בהודעה שנשלחה לאנשי הצוותים בבילינסון נכתב כי "יש לקחת מטוש לכל מטופל שמגיע מבני ברק ומיישובי השומרון, ללא קשר לסיבת האשפוז ולסימפטומים". בילינסון: "ההחלטה נובעת מהצורך להגן על הצוותים הרפואיים ועל כל מטופלי בית החולים"

הצוותים הרפואיים בבית החולים בילינסון בפתח תקווה הונחו לבצע בדיקות קורונה לכל תושבי בני ברק ויישובי השומרון אשר מגיעים לשערי בית החולים, כך דווח היום (רביעי) ב'ווינט'. לפי הדיווח, הבדיקות יעשו ללא קשר לסיבת הפנייה של החולה. זאת כאשר תושבים מיישובים אחרים לא יתבקשו לעבור כל בדיקה.

בהודעה שנשלחה לאנשי הצוותים בבילינסון נכתב כי "יש לקחת מטוש לכל מטופל שמגיע מבני ברק ומיישובי השומרון, ללא קשר לסיבת האשפוז ולסימפטומים". עוד נכתב: "הבוקר חולה חיובית תושבת בני ברק מועברת לבית חולים השרון (המיוחד לחולי קורונה בלבד), לאחר שהתאשפזה עקב פרפור ללא סימפטומים רספירטוריים וללא חום. אנחנו כמובן נעדכן בהמשך על הנחיות נוספות בנוגע לאוכלוסיות בסיכון. אנא העבירו לצוותים והקפידו על כך".

מבית החולים בילינסון נמסר בתגובה לכתבה: "בבילינסון הוחלט על ביצוע בדיקת PCR לקורונה לכל מטופל המגיע מערים עם שיעור תחלואה גבוה. ההחלטה על המהלך נובעת מהצורך להגן על הצוותים הרפואיים ועל כל מטופלי בית החולים, ולתת טיפול ראוי למטופל עצמו במידה והתשובה לבדיקה מתבררת כחיובית". עוד נמסר מבית החולים כי "ההחלטה נוגעת לערים שנמצאות בסמיכות לבית החולים, שמתקבלות מהן הרבה פניות ויש בהן שיעורי הדבקה גבוהים, כפי שמפורסם על-ידי משרד הבריאות: בני ברק, אלעד, אפרת, ירושלים וישובי השומרון".

לפי העדכון האחרון של משרד הבריאות, מספר הנדבקים בבני ברק עלה בלא פחות מ-159 איש ביממה האחרונה, ועומד על 730 חולים.

אמש דווחנו כי מסמך פנימי שהופץ לעובדי בית החולים שיבא תידרך את הרופאים לתשאל חרדים אם הגיעו מערים בהם יש התפרצות גבוהה של נגיף הקורונה – מחשש להפצת הנגיף. במסמך שפורסם ב'וואלה' נכתב "מטרה: מניעת כניסת מטופלים נשאי קורונה לתוך בית החולים תוך מתן טיפול רפואי לכלל האוכלוסייה". תכליתו של המסמך, שהופץ לעשרות אנשי צוות, לפרט כיצד להפעיל את המרכז לרפואה דחופה (מלר"ד) תוך הפרדה לשימוש עבור חולי קורונה וחולים אחרים".

ע"פ ההוראות שמקבלים הרופאים במכתב, ישנם כמה גורמי סיכון לחשיפה לנגיף: אדם המגיע לאחר מגע עם נשא, אחד שחזר מחו"ל, מטופלים מהרשות הפלסטינית, מאושפזים בבתי החולים, אנשים היו לאחרונה בטיפול רפואי, וחרדים שמגיעים מאזורים מסוימים. במכתב נאמר כי כל אחד שנראה חרדי שמגיע בשערי חדר המיון הכללי ישראל אם הגיע מאחת הערים בהן יש ריכוז חולים גבוה כגון, בני ברק, אלעד ומודיעין עילית.

במידה והאדם אכן ביקר באחד מהערים האלו – הוא מוגדר מידית כבעל סיכון גבוה לנשאות של הנגיף ומופנה למיון לרפואה דחופה של קורונה מבלי שנבדק. עם זאת, לפי ההנחיות אזרחים ממגזרים אחרים לא נשאלים מהיכן הגיעו – אף על פי שייתכן ששהו אף הם במקום התפרצות.

בכיר במערכת הבריאות שצוטט ב'וואלה' אמר: "אני רואה חרדי, ועל המקום אני חושב שיש לו קורונה, זה הדבר הנכון לעשות, והדבר שחובה לעשות. לא רק חולה במיון – גם אם מגיע מבקר לשער בית החולים ואומר שהוא מקריית יערים – צריך להגיד לו ללכת. חייבים לשמור על כולם. אם ההסתברות גבוהה והוא רק מבקר, אז הוא לא צריך להיכנס".

הבכיר הסביר כי דבריו מכוונים למבקרים – אולם דינם של המטופלים אחר. "אם מגיע חולה, מכניסים אותו לתוך חדר המיון ושם שואלים אותו מאיפה הוא בא. אם הוא מגיע מאזור של קורונה, הוא זז למקום מבודד, דוגמים אותו לקורונה, לוקחים לו את כל ההיסטוריה הרפואית – ולא נטפל בו לפני קבלת תשובה חיובית או שלילית לקורונה. החובה של הצוות היא לשמור על עצמו ועל האחרים, והיא חשובה מצנעת הפרט. אבל נהוג להפריד בין מבקרים למטופלים".

בנוסף הסביר כי, "השכיחות של המחלה באוכלוסייה הכללית היא ברמת הפרומיל – אחד חלקי אלף", הסביר. "אם מגיע אליי עובד מבית החולים, הסיכוי שלו עולה לאחוז – פי עשרה. אם הוא מגיע משכונה חרדית – זה כבר שני אחוז. אז לא צריך להיזהר? הייתה אישה חרדית שהגיעה למיון אחרי ששברה את הירך, ומיד זיהו שיש לה קורונה. זה לא סימפטי, הסיפור של האוכלוסייה החרדית – צריך לעשות להם סגר".