וכד. שומרים במיוחד על האוכלוסייה המבוגרת (מבצע "משמרות הזהב")".

בהיבט הרפואי, "שומרים על הצוותים הרפואיים ולצייד את בתי החולים ביותר חדרי טיפול נמרץ נשימתיים. מבצעים בדיקות המוניות בכל יום על מנת לאתר מיד ומוקדם כל התפרצות של המגיפה, ומייד להעביר לבידוד. כך למשל, כל רופא ביתי יוכל להפנות פציינט עם חום וכאב גרון לבדיקה מיידית. לא נצטרך לחכות 5 ימים לקבל תשובות, אלא נקבל תוך 3-6 שעות. כל מי שאותר כנשא-קורונה, סביבתו מיד תיבדק (משפחתו, עמיתיו לעבודה, חבריו). כל מי שנכנס לישראל מחו"ל ייבדק".

"כאשר מוקד התפרצות המחלה יאותר, יש "לכבות" אותו מיד. למשל, אם בבית ספר מסוים אותרו מספר תלמידים חולים, אז נבדוק את כל התלמידים ונסגור (רק) את בית הספר למשך שבועיים. אלו עיקרי התכנית. ברגע שנעשה זאת, אפשר לחזור בהדרגה לפעילות כלכלית כמעט מלאה.

"כמה מהר אפשר לעשות זאת?", שואל בנט, "זה תלוי בנו. אם ממשלת ישראל תקבל החלטה נחושה —שעוד לא התקבלה—להגדיל את היקף הבדיקות היומיות מכמה אלפים לכמה רבבות (סביב 40,000 ביום), נוכל להערכתי לחדש את הכלכלה מיד לאחר הפסח. אם נמשיך לגרור רגליים ולא נגדיל מיד ומהר את היקף הבדיקות, נמשיך להיות עיוורים. לא נדע איפה קרתה התפרצות של המגיפה עד שהשריפה הקטנה תהפוך לשריפה ענקית. אני קובע באופן חד משמעי: זה אפשרי. אפשר תוך 3 שבועות להגיע לכ-35,000 בדיקות ביום".

"כדי שנוכל לצאת מהבור הזה כמה שיותר מהר, ישנה חלוקת תפקידים בינינו, הציבור והממשלה: תפקיד הציבור לעזור זה לזה, לחלשים ולזקנים במיוחד. לקיים הוראות. להימנע ממגע. תפקיד הממשלה להסתער על הגדלה מסיבית של בדיקות, על הצטיידות מהירה במכשירי הנשמה ולסייע לאוכלוסייה החלשה. אני מתחייב להמשיך לפעול 20 שעות ביממה בכל מאודי ובכל כוחי כדי לממש את מחויבות הממשלה לבריאות הציבור, אך גם לפרנסת הציבור. חייבים לצאת מהסגר הזה כמה שיותר מהר. בשביל זה חייבים המוני בדיקות", דברי בנט.


צפו: מסיבת העיתונאים היומית של השר בנט, אתמול