צוותו המשפטי של רה"מ הגיש לביהמ"ש בקשה רשמית לאי התייצבותו בטענה כי מדובר בדיון טכני והוסיפו כי "אם הבקשה לפטור מהתייצבות לדיון תתקבל הדבר יחסוך לקופת המדינה כספים רבים שיוקצו לצורך אבטחת הגעתו לאולם בית המשפט"

פרקליטי ראש הממשלה, עורכי הדין עמית חדד ומיכה פטמן, הגישו הערב (שלישי) רשמית את בקשתו לפטור מהתייצבות לפתיחת משפטו ביום ראשון הקרוב. בבקשה הרשמית, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים, נימקו עורכי הדין שמדובר בדיון טכני וכי נתניהו יהיה מיוצג בדיון – והיעדרותו אינה צפויה לגרור דחייה של הדיון או להשפיע על קיום ההליך התקין.

לטענת עורכי הדין, "בהחלטת בית המשפט הנכבד מיום נקבע שעל מנת לעמוד בהנחיות משרד הבריאות עקב התפרצות נגיף הקורונה לדיון יתייצבו, מלבד הנאשמים, נציג אחד מטעם התביעה וסנגור אחד מטעמו של כל אחד מהנאשמים. נוכחותו של המבקש בדיון מחייבת את נוכחותם בדיון של כחמישה מאבטחים. המשמעות היא כי נוכחותו של המבקש לא תאפשר קיומו של דיון בהתאם למגבלות משרד הבריאות עקב התפרצות נגיף הקורונה".

פרקליטי נתנניהו מציינים כי "בענייננו, המבקש יהיה מיוצג בדיון, והיעדרותו אינה צפויה לגרור דחייה של הדיון או להשפיע בצורה כלשהי על ניהולו התקין של ההליך. כאמור, בית המשפט הנכבד קבע כי הדיון הקרוב יהיה דיון הקראה בלבד, וככזה מטרתו לוודא שהנאשמים קראו את כתב האישום והבינו את תוכנו. אלא שנוכחותו של המבקש אינה נחוצה למעמד ההקראה".

"בהתחשב באורכו של כתב האישום ובהוראות סעיף 143 לחוק סדר הדין הפלילי, אין ספק שתרומתו של המבקש בדיון תתמצה בכך שהוא יאשר כי קרא את כתב האישום והבין את תוכנו. תרומה זו מתייתרת שכן המבקש קרא את כתב האישום זה מכבר מספר פעמים. המבקש מבין את תוכנו של כתב האישום ואת המשמעות של כתב האישום שהוגש בעניינו".

עוד הוסיפו כי "ככל שהמבקש יהיה פטור מהתייצבות לדיון, ניתן יהיה לקיים את הדיון בצורה תקינה ללא כל קושי ולעמוד בהוראות משרד הבריאות, ואף להוסיף מייצגים שנכחו באולמו של בית המשפט הנכבד – בהתאם לבקשה שמוגשת בעניין זה בנפרד. בהקשר זה יצוין עוד, כי אם בקשת החייב לפטור את המבקש מהתייצבות לדיון תתקבל הדבר יחסוך לקופת המדינה כספים רבים שיוקצו לצורך אבטחת הגעתו של המבקש לאולמו של בית המשפט הנכבד".

אתמול נתניהו פנה לפרקליטות כדי לנסות לקבל את הסכמתה למהלך – אולם היום השיבה הפרקליטות כי היא מתנגדת לבקשה. הפרקליטות הודיעה מוקדם יותר לסנגורים כי היא מתנגדת לבקשה. עו"ד יהודית תירוש מפרקליטות מיסוי וכלכלה חתומה על התשובה, בה נכתב כי המדינה "אינה רואה מקום לשנות מהחלטות בית המשפט הנכבד בדבר התייצבות הנאשמים לדיון ההקראה".

פרקליטי ראש הממשלה הגיבו עורכי הדין עמית חדד ומיכה פטמן הגיבו לפני זמן קצר להחלטה ותקפו: "אין מנוס מלקבוע שתגובת הפרקליטות אינה נובעת ממניעים ענייניים אלא באה לשרת את המסע התקשורתי להציג תמונה של ראש הממשלה נתניהו על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין "רק לא ביבי". למקרה שמישהו לא שם לב, הבחירות כבר הסתיימו וראש הממשלה נתניהו פועל במרץ במסגרת ממשלת האחדות שהקים לטפל בבעיות הבוערות של הקורונה, הכלכלה והחזרת אנשים למעגל התעסוקה. הוא ימשיך לעשות זאת גם ביום ראשון, לפני ואחרי הדיון בבית המשפט".