משרד המשפטים הורה לעצור את העברת המידע על חולי הקורונה ופרטי המבודדים לרשויות המקומיות, זאת בעקבות בעיות משפטיות שקשורות לשמירה על פרטיות החולים ולאחר שפרטי נדבקים בקורונה כבר הועברו למספר רשויות

משרד המשפטים הורה לעצור את העברת פרטי חולי הקורונה ופרטי המבודדים לרשויות המקומיות, זאת בעקבות בעיות משפטיות שהתעוררו הקשורות לשמירה על פרטיות הנדבקים, כך דווח היום (שלישי) ב'ווינט'. לפי הדיווח, מספר רשויות מקומיות כבר קיבלו את המידע הבוקר, אולם בשלב מסוים העברתו לרשויות אחרות נפסקה, למרות פניית ראשי הרשויות למשרד הבריאות בעניין.

הבעיות המשפטיות נוגעות בעיקר למסירת פרטי הנדבקים שעלולה לפגוע בזכותם לפרטיות במיוחד ברשויות המקומיות הקטנות. גורמי הרווחה והאכיפה ברשויות אלו היו אמורים לקבל את פרטי הנדבקים ממשרד הפנים.

כזכור, בשיחה שנערכה אמש בין שר הבריאות יעקב ליצמן לשר הפנים אריה דרעי, סוכם כי משרד הבריאות יעביר את פרטי חולי הקורונה וכן את פרטי המבודדים, למשרד הפנים, ומשם יועברו הנתונים לכלל הרשויות תוך חיסיון מידע ושמירה על צנעת הפרט, זאת במטרה לעקוב אחר יישום ההנחיות והאזהרות שניתנו לציבור.

ליצמן ודרעי סיכמו: פרטי חולים ומחויבים בבידוד יועברו לעיריות

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, אמר אתמול כי "משרד הבריאות יחל להעביר לנו נתונים מדי יום על המבודדים ועל החולים המאומתים. אנחנו מנחים את מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות לעבור מבודד-מבודד ולבדוק איתו האם יש לו תנאי בידוד הולמים בבית. בעיקר בקרב החברה החרדית והערבית ואוכלוסיות מוחלשות אין תנאים הולמים לבידוד, ואנחנו נעביר אותם למתקנים כמו אכסניות, מלוניות וכו' במימון משרד הפנים".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, בירך על ההחלטה. "במהלך הימים האחרונים עשינו מאמצים רבים כדי לקבל את אישור הממשלה לקבלת המידע שיאפשר לנו ברשויות לשמור על תושבינו, להציע למבודדים שירותים נחוצים ולאכוף את ההנחיות של גורמי הבריאות והביטחון בהתאם לסמכויות שניתנו לנו. אנו ממתינים לקבלת הנתונים", הוא אמר.

במכתב ששלח בשבוע שעבר ביבס אל מנכ"ל משרד הבריאות הוא כתב כי "נוכח המצב במדינה כולה, והמשך התפשטות הנגיף, מקיימות הרשויות המקומיות פעולות נרחבות לסייע בידי התושבים להתמודד עם המצב, במכלול תחומי החיים אותם מנהלת הרשות המקומית, בהתאם להנחיות משרדך". ביבס הוסיף: "ראשי הרשויות כולם מגויסים ועושים מלאכתם לילות כימים לייתן מענה לתושביהם, ואף יוזמים פעולות ושיתופי פעולה עם משרדי ממשלה, גורמי ביטחון וחירום, ארגוני המגזר השלישי ומתנדבים על מנת לסייע בידי כולנו למגר את הנגיף ולמגר את התפשטותו".