ממצאי הבדיקה במעבדה הניידת של משטרת ישראל העלו כי השגריר הסיני שנמצא הבוקר מת במיתתו, מת מדום לב. מתנדבי זק"א הגיעו למקום כדי לטפל בגופה. על פי הנוהל צפוי להיערך בנתב"ג טקס קצר שבו ייפרדו מהשגריר נציגי משרד החוץ

ממצאי החקירה במעבדה הניידת של משטרת ישראל העלו כי שגריר סין בישראל, דו ווי, שאותר הבוקר (ראשון) ללא רוח חיים, מת מדום לב. חוקרי מז"פ של המשטרה שהגיעו אל הבית כדי לבדוק את נסיבות המוות ערכו בדיקות לגבי הצורך להעביר את הגופה לניתוח שלאחר המוות באבו כביר.

כזכור, לאחר שהשגריר לא ירד לארוחת הבוקר דפקו עובדי הבית על דלת חדרו ללא מענה. הם נכנסו פנימה ומצאו אותו ללא רוח חיים במיטתו. ההערכה הראשונית הייתה שהוא מת מדום לב, וכך אכן עלה ממצאי המעבדה הניידת של המשטרה.

מתנדבים של זק"א הגיעו למקום כדי לטפל בגופה, על פי הנוהל צפוי להיערך בנתב"ג טקס קצר שבו ייפרדו מהארון שני נציגי משרד החוץ, והמשרד יפרסם מודעת אבל. גם שגריר ישראל בבייג'ינג יפרסם מודעת אבל ויגיע לשדה התעופה יחד עם נציגי משרד החוץ של סין כדי לקבל את פני הארון. הוא גם ישתתף בהלוויה ויניח זר על הקבר.

דו ווי מונה לתפקיד בתחילת חודש פברואר השנה, והגיע לישראל בתחילת חודש מארס בעיצומו של 'משבר הקורונה' והוכנס לבידוד לשבועיים מיד עם הגעתו לישראל. במשרד החוץ הגדירו את דו ווי כ"דיפלומט מקצועי", ומסרו כי השגריר הסיני, בן 58, נשוי ואב לבן. "אשתו ובנו לא נמצאים יחד עימו בישראל. בסוף חודש מארס הגיש השגריר כתב אמנה בנוהל קורונה. בתפקידו הקודם שימש כשגריר סין באוקראינה", ציינו במשרד החוץ.

מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, דיבר הבוקר עם סגן השגריר הסיני דאי יומינג והביע את תנחומיו על מותו של שגריר סין בישראל. רותם אמר כי משרד החוץ יסייע לשגרירות בכל דרך שתדרש.

בשבוע שעבר, הדף השגריר דו ווי את האזהרות שהשמיע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בעניין החשש הביטחוני משיתוף הפעולה הכלכלי עם סין, ואמר כי, שיתוף הפעולה בין המדינות הוא ניצחון לשני הצדדים, גם בעבור הישראלים שיכולים להשקיע בסין: "אנחנו מאמינים שהחברים היהודים שלנו יצליחו לא רק להביס את וירוס הקורונה, אלא גם את 'הווירוס המדיני' ולבחור במסלול שמשרת את האינטרסים שלהם בצורה הטובה ביותר".

"בשנים האחרונות הגדיר שר החוץ האמריקני פומפאו כל השקעה סינית כ"סיכון ביטחוני" – אבל לאור אחוז ההשקעה הנמוך של סין בישראל כיצד ניתן לטעון ש'סין קונה את ישראל'?", טען. בהמשך המאמר נכתב עוד כי "גם המכרז על מתקן ההתפלה שורק 2, נעשה בשקיפות מוחלטת ועל פי החוקים הישראלים – ובמעקב של גופי הביטחון הישראלים".

במאמר שפרסם השגריר התייחס לטענות של הממשל אמריקני כי סין הסתירה מידע בנוגע להתפרצות נגיף הקורונה, ואמר: "סין מעולם לא טייחה והסתירה את התפרצות נגיף הקורונה בשטחה". עוד כתב: "נהגנו בשקיפות מוחלטת. חברינו היהודים יודעים היטב, מנסיון העבר, שתמיד בתקופת מגפות מחפשים קונספירציות ושעירים לעזאזל. אנחנו לא אחראים להתפרצות הנוכחית ולמצב בארה"ב, שם מדובר בכישלון מנהיגותי".

בתחילת מהשבר הקורונה שלח השגריר הסיני מסר של חיזוק לעם היהודי ואמר: "התלמוד אומר שהקהילה כולה יושבת תחת אותו כוכב. העולם מתמודד עם אתגר גדול של מגפה וישראל מושפעת. ממשלת סין והעם הסיני עוקבים מקרוב אחרי המצב בישראל. אנו בהחלט מבינים מה עובר עליכם עכשיו ומבקשים להעביר לכם מסר של תמיכה לקרב נגד המחלה".

דו ווי הוסיף: "העם היהודי והעם הסיני עברו סבל רב בהיסטוריה. אבל תמיד התגברנו ויצאנו מחוזקים. אין לנו ספק שהמאבק נגד המחלה יחזק את החוסן שטמון באופי הלאומי שלנו, יעניק את הידידות האמיתית בינינו", מסר השגריר, וסיים את ברכתו בעברית: "ישראל , חזק ואמץ. סין איתכם".