חילוקי דעות ראשונים בממשלה החדשה: רגע לפני הדיון במליאה, ירד מסדר היום החוק שבמסגרתו צפויים להיכנס למליאה 12 ח"כים חדשים, בהם חמישה מכחול לבן. מקורבי ראש הממשלה: "למה חשבו שהליכוד יסכים לחוק שמקטין את הקואליציה"

ההצבעה על החוק הנורבגי שתוכננה להתקיים היום (רביעי) במליאת הכנסת תידחה לשבוע הבא. החוק, שנועד לאפשר לשרים או סגני שרים להתפטר מהכנסת ולהכניס במקומם את הבאים אחריהם ברשימה, היה אמור לעלות לאישור בקריאה טרומית, ולעבור מיד להמשך דיון בוועדת החוקה של הכנסת.

עם זאת, קיימים חילוקי דעות בתוך הקואליציה והאופוזיציה על הרכב הוועדות בכנסת, מה שמונע הקמתן של כמה מהן במהלך היום ואינו מאפשר את הבאת החוק להצבעה. אתמול אישרה הוועדה המסדרת את בקשת הקואליציה להעניק פטור מחובת הנחה, אישור לקידום מהיר של הצעת החוק. זאת למרות סירובה לקדם בהליך דומה הצעת חוק דמי אבטלה לעצמאיים.

החוק הנורווגי, שאמור היה לעלות היום להצבעה, יאפשר לשרי הממשלה והסגנים להתפטר כדי להכניס חברי מפלגה נוספים לכנסת. 12 חברי כנסת חדשים צפויים להתמנות במסגרת החוק – שלושה מש"ס, שלושה מיהדות התורה, שניים מהליכוד ועוד חמישה מכחול לבן. בלית ברירה, תיאלץ מפלגתו של גנץ להכניס גם חבר כנסת של מפלגת יש עתיד, זאת לאחר שהחליטו לוותר על "החוק הנורבגי המדלג".

הח"כים שאמורים להיכנס במסגרת החוק הנורווגי: בש"ס – אוריאל בוסו, ברוך גזאיי, ויוסי טייב. בכחול לבן – יוראי להב הרצנו (איש יש עתיד), עינב קאבלה, הילה שי וזאן, יעל רון בן משה ומיכל וונטש. ביהדות התורה – יצחק פינדרוס ותהיה רוטציה בין אליהו חסיד ואליהו ברוכי. בליכוד – אריאל קלנר ואסנת מרק.

מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הם "לא מבינים את האנשים שבכלל חשבו שהליכוד יסכים לחוק נורבגי רגיל שמקטין את הקואליציה בשלושה מנדטים שיוצאים מכחול לבן ומחויבים לממשלה בשלושה מיש עתיד אנטי קואליציה".

מסיעת יש עתיד – תל"ם נמסר בתגובה להורדת החוק הנורבגי מסדר היום של מליאת הכנסת: "בין אם היו אלו חילוקי הדעות בקואליציה ובין אם מישהו בממשלה המנותקת הזו ראה את קשיי הציבור, טוב שהחוק הנורבגי עף משולחן הכנסת. בשבוע בו הממשלה מחלקת לעצמה ג'ובים כאילו אין בישראל משבר כלכלי חמור אסור להמשיך בחגיגות הביזבוזים. ישנם מעל מיליון מובטלים, עצמאים ועסקים שקורסים שהיו שמחים לקבל את 100 מיליון השקלים שיעלה החוק הנורבגי לקדנציה הקרובה".