בית החולים שיבא בהנחיות חדשות לעובדיו: כל חרדי שנכנס בשערי בית החולים והגיע מאחד הערים החרדיות עם ריכוז נדבקים גבוה יפונה מיד למיון המיוחד לקורונה וזאת מבלי שנבדק . בכיר במערכת הבריאות: "אני רואה חרדי, ועל המקום אני חושב שיש לו קורונה"

מסמך פנימי שהופץ לעובדי בית החולים שיבא מתדרך את הרופאים לתשאל חרדים אם הגיעו מערים בהם יש התפרצות גבוהה של נגיף הקורונה – מחשש להפצת הנגיף. במסמך שפורסם הבוקר (שלישי) ב'וואלה' נכתב "מטרה: מניעת כניסת מטופלים נשאי קורונה לתוך בית החולים תוך מתן טיפול רפואי לכלל האוכלוסייה". תכליתו של המסמך, שהופץ לעשרות אנשי צוות, לפרט כיצד להפעיל את המרכז לרפואה דחופה (מלר"ד) תוך הפרדה לשימוש עבור חולי קורונה וחולים אחרים".

ע"פ ההוראות שמקבלים הרופאים במכתב, ישנם כמה גורמי סיכון לחשיפה לנגיף: אדם המגיע לאחר מגע עם נשא, אחד שחזר מחו"ל, מטופלים מהרשות הפלסטינית, מאושפזים בבתי החולים, אנשים היו לאחרונה בטיפול רפואי, וחרדים שמגיעים מאזורים מסוימים. במכתב נאמר כי כל אחד שנראה חרדי שמגיע בשערי חדר המיון הכללי ישראל אם הגיע מאחת הערים בהן יש ריכוז חולים גבוה כגון, בני ברק, אלעד ומודיעין עילית.

במידה והאדם אכן ביקר באחד מהערים האלו – הוא מוגדר מידית כבעל סיכון גבוה לנשאות של הנגיף ומופנה למיון לרפואה דחופה של קורונה מבלי שנבדק. עם זאת, לפי ההנחיות אזרחים ממגזרים אחרים לא נשאלים מהיכן הגיעו – אף על פי שייתכן ששהו אף הם במקום התפרצות.

בכיר במערכת הבריאות אמר שצוטט ב'וואלה' אמר: "אני רואה חרדי, ועל המקום אני חושב שיש לו קורונה, זה הדבר הנכון לעשות, והדבר שחובה לעשות. לא רק חולה במיון – גם אם מגיע מבקר לשער בית החולים ואומר שהוא מקריית יערים – צריך להגיד לו ללכת. חייבים לשמור על כולם. אם ההסתברות גבוהה והוא רק מבקר, אז הוא לא צריך להיכנס".

הבכיר הסביר כי דבריו מכוונים למבקרים – אולם דינם של המטופלים אחר. "אם מגיע חולה, מכניסים אותו לתוך חדר המיון ושם שואלים אותו מאיפה הוא בא. אם הוא מגיע מאזור של קורונה, הוא זז למקום מבודד, דוגמים אותו לקורונה, לוקחים לו את כל ההיסטוריה הרפואית – ולא נטפל בו לפני קבלת תשובה חיובית או שלילית לקורונה. החובה של הצוות היא לשמור על עצמו ועל האחרים, והיא חשובה מצנעת הפרט. אבל נהוג להפריד בין מבקרים למטופלים".

בנוסף הסביר כי, "השכיחות של המחלה באוכלוסייה הכללית היא ברמת הפרומיל – אחד חלקי אלף", הסביר. "אם מגיע אליי עובד מבית החולים, הסיכוי שלו עולה לאחוז – פי עשרה. אם הוא מגיע משכונה חרדית – זה כבר שני אחוז. אז לא צריך להיזהר? הייתה אישה חרדית שהגיעה למיון אחרי ששברה את הירך, ומיד זיהו שיש לה קורונה. זה לא סימפטי, הסיפור של האוכלוסייה החרדית – צריך לעשות להם סגר".