הממשלה תקיים בשעה 16:30 דיון טלפוני על המצב בעיר בני ברק, בו יתבקשו השרים לאשר תקנות חירום שיהפכו את העיר ל"אזור מוגבל", להחמיר את הגבלות התנועה בעיר ולאפשר בצו העברה של תושבי העיר למקומות בידוד מיועדים מטעם המדינה


מנכ"ל קופ"ח מעריך: "38% מתושבי בני ברק חולים בקורונה, כ-75 אלף איש"

שרי הממשלה יתכנסו בשעה 16:30 לקיים דיון טלפוני על המצב בעיר בני ברק, בו יתבקשו השרים לאשר תקנות חירום שיהפכו את העיר בני ברק ל"אזור מוגבל", להחמיר את הגבלות התנועה בעיר ולאפשר בצו העברה של תושבי העיר למקומות בידוד מיועדים מטעם המדינה.

משרד הבריאות עדכן היום את מספרי חולי הקורונה לפי ערים, ומהנתונים עולה כי ביממה האחרונה חלה עלייה משמעותית בקרב נשאי הנגיף בבני ברק. 900 בני אדם מאובחנים היום כחולים בעיר החרדית, לעומת 723 אתמול – עליה של 177 חולים חדשים ביממה. המשמעות: אחד מכל שבעה חולי קורנה בישראל הוא תושב העיר החרדית.

מנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער אמר היום בדיון בוועדת קורונה בכנסת כי, "מכבי מטפלת במחצית מתושבי בני ברק ולפי אינדיקציות שונות כ-38% מתושבי בני ברק חולים, שזה 75 אלף איש. אני קורא מפה לכל הגורמים האחראיים להציב משטרה שם לקראת ערב הפסח. אחרת המצב שם ילך ויורע. בני ברק היא עיר עם אחוז אוכלוסייה מבוגרת אחר, נמצא את עצמנו עם הרבה מאוד מתים בבני ברק אם לא ניערך".

לדבריו, "ביחס לבני ברק – אני מאוד מודאג, אני מכה על חטא שלפני שבועיים לא הפכתי שולחן. אישרו לי לפתוח מרפאה שתיקח דגימות בבני ברק. יש בעיה קשה שם, המטופלים לא באים לבדיקות, הם חוששים שיילקחו לאשפוז לפני ערב פסח. צריך לדאוג שתושבי בני ברק יבינו שהם צריכים לבוא להיבדק".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול בהצהרה לתקשורת כי "הנחתי את כל המשרדים להגיש סיוע מיוחד לעיר בני ברק, אנחנו מהדקים את הגבלות התנועה לבני ברק ומבני ברק, וגם אזורים אחרים, כדי למנוע הדבקות. כשאני אומר אזורים אחרים אני אתן דוגמא – הכוונה למשל שכונות מסוימות בדרום תל אביב, אתם מכירים את הבעיה. אני רוצה להדגיש ביחס לבני ברק ובכל מקום שאנחנו נהדק את הגבלות התנועה הללו, אנחנו נדאג לכל אחד למחסורו".

"אני רוצה לציין שחל מהפך חיובי ביותר בציבור החרדי, הציבור החרדי מפנים היטב את הסכנה של התפשטות הקורונה, הוא נשמע להוראות, ומתנהג באחריות, בגיבוי מלא של הרבנים", הוסיף נתניהו. "אבל לצערנו במקומות מסוימים המחלה כבר התפשטה בקצב כפול מכופל, קצת כפול ומכופל ביחס למקומות אחרים, על כן בהתייעצות משותפת עם משרד הבריאות, עם המשרד לביטחון פנים, עם השר דרעי והשר ליצמן, עם הרב גפני, החלטנו לצמצם עד למינימום ההכרחי את הכניסות והיציאות מהעיר".

"במקביל", המשיך ראש הממשלה, "אנחנו מפנים את המבודדים והחולים מהבתים למלונות ולמלוניות שמתאמים לאופי החיים המיוחד של הציבור הזה, אנחנו עושים זאת כדי שלא ידביקו את בני המשפחה האחרים. אני רוצה לציין שבתוך בני ברק אפשר לנוע בהתאם להוראות הנהוגות בכל מקום אחר בארץ, 100 מטר מהבניין וכדו'. אני יודע שזה קשה, אבל זה לטובת התושבים, לטובת לא רק לבריאותם, לטובת חייהם, לטובת חייהם של כל אזרחי ישראל, זוהי העת לסולידריות הרחבה ביותר בינינו, כל אזרחי ישראל, זו העת לערבות הדדית בין כל אזרחי המדינה".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף כי, "אני רוצה לומר משהו על החברה החרדית, אני שומע הרבה דברים על החברה החרדית בימים האחרונים, אבל אני אומר לכם מה אני רואה, אני רואה חברה שהבינה שהיא נכנסה לבעיה וההנהגה שלה והציבור כולו תפס שם את עצמו ושינה באופו מהיר מאוד ועמוק מאוד את ההתנהגות שלו".

"מה שקורה היום בבני ברק שונה באופן מהותי ממה שהיה לפני כמה שנים (ככל הנראה התכוון לפני כמה ימים, ח.ג.) אנחנו כממשלה צריכים לעזור להם ועוזרים להם, גם להנגיש את הבדיקות, גם לאפשר להיות בבידוד למי שצריך להיות בבידוד, וגם נאפשר למי שחולה לעבור את המחלה במלון מותאם לו או בבית חולים, אנחנו רואים את ההנהגה שלהם, אנחנו רואים את הציבור משנה את ההתנהגות ואנחנו צריכים להושיט להם יד, וירטואלית כמובן, בלסייע להם ולא להעביר עליהם ביקורת", דברי בר סימן טוב.

לאחר ההצהרה של נתניהו ובר סימן טוב פרסם שר הפנים אריה דרעי הודעת הבהרה כי, "בתוך בני ברק – אין הגבלות חריגות משאר תושבי הארץ. בתוך העיר מותר לצאת לקניות ולהתאוורר כפי הנוהל. ההגבלות המדוברות הן רק לכניסות והיציאות של העיר. כל מה שמותר לשאר האזרחיים, מותר גם לתושבי העיר בני ברק".

ראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין מסר בתגובה להחלטת הממשלה: "אני מברך על כך שהתקבלה דרישתי שלא להחיל סגר על בני ברק, ולאזן בין שמירת בריאות התושבים לבין קיום החיים השוטפים, בעיר שגם כך צפופה באופן חריג". ראש העיריה הוסיף עוד כי הוא "מצפה שבהתאם להבטחת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, משרדי הממשלה יחלו לפעול בתיאום מלא עם העיריה ועם מטה המאבק העירוני בקורונה".