משרד הבריאות מסרב לספק מידע על מחלות הרקע מהן סבלו הנפטרים. אולם מבדיקה שנערכה מתברר כי מדובר היה בין היתר במחלות לב וסוכרת. פרופ' מוטי רביד: "קבוצת הסיכון הכי גדולה לתמותה מקורונה זו קבוצה של אנשים עם מחלת ריאות כרונית או אסתמה"

בעקבות שני מקרי המוות הטרגיים אתמול של שתי החולות הצעירות ביותר עד כה שנפטרו מקורונה – תמר פרץ לוי (49), אם לתאומים בני ארבע, ושל פזית בביאן (50), אם לשלושה – עולים חששות וסימני שאלה לגבי אותן "מחלות רקע" שמהן סבלו. מבדיקה שערך העיתון "ישראל היום", מתברר כי מחלות הרקע הן לעיתים מחלות בנאליות, שכשליש מהאוכלוסייה מעל גיל 40 מתמודדת איתן, כמו סוכרת, מחלות לב ויתר לחץ דם.

העיתונאית מיטל יסעור בית-אור שערכה את הבדיקה מציינת כי לכל 21 הנפטרים בישראל עד כה היו מחלות רקע שונות – מסוכרת ועד סרטן או מחלה אוטואימונית. לדבריה: "למרות פניות חוזרות ונשנות למשרד הבריאות, ולמרות שהנתונים נמצאים בידם והועברו מבתי החולים – לא קיבלנו מידע".

מהבדיקה עולה כי לגבי מחלות הרקע שמהן סבלו 18 מתוך 21 הנפטרים בישראל – שמונה מתוך 18 החולים שמתו עד עתה סבלו מסוכרת, שמונה סבלו מיתר לחץ דם, ושבעה התמודדו ממחלת לב וכלי דם (דוגמת אי ספיקת לב, מחלת כלי דם היקפית). אצל חמישה חולים אובחנו דמנציה, או אירוע מוחי או ירידה קוגניטיבית, וארבעה סבלו ממחלת ריאות. מצבי בריאות נוספים היו מחלת כבד, מחלה אוטואימונית וסרטן – כל מהמחלות בקרב חולה אחד.

שניים מתוך 18 הנפטרים סבלו מחמש מחלות רקע, לרבות מצב נוירולוגי, נפטר אחד סבל מארבע מחלות, שניים מהנפטרים סבלו משלוש מחלות שמונה סבלו משתי מחלות וחמישה סבלו ממחלת רקע אחת.

פרופ' מוטי רביד אמר: "קבוצת הסיכון הכי גדולה לתמותה מקורונה זו קבוצה של אנשים עם קיפוח נשימתי שמתבטא במחלת ריאות כרונית או אסתמה".