יו"ר הרשות הפלסטינית יצא בהצהרה דרמטית כי החל מהיום הם לא מחויבים גם להסכמים ביטחוניים: "סיפוח חלק משטחי פלסטין על ידי ממשלת הכיבוש הוא ביטול הסכם אוסלו". עוד הכריז: "מעכשיו על ישראל לקחת על עצמה את כל האחריות ככוח הכובש"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן איים הערב (שלישי) לסגת מכל ההסכמים עם ישראל ועם ארצות הברית, כולל ההסכמים הביטחוניים, לקראת החלת הריבונות המסתמנת ביהודה ושומרון. בתום ישיבת ההנהגה הפלסטינית שהתכנסה ברמאללה ודנה בנושא, נקבע כי "אש"ף ומדינת פלסטין סיימו היום את כל ההסכמים עם ממשלות ישראל וארה"ב וכל המחויבויות הקשורות בהם, ובתוכם גם ההסכמים הביטחוניים".

בישיבת ההנהגה הפלסטינית אמר יו"ר הרשות כי על ישראל לשאת בכל האחריות לאוכלוסייה הפלסטינית מול הקהילה הבינלאומית ככוח כובש. בנוסף לכך, הודיע אבו מאזן כי הרשות "מטילה על הממשל האמריקני את האחריות לפשע נגד העם הפלסטיני, ורואים בו שותף לתוקפנות ולפגיעה בזכויות עמנו". הוא טען כי "עסקת המאה היא הבסיס להחלטת הסיפוח הישראלי, נתניהו שם את הסיפוח בראש סדר העדיפויות שלו בעקבות התכנית".

"סיפוח שטחים מהגדה המערבית לישראל הוא ביטול הסכם אוסלו", אמר אבו מאזן בתום דיון ברמאללה על צעדי התגובה לכוונת הסיפוח הישראלי העתידי. "על שלטון הכיבוש לשאת במלוא האחריות וההתחייבויות כלפי הקהילה הבינלאומית ככוח כיבוש. אנו לא מחוייבים עוד לביצוע ההסכמים עם ישראל, ובכלל זה הביטחוניים. אנו מדגישים את מחויבותנו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון של שתי מדינות".

לדבריו, "המשמעות של סעיף הסיפוח בהסכם הקואליציוני ונאום נתניהו בטקס השבעת הממשלה הינה ביטול הסכם אוסלו וביטול כל שאר ההסכמים ביננו לבין ישראל". עוד אמר כי "נחדש את המאבק מול ישראל על בסיס פיתרון שתי המדינות, תוך פיקוח ותיווך בינלאומי הגון, ולא אמריקני. לא נקבל את ארה"ב כמתווכת. נניף את דגל פלסטין מעל מסגד אלאקצא ומעל כנסיית המולד".

מחמוד עבאס אמר בנאומו במהלך ישיבה במטה הנשיאות ברמאללה, כי ההנהגה קיבלה החלטה זו "בהתאם להחלטות המועצה הלאומית ואש"ף, הנציג הבלעדי והלגיטימי של העם הפלסטיני". יו"ר הרשות הוסיף כי, "אנו מחדשים את מחויבותינו לחוק הבינלאומי ולהחלטות הערביות, האסלאמיות והאזוריות, וכן את האחריות למאבק בטרור העולמי".

בנוסף, הדגיש אבו מאזן: "אנחנו מדגישים את מחויבותנו לפתרון הסכסוך הפלשתיני-ישראלי על בסיס שתי מדינות ומכונתנו לקבל את הימצאות גורם שלישי על הגבול בינינו, שינהל שיחות תחת חסות בינלאומית". לדבריו, "אנחנו קוראים לקהילה הבינלאומית לנקוט בהחלטות מרתיעות ולהטיל סנקציות רציניות כדי למנוע מישראל לבצע את התוכניות שלה"

זוהי לא הפעם הראשונה שאבו מאזן מתייחס לסוגייה ומאיים כי במידה וישראל תפעל להחלת ריבונות, ההסכמים איתה יבוטלו. כבר בחודש פברואר השנה, בעקבות פרסום תכנית המאה של הנשיא האמריקאי התבטא על התנגדותו הנחרצת. גם בחודש אפריל השנה, התבטא פעם נוספת בנושא, הפעם בעקבות הצהרתו של מזכיר המדינה האמריקאי פומפאו, שאמר כי סיפוח שטחים היא החלטה ישראלית בלבד.

דיווח: גפני התנגד לסעיף הריבונות בהסכם הקואליציוני עם הליכוד