המועמד לנשיאות טען בשיחה סגורה כי על ישראל להפסיק את "איומי הסיפוח" ולעצור את הבנייה ביו"ש. מנגד, התחייב להמשיך את הסיוע הצבאי לישראל, האשים גם את הפלסטינים בקיפאון והודיע שיתמוך בהפסקת הסיוע לרשות אם תמשיך לשלם למחבלים

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר הלילה (שלישי) כי על ישראל להפסיק את "איומי הסיפוח" ולעצור את בניית ה"התנחלויות". בשיחה סגורה עם תורמים יהודיים הוסיף ביידן כי "הסיפוח בישראל יחנוק את הסיכוי לשלום". לטענתו, צעד חד צדדי "יפגע במטרה של שתי המדינות, וכי אין לארצות הברית הצדקה למנף סיוע צבאי, רק בשביל 'לכסות את הגב של ישראל'".

"אני לא תומך בסיפוח", אמר ביידן בהקלטה שהגיעה לידי 'ג'ואיש אינסיידר'. סגן הנשיא לשעבר, שבעבר מתח ביקורת חריפה על קריאתם של דמוקרטים אחרים להשתמש בכספי הסיועי לישראל כקלף מיקוח על מנת לדרוש ממנה לשנות את יחסה לפלסטינים, הדגיש שוב שאין לו כל כוונה לעשות זאת. לתורמים היהודים הוא אמר שאין שום הצדקה למהלך שכזה, כיוון שארה"ב התחייבה "לגבות את ישראל".

"וושינגטון אינה יכולה לשמור על ישראל באופן מלא ללא שלום", אמר המועמד הדמוקרטי באירוע בו השתתפו יהודים התומכים במפלגה הדמוקרטית. ביידן הטיל חלק מהאשמה גם על ממשל טראמפ, וציין כי הנשיא "לא הגיב באופן חד-משמעי על שום דבר שביבי עושה והתחמק ממתן תשובה ישירה על חשיבות פתרון שתי המדינות".

ביידן קרא לרשות הפלסטינית לשים קץ להסתה, לגנות פעילויות טרור ו"להכיר באופן ישיר בזכות הקיום של ישראל כמדינה יהודית עצמאית ולהבטיח את שמירת הגבולות". הוא הוסיף כי אם ייבחר, ​​יתמוך במלואו ב"חוק טיילור פורס", לפיו ארה"ב תפסיק את הסיוע לרשות הפלסטינית במידה ותמשיך בתשלום השכר למחבלים.

עוד האשים ביידן את ההנהגה הישראלית והפלסטינית בכך שאינן פועלות בקידום המשא ומתן. "האחריות על הקיפאון בתהליך השלום היא של ההנהגה הישראלית וההנהגה הפלסטינית. שני המנהיגים לא מוכנים לקחת סיכונים פוליטיים למען השלום. גם טראמפ אחראי למצב – הוא נתן לנתניהו לעשות כל מה שהוא רוצה".

שגריר ישראל בארה"ב: "להתקדם עם הסיפוח עכשיו – ביידן עלול לנצח"

לאחרונה התחייב ביידן שלא יעביר את שגרירות ארצות הברית בישראל מירושלים, למרות שהוא מתנגד לדרך שבה בחר הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לבירה, אך אינו מתכוון לשנות את ההחלטה: "המהלך לא היה צריך לקרות כפי שקרה" אמר סגן הנשיא לשעבר. לדבריו: "מהלך כזה היה צריך לצאת לפועל במסגרת עסקה גדולה יותר, כדי לעזור לנו להשיג ויתורים חשובים לשלום בזמן התהליך. אבל עכשיו זה כבר נעשה, ואני לא אחזיר את השגרירות לתל אביב".

סגן הנשיא לשעבר כינה את החלטת טראמפ להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים "קצרת ראייה וקלת דעת". ביידן הוסיף כי יפתח מחדש את הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים, כדי להחיות את התקווה של הפלסטינים להשגת פתרון שתי המדינות. "הייתי תומך גאה במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית במשך כל חיי, הממשל שלי ידרבן את שני הצדדים לנקוט בצעדים כדי לשמור על הסיכוי של פתרון שתי המדינות בחיים".