ישראל צפויה להיות חלק מקבוצה של שבע מדינות שהצליחו להתמודד בצורה טובה עם התפשטות נגיף הקורונה ויאפשרו מעבר של תיירים ביניהן. המעבר יהיה תחת הגבלות של בדיקות ועטיית מסיכה - "יוכלו לעבור חופשי בין המדינות ללא בידוד"

לפי הדיווח שמתפרסם היום (שני) ב'וואל סטריט ג'ורנל', ישראל צפויה להיות חלק מקבוצה של שבע מדינות מערביות שהצליחו להתמודד בצורה טובה עם התפשטות נגיף הקורונה ויאפשרו מעבר של תיירים ביניהן. המעבר כצפוי יהיה תחת הגבלות של בדיקות ועטיית מסיכה.

מוביל המהלך הוא קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, ששוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו ועם ראשי המדינות יוון, ניו זילנד, צ'כיה, דנרמק ואוסטרליה שנכללות באותן שבע המדינות. במידה שההסכם יתממש, יצטרכו הנוסעים בין המדינות לעטות מסיכות, להוכיח את בריאותם ולשמור על ריחוק חברתי. לפי הדיווח, המהלך צפוי להתממש כבר בשבועות הקרובים.

כחלק מפתיחת הגבולות, המדינות עשויות להסכים ביניהן כי הן יהיו מחויבות לצעדים בסיסיים נגד התפשטות הקורונה, כמו חובת לבישת מסכות בזמן קניות בכל המדינות (כפי שכבר קיים), מדיניות בדיקות רחבה, וסגירת הגבולות למוקדי התפרצות אפשריים. וכן דווח כי יוסכם בין המדינות על צעדי היגיינה משותפים כמו חובת לבישת מסכות בזמן הטיסות.

בנוסף, הועלתה אפשרות לבדיקות דם מהירות לגילוי הנגיף בקרב הטסים. בנמל התעופה בווינה, בירת אוסטריה, שאמורה להיות גם היא חלק משמעותי משבע המדינות בהסכם שיתוף הפעולה, מאפשרים מהיום בדיקות קורונה מהירות שתוצאותיהן יגיעו בתוך שלוש שעות בלבד ובעלות של כמאתיים דולרים נכון לעכשיו. ב'ישראל היום' דווח כי ייתכן שהבדיקות המהירות יגיעו בקרוב גם לישראל ויאפשרו טיסות בטוחות ונקיות מהווירוס.

עוד סוכם בין המנהיגים שבמסגרת ההסכם הצפוי, יחליפו המדינות ביניהן מידע בנוגע להתמודדות מול הנגיף, מידע בנושאים כלכליים ופעולות שונות של המדינות כדי לצאת מתקופת המשבר הבריאותי כלכלי.

אוסטריה בדומה לישראל, חוזרת לשגרה לצד הקורונה. ב-CNN דווח על הסכם מסתמן בין אוסטרליה וניו זילנד שיאפשר מעבר חופשי בין תיירים בין שתי המדינות במסגרת הסכם שנקרא travel bubble ובתרגום חופשי לעברית "בועת התיירות". ההסכמים המסתמנים בין המדינות צפויים להתרחב וייתכן שיצטרפו מדינות נוספות שיתגברו על הווירוס בהמשך.