צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

כחלון: "אנחנו מהמדינות הנדיבות – הקרבנו את הכלכלה על מזבח הבריאות"

בראיון פרישה טוען שר האוצר: "אנו מהמדינות הנדיבות בזמן הקורונה". על חילוקי הדעות מול אנשי משרד הבריאות לאורך המשבר: "אם היינו מקבלים את כל מה שאנשי הבריאות רצו, היינו היום עם 3 מיליון מובטלים ובור שלא היינו יוצאים ממנו גם בעוד עשר שנים"

 • סוף טראגי ל-13 שנים של תרדמת

  תוכן מקודם

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • הרב אלבז מבקש למען אב חולה: "כל המשפחה נהרסת"

  תוכן מקודם

 • הגאון ר' אלימלך בידרמן בבקשה מפתיעה

  תוכן מקודם

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד שר האוצר, יפנה משה כחלון את מקומו לשר ישראל כץ ויפרוש מהחיים הפוליטיים אחרי כמעט 20 שנה. בראיון שהעניק כחלון ל"ישראל היום" הוא מסכם את הקריירה הפוליטית, שמסתיימת אחרי תקופה סוערת במיוחד סביב משבר הקורונה שמאיים על המשק הישראלי.

השר משה כחלון אומר: "זה עוד לא נגמר, אבל גם אם יגיע גל נוסף של קורונה אסור יהיה לחזור על המהלכים שעשינו. הם היו מהלכים נכונים, הקרבנו את הכלכלה על מזבח הבריאות. אי אפשר לעשות שוב 'לוק דאון' למשק אם יהיה גל נוסף, זה מסוכן. כרגע אפשר לומר שעברנו את זה".

כחלון מספר על חילוקי הדעות מול אנשי משרד הבריאות לאורך המשבר: "כשאנחנו מתחילים להרגיש שהחבר'ה האלה, אנשי משרד הבריאות, טיפה מגזימים, אני נותן הנחיה בניגוד למה שהם ביקשו. לדוגמה, הם רצו לעצור את כל התעשייה, ואני לא הסכמתי. שחררתי את התעשייה לעבוד. כל תעשיין שהיה לקוח בחו"ל קיבל היתר לעבוד. התעשייה לא ירדה מ־80 אחוזי פעילות. לאורך כל המשבר מנענו נזק כלכלי עצום למדינה. אם היינו מקבלים את כל מה שאנשי הבריאות רצו, היינו היום עם 3 מיליון מובטלים ובור שלא היינו יוצאים ממנו גם בעוד עשר שנים".

לדבריו: "מגיע שלב שאתה מבין שעוד רגע מגיע צונאמי וישטוף הכל. אתה רואה שהולכים לכיוון לא פרופורציונלי ביחס למה שמתרחש, אבל כולם מפחידים אותך, מציגים תרחישי אימה ואין לך איך לסתור את זה. הם אומרים, 'הנה, תראה את התמונות מאיטליה, מארה"ב, איך הגופות מתחילות להיערם, את כמות ארונות המתים'. אז מה תגיד? שזה לא נכון? שזה לא יקרה? אמרתי למנכ"ל, 'תישאר רגוע, אל תדאג, הכל יהיה בסדר'".

כחלון נשאל האם אנשי משרד הבריאות הגזימו בכוונה, והשיב כי: "הם לא ידעו מה יהיה. כל אחד הסתכל ואמר לעצמו שבטוח תהיה ועדת חקירה ממלכתית, והוא לא רוצה להסביר למה יש גופות של ישראלים".

על הפיצויים לאזרחים אומר כחלון: "אנחנו מהמדינות הנדיבות ביותר. ארה"ב נתנה 1,500 דולר למשפחה, אנחנו נתנו בכמה פעימות סכום של 16-15 אלף שקלים. הקורונה עלתה למדינת ישראל בערך 140 מיליארד שקלים. אני מקווה שזה יסתיים בזה".

כחלון הודף את הטענות על כך שקולו לא נשמע ולא הוביל את הטיפול במגיפה: "אומרים את זה בגלל שלא התראיינתי. זה מכעיס. הייתי שם, הייתי נוכח. קיבלתי החלטות ושום החלטה לא התקבלה בלעדיי. מבלי להזכיר שמות, התקשורת נוטה לשבח שרים שעושים הרבה רעש בתקשורת כאילו הם עושים הרבה עבודה. הציבור צריך לדעת שמי שעושה רעש הוא לא בהכרח מי שעובד. לא הופעתי בתקשורת והשקעתי זמן בעבודה, שהמשק לא ייסגר, שלא נגיע ל־3 מיליון מובטלים, שכל המענקים ייצאו. דומיננטיות לא נמדדת במספר הראיונות. יש לי הרבה כבוד לתקשורת, אבל היא לא חזות הכל".

לכחלון יש כבר תוכניות להמשך. לאחרונה הוא קיבל הצעה לייעץ ל־OECD, ובד בבד הוא מתכנן לעבוד בקרנות בינלאומיות שעובדות מול מדינות ערביות ידידותיות.

7 תגובות

עוד נתגעגע אליו.
הלואי שיחזור מהר.

חבל על דאבדין האיש הזה

מחרטט במח
האיש שהצביע נגד פסקת ההתגברות, האיש שהכניס את המדינה לגירעון עצום ממיידים עם תוכניות דיור מוזרות שלא עשו כלום, יש לו עוד מה להגיד, שיחבור לאהוד ברק ויפתחו ביחד משרד יעוץ !!!

עדיף לחיות בחרפת רעב מאשר למות עם כסף

למאיר: אתה מתכוון למות מחרפת רעב? או מהתקף לב בגלל חובות? ניסית את שתיהם ועכשיו את מספר לנו מה עדיף?

שכבוד השר הנכבד יסביר איך זה שמה שאנשים הרחיבו בתור שכירים בשנת 2010 מרויחים אותה משכורת בשנת 2020..
ויעשה חישוב כמה הכלכלה עלתה למשק הבית אחרי 10 שנים

נדיבים ??
ניצולי שואה ? ועוד
כל מה שהם עושים
בשבילם הם עושים

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן