צוות חוקרים מצא כי האפיפיור שכיהן בתקופת השואה האיומה קיבל דיווחים על השמדת יהדות אירופה, אך העדיף להתעלם • מכתב ששלח הארכיבישוף מספר לאפיפיור על 200,000 יהודים שנרצחו באוקראינה ומסמך נוסף מספר על "הקצביה המדהימה" של היהודים בוורשה

האפיפיור פיוס ה-12 שכיהן בתפקיד בתקופת מלחמת העולם השנייה ידע על השואה ועל מעשיה הנוראים של גרמניה כלפי היהודים, כך מאשרים לראשונה מסמכים שנמצאו בארכיון הוותיקן ונחשפו על ידי צוות היסטוריונים גרמני. המידע על כך הוסתר במשך עשרות שנים בידי הוותיקן.

ההיסטוריון וחוקר תולדות הכנסיה, הוברט וולף, שעמד בראש הצוות, מצא בארכיון תיק מסמכים מתקופת כהונתו של פיוס ה-12 ובו דו״ח שהעביר שליח ארה״ב בוותיקן לאפיפיור בספטמבר 1942. בדו"ח היה פירוט נרחב של פשעי הנאצים כלפי היהודים בפולין.

הדו"ח כלל בעיקר תיאור של חיסול חלקים מגטו וורשה והעברת מאות אלפי יהודים למחנות ריכוז. השגריר האמריקני, מירון צ׳ארלס טיילור, התבקש על ידי נשיא ארה״ב פרנקלין רוזוולט, לעדכן אישית את האפיפיור על הנעשה ליהודים בשטחי הכיבוש הנאצים, ולבקש ממנו לפרסם מחאה פומבית על השמדת היהודים, שתאפשר לזעזע את הכוחות "המתורבתים" בעולם, כדי ״למנוע את המשך המעשים הברבריים הללו״.

בין היתר נכתב בדו״ח של השגריר האמריקני, שנקרא על ידי האפיפיור ב-27 בספטמבר 1942: "חיסול גטו ורשה נמצא בעיצומו. ללא על אבחנה והתייחסות לגיל או למין, כל היהודים נשלחים מהגטו בקבוצות ונורים. בגופותיהם נעשה שימוש לייצור שומן ובעצמותיהם – לייצור דשן. ההוצאות להורג אינן מתבצעות בוורשה, אלא במחנות שהוכנו למטרה זו, שאחד מהם נמצא בבלז׳ק. בחודש האחרון רק בלמברג (כיום לביב באוקראינה) נורו 50.000 יהודים. לפי דיווח אחר נטבחו 100,000. בכל שטחי מזרח פולין וכן בשטחים הרוסיים הכבושים לא נותר יהודי אחד בחיים".

הערכות הם שמאחורי שליחת הדו"ח עומד התקווה של האמריקנים לצרף את האפיפיור לגינוי המשותף לרדיפות היהודים בידי הגרמנים, שפורסם על ידי ארה״ב, בריטניה ובריה״מ ב-17 בדצמבר 1942. אולם, לא רק שהאפיפיור לא התגייס ליוזמה זו, הוא נמנע מלהתייחס ליהודים ולגורלם באופן מפורש בנאומו לרגל חגא המולד באותה שנה.

לפי המידע שהועבר לידי האפיפיור, יהודים מגרמניה, בלגיה, הולנד, צרפת וסלובקיה הועברו למזרח כדי "להישחט". וכי "ארגון יעיל של הוצאות להורג בפולין מאפשר יצירת מקום לקליטת יהודים מהמערב". המסמך מציין גם שבידי הגרמנים ״הצלחה״ נוספת: הם הסיתו את הקתולים בפולין נגד היהודים בארצם. המידע הזה הגיע לידי הממשל האמריקני כחודש לפני כן באמצעות משרד הסוכנות היהודית בז׳נבה.

בין הררי המסמכים בארכיון נמצא גם מכתב ששלח הארכיבישוף האוקראיני היווני-קתולי של העיר לבוב, ובו הוא מספר לאפיפיור על 200,000 יהודים שנרצחו באוקראינה תחת הכיבוש הגרמני "השטני". במסמך נוסף שאותר, סיפר אדם בשם מלווצי למונסיניור ג'ובאני בטיסטה מונטיני (שהפך מאוחר יותר לאפיפיור) על "הקצביה המדהימה" של היהודים שראה במהלך ביקורו האחרון בוורשה.

צוות המחקר מצא גם שלוש תצלומים קטנים המראים אסירים במחנות הריכוז וגוויות שנזרקו לקבר אחים. יהודי אלמוני מסר אותם לשגריר הוותיקן, בשוויץ הנייטרלית כדי לשלוח לוותיקן, שאישר את קבלתם במכתב שבועיים לאחר מכן.

בידי האפיפיור היה אז גם מידע ממקורות של הכנסייה הקתולית בשטחי הכיבוש הגרמניים על הוצאות המוניות להורג ומעשי טבח נרחבים באוכלוסייה היהודית במזרח פולין ובשטחי בריה״מ שנכבשו בידי הרייך השלישי, ועל כך שלא נותרו יהודים באזורים אלו. הארכיבישוף הפולני של העיר למברג שלח כבר באוגוסט 1942, כלומר חודש לפני קבלת הדו״ח של השגריר האמריקני, דיווח על רציחת מאות אלפי יהודים בידי הגרמנים – בכלל זה 130,000 יהודים כולל נשים וילדים בקייב.

הוותיקן פתח בתחילת מרץ לראשונה את הארכיון הנוגע לתקופת כהונתו של פיוס, בין 1939 – שנת תחילת מלה״ע השנייה, ו-1958 בפני חוקרי היסטוריה.