ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה להוסיף את אוכלוסיית הנכים למקבלי המענקים המיוחדים. בכך, אוכלוסיית הנכים צפויים לקבל 500 שקלים כחלק מאותו מענק. הממשלה אישרה תקנות שעת חירום למענק סיוע לעצמאים שינתן באמצעות רשות המיסים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה להוסיף את אוכלוסיית הנכים למקבלי המענקים המיוחדים. בכך, אוכלוסיית הנכים צפויים לקבל 500 שקלים כחלק מאותו מענק. בתוך כך, הממשלה מאשרת במשאל טלפוני תקנות שעת חירום (מענק סיוע לעצמאים) שינתן באמצעות רשות המיסים לאוכלוסיות העצמאים, במסגרת צעדי הממשלה שהנחה רה״מ לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים.

כזכור, נתניהו הכריז אתמול בהצהרה לתקשורת כי, "החלטתי יחד עם שר האוצר לתת מענק מיוחד לחג הפסח, כל משפחה עם ילדים תקבל 500 ש"ח לכל ילד, כולל הילד הרביעי עד הילד הרביעי, כמובן עד גיל 18. כל קשיש יקבל תוספת לקצבה החודשית של 500 ש"ח. המענקים ייכנסו ישירות לבנק, בלי טפסים, בלי בירוקרטיה, ישר לחשבון הבנק. הממשלה תגיש הצעת חוק לכנסת בעניין זה, ואני קורא לכל חלקי הבית לתמוך בזה בחקיקת בזק".

ב'חדשות 12' דווח כי בשלב זה לא ברור מתי המהלך ייצא לפועל ומתי המשפחות יוכלו לראות בחשבון הבנק שלהם את הסכום הנדיב. בסביבת נתניהו מודים כי הצעד מצריך חקיקה והמשמעות היא שייקח זמן עד שהכסף יגיע לכל משפחה. עבור שינוי חקיקה ועדות הכנסת צריכות לפעול, המליאה צריכה להתכנס וחברי הכנסת צריכים להצביע עבור השינוי שלוש פעמים. רק לאחר הפרוצדורה הזו ניתן יהיה להתחיל בהליך העברת הכספים.

עמליה דואק מציינת כי, לא ברור כיצד יחולקו המענקים והאם קצבאות הילדים והזקנה יוגדלו באופן חד פעמי בסכום המדובר. קצבאות הילדים החודשיות של הביטוח הלאומי משולמות ב-20 בחודש והמענקים קצבאות הזקנה ב-28 בחודש. עם זאת, המהלך, כאמור, מצריך חקיקה ולא נראה שעד ליל הסדר הכנסת תסיים את עבודתה בנושא.

ב'וואלה' דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לאנשי משרד האוצר על ההחלטה לתת מענקים למשפחות לפסח כמה שעות לפני ההצהרה שמסר. בהנהלת האוצר הביעו התנגדות למהלך, אך נתניהו הורה להוציא אותו לפועל. בכירים במשרד אמרו כי המענק דורש חקיקה ועלותו מוערכת בכמיליארד שקלים וחצי. כעת לומדים באוצר את פרטי ההחלטה ובוחנים דרכים למימון תקציבי של ההחלטה.

גורם המעורה בפרטים מתח ביקורת על החלטת נתניהו וטען כי התקבלה ללא תיאום עם אנשי האוצר. הגורם צוטט ב'וואלה' אומר כי "ראש הממשלה ביקש להודיע שהתכנית שלו היא לחלק כסף לאזרחים, ואת זה צריך להוציא לפועל. זה צעד פופוליסטי, כי זה לא באמת מבטיח שמי שנפגע מהמשבר הוא זה שיהנה מהכסף". עוד הוסיף כי ההחלטה לא מפרטת קריטריונים לגבי הזכאות למענק.

ב'חדשות 13' צוטט בכיר באוצר שאמר כי "שמעתי דיבורים, אבל לא ידעתי שזו ההחלטה – ראיתי אותה עכשיו בטלוויזיה". גורם אחר באוצר טען: "קיבלנו התראה קצרה לפני הפרסום והבנו שלא נוכל לשנות את ההחלטה, אנחנו מתנגדים, זה לא על דעתנו. אין שום תועלת בלשלם סכום זהה לכולם, צריך לשמור את המיליארדים למי שבאמת זקוק להם".

אחרי דברי נתניהו הבהיר מנכ"ל המוסד לביטוח מאיר שפיגלר בריאיון ל'כאן רשת ב' כי קיים סיכוי קלוש בלבד שהכספים שהבטיח הערב ראש הממשלה ייכנסו לבנק לפני החג. "הביטוח הלאומי יעשה הכל כדי שהכסף ייכנס כמה שיותר מוקדם, כולל בחול המועד", אמר. ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר לומד את ההחלטה".