הליכוד וחוסן לישראל ממשיכים בסיכומים בדרך להקמת ממשלה: ליצמן יישאר שר הבריאות, שר המשפטים יהיה מחוסן לישראל והשר לביטחון הפנים הבא יהיה מהליכוד - אך ימונו בהסכמה. יו"ר הכנסת הבא יהיה מהליכוד - אך לא יולי אדלשטיין • בפנים: חלוקת התיקים המלאה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר חוסן לישראל ח"כ בני גנץ הסכימו כי יו"ר יהדות התורה שר הבריאות יעקב ליצמן יישאר בתפקידו. עוד הסכימו, כי ח"כ יולי אדלשטיין לא יחזור לתפקיד יו"ר הכנסת. התפקיד יישאר בידי הליכוד, לפי החלוקה המקורית. לפי ההערכה, המועמדים המובילים לתפקיד הם חברי הכנסת יריב לוין ויובל שטייניץ. ח"כ משה גפני מיהדות התורה יישאר בראש ועדת הכספים.

במסגרת ההתפתחויות האחרונות במגעים בין הליכוד בראשות נתניהו לחוסן לישראל בראשות גנץ, הסכימו המפלגות על כך ששר המשפטים הבא יהיה ממפלגתו של גנץ אך באישור הליכוד, והשר לביטחון הפנים ימונה בדיוק ההפך: ימונה מהליכוד, אך באישור חוסן לישראל. מסתמן כי גנץ יכהן כשר הביטחון בשנה וחצי הראשונות – וכשיתמנה לראשות הממשלה יוחלף ע"י ח"כ גבי אשכנזי – שיהיה עד אז שר החוץ.

עוד מסתמן כי חוסן לישראל בראשות בני גנץ תקבל את תיקי הביטחון, חוץ, משפטים, כלכלה, תקשורת, חקלאות, תרבות, עבודה ורווחה, עלייה וקליטה, תיירות, מיעוטים, תפוצות, מדע וחלל, אסטרטגיה ושיוויון חברתי. הליכוד וגוש הימין יקבלו את תפקיד תיקי האוצר, חינוך, פנים, מודיעין, הגנת הסביבה, ביטחון הפנים, אנרגיה, דתות, בריאות, בינוי ושיכון, שת"פ אזורי, הנגב והגליל ואת המשרד לענייני ירושלים.

הישיבה של נתניהו עם גנץ וח"כ גבי אשכנזי נמשכה כשמונה שעות, ובסיומה שני הצדדים פרסמו הודעה משותפת שבה הם הודיעו כי "בפגישה הושגו הבנות והתקדמויות משמעותיות. במהלך היום תתקיים פגישה נוספת במטרה להגיע לחתימה על הסכם". כעת, צוותי המו"מ של הליכוד וחוסן לישראל עובדים על פרטי ההסכם, שצפוי להיחתם אחר הצהריים בפגישה נוספת שתיערך בין נתניהו לגנץ.

על פי המסתמן, הממשלה הבאה תהיה שיוויונית כאשר לבלוק הימין ולחוסן לישראל יהיה מספר שרים זהה – 15 לכל צד. ראש הממשלה נתניהו מציע שר אחד על כל ארבעה חברי כנסת ממפלגות בלוק הימין. מתווה כזה משאיר את ש"ס עם שני שרים ואת ימינה עם שר אחד קבוע ושר נוסף ברוטציה לחצי כהונה. בחוסן לישראל בוחנים אפשרות להמיר את תיק החוץ היוקרתי לכאורה אך חסר ההשפעה בתמורה לתיקים אחרים.

ההסכם המתגבש בין הליכוד למפלגתו של גנץ עשוי לפתוח כבר בתחילת השבוע את קרבות התיקים בליכוד ובמפלגות גוש הימין. בעוד שבחוסן לישראל המפתח עשוי להיות תיק לכל חבר ברשימה (אם כי גנץ עשוי למנות שרים מקצועיים), בליכוד יצטרכו להסתפק ב-10 תיקים בלבד. על-פי ההסכם המתגבש, יורחב שולחן הממשלה כך שיכהנו בה 30 שרים וייתכן שאף יותר.