ברקע העלייה במספר התקיפות שיוחסו לישראל בסוריה, גורמים ביטחוניים טוענים שהאיראנים נסוגים מהמדינה: "סוריה משלמת מחיר גדל והולך בשל הנוכחות האיראנית בשטחה, איראן הפכה מנכס לנטל. ישראל תגביר את הלחץ על איראן עד ליציאתה"

גורמים ביטחוניים אמרו היום (שלישי) כי "לראשונה מאז שאיראן נכנסה לסוריה – היא מצמצמת את כוחותיה שם ומפנה בסיסים". לפי אותם גורמים: "סוריה משלמת מחיר גדל והולך בשל הנוכחות האיראנית בשטחה, על מלחמה שאינה שלה. איראן הפכה מנכס עבור סוריה, לנטל. ישראל תגביר את הלחץ על איראן עד ליציאתה מסוריה".

בחצי השנה האחרונה נרשמה ירידה משמעותית בהיקף הברחות אמצעי הלחימה האיראניות לסוריה, בסיסים אירניים פונו מהמדינה ןחל צמצום משמעותי בהיקף נוכחות האיראנים בסוריה. כמו כן, בשנה החולפת נרשם זינוק משמעותי במספר התקיפות בסוריה שיוחסו לישראל לפי פרסומים זרים. רוב התקיפות התמקדו בנוכחות האיראנית בשטח ובמפקדות איראניות.

שר הביטחון, נפתלי בנט אמר היום כי "בשביל איראן, סוריה זו הרפתקה רחוקה 1,000 קילומטר מהבית, בשבילנו זה החיים. אנחנו הרבה יותר נחושים. חיילים איראניים שבאים לאדמת סוריה ופועלים בה, דמם בראשם. הם מסכנים את חייהם, משלמים בחייהם וימשיכו ביתר שאת. אנחנו לא נוותר ולא נאפשר הקמת בסיס איראני קדמי בסוריה".

התדרוך מהגורמים הביטחוניים התקיים 12 שעות לאחר תקיפה נרחבת שיוחסה לישראל אמש, ליד חלב בצפון סוריה. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם עדכן כי בתקיפה אמש באזור אל-מיאדין, מתו לפחות 14 בני אדם בעלי אזרחות איראנית ועיראקית, בהם גם גורמים המשתייכים למיליציות הנאמנות לאיראן בסוריה. הארגון דיווח שהושמדו מחסני נשק במקום, שבו מוצבים כוחות סוריים ואיראניים, ונגרם נזק רב. לא ידוע בשלב זה אם יש נפגעים.

בתקשורת הזרה דווח כי יעד התקיפה בחלב הוא מכון מדעי באל ספירה, שבו פיתחה סוריה נשק מתקדם ואפילו נשק כימי בעבר. לפי חלק מהדיווחים, מספר טילים יורטו על ידי מערכת ההגנה האווירית. עוד דווח כי המטוסים שביצעו את התקיפה נכנסו לשטח האווירי של סוריה ממזרח דרך עירק. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתקיפה נפגעו מחסנים של המיליציות הכפופות לאירן בתוך המרכז הצבאי שהותקף כביכול בידי ישראל.

התקיפה אמש מצטרפת ללפחות שש תקיפות נוספות בסוריה שיוחסו לישראל בשבועיים האחרונים. גורם מודיעני אזורי אמר לרויטרס כי ישראל מגבירה את תקיפותיה בסוריה בזמן שתשומת הלב של העולם ושל האזור, כולל סוריה, מופנית למאבק בנגיף הקורונה. הפעם האחרונה שבה יוחסה לישראל תקיפה במחוז, שבצפון-מערב סוריה, הרחק מגבול ישראל, הייתה במרץ בשנה שעברה.