ערב חג השבועות • כבוד לגניזה במועצה הדתית אשדוד

ביוזמת יו"ר המועה"ד הרב עובדיה דהן ובמעמד הרבנים הראשיים מעמד נכבד של קבורת הגניזה • הרב דהן: 'יש לצמצם ולהתתבונן היטב מה מביאים לגניזה, לא כל נייר או עיתון יש לגנוז'

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • הזדמנות להצלחה: הכנס שיהפוך את העמותה שלך לסיפור הצלחה

  תוכן מקודם

 • "ילד החלאקה שהיה על הכתפיים ניצל, האב נפטר"

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

כמידי שנה בערב חג השבועות התקיים מעמד נרגש של קבורת ספרי תורה תפילין ומזוזות פסולים בהשתתפות הרה"ר הגה"צ רבי חיים פינטו, הרה"ג רבי יצחק אברג'ל בעל ה"ברכת יצחק", יו"ר המועצה הדתית הרב עובדיה דהן ורבני המועצה הדתית.

הרבנים התאספו בחלקת קבורת סתם בסמוך לקברו של המרא דאתרא הרה"ג רבי ישראל אליזרע זצ"ל, שם נכרה בור גדול להטמנת כדי החרס שבהם מוטמנים סת"ם שנפסלו ונאטמו בטיט כהלכה.

בתחילה נשא דברים הרב הראשי הגה"צ רבי חיים פינטו שציין לשבח את המעלה הגדולה של יו"ר המועה"ד הרב עובדיה דהן עם יד ימינו הרב חיים בן חמו אשר במשך שנים רבות שומרים על המסורת במצוה גדולה ויקרה זו של חשיבות וקדושת גניזת כתבי הקודש וסת"ם, ואמר שבכדים הללו מוטמנים גוילים של ספרי תורה, אבל אותיות פורחות באוויר ויש בהן קדושה, בדבריו הביא עובדה מרתקת על בעל האור החיים הק' הידועה בקרב רבני משפחת פינטו העוברת מדור לדור על מכתב קדוש שהגיע משמים וחזר לשמים בקדושתו.

הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הזכיר את מבצע בדיקת תפילין ומזוזות "חינם" מידי חודש בחודשו במועצה לתושבי העיר שיש בעירנו, וישנה התעוררות ניכרת על כך. מה שטומנים כאן היום בכדי החרס זה בעצם ה"שברי לוחות" שגם בהם יש קדושה כמבואר בהלכה, ומגלים אנו את ההערכה הגדולה שלנו לתורה הק' וכמה זה מתאים לימים אלו של הכנה לערב חג השבועות שהוא חג מתן תורה.

לסיום קרא הרב דהן, כי חשוב לציין לציבור הרחב בכל בית כנסת וקהילה: "לאחרונה יש ריבוי עלונים המגיעים לבתי הכנסת, יש להתבונן היטב ולראות מה מביאים לגניזה, לא כל עיתון פרסומי הוא ראוי לגניזה, בנוסף, יש להניח בשקיות רק את כתבי קודש, כדי לשמור על קדושת שמות הקודש ומאידך להביא את הגניזה בכבוד שלא יתבזו ולהכניסם בתיבה הפנימית, כדי שלא יעופו ברוח ויתגוללו על הארץ בבזיון".

עוד נשאו דברים בנושא חשיבות וקדושת הגניזה הרה"ג ר' חיים קלמנוביץ חבר לשכת הרבנות, רב שכונה ורב מחלקת עירובין והרה"ג ר' חיים בן-חמו, בדבריהם ציינו את החביבות של התורה כשאנו עוסקים בכבוד ומשמרים את כתבי הקודש שנפסלו שדינם כתורה ממש, וחיזקו את ידיו של יו"ר המועה"ד הרב דהן המחזק מצוה יקרה זו מידי שנה.

בסיום הדברים, הרב הראשי הגר"ח פינטו והרב עובדיה דהן הגישו את כד החרס אשר לתוכו הוכנסו יריעות של ספרי תורה ופרשיות תפילין ומזוזות שנפסלו, לידיו של הרב חיים בן חמו שירד לבור הגניזה והטמין את הכדים בזה אחר זה, לאחר מכן הרבנים והמשתתפים כיסו בעפר את הבור.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן